نمایش خبر نمایش خبر

بازگشت به صفحه کامل

70درصد از بودجه امداد، مردمی است

70درصد از بودجه امداد، مردمی استبه گزارش هفته نامه افق کویر، خبرنگارما؛ صبح روز چهارشنبه، مورخ 25 تیرماه، به سراغ " ابوالقاسم طلایی " که یکماه از سرپرستی وی و 25 سال از خدمتش در کمیته امداد امام خمینی (ره) می گذرد رفته و جویای گزارش عملکرد این اداره گردیده است.
ایجاد اشتغال و زندگی شرافتمندانه برای مددجویان
وی در ابتدا از فرایند ورود یک مددجو به کمیته امداد امام خمینی(ع) توضیح داد: ابتدا واحد پذیرش، نام شخص را ثبت و به واحد مددکاری ارجاع و سپس در صورت نیاز به مشاوره و بعد به واحد خودکفایی معرفی می گردد. اولویت در این اداره، ایجاد اشتغال و زندگی شرافتمندانه برای مددجوی نیازمند است که حمایت مسئولین و خیرین و نیکوکاران، اصناف، اصحاب رسانه و... را می طلبد.
بودجه کمیته امداد مردمی است
رییس کمیته امداد شهرستان بافق اظهار داشت: در سال‌های گذشته ۷۰ درصد از بودجه اداره، دولتی بوده و در سال جدید هفتاد درصد بودجه از کمک های مردمی است. خوشبختانه؛ مردم خیر و نوع دوست شهرستان بافق حمایت لازم را در این زمینه دارند.
تخصیص چهارمیلیاردتومان وام خودکفایی
وی در خصوص تسهیلات به مددجویان تصریح کرد: سال گذشته چهارمیلیارد تومان بودجه خودکفایی وجود داشته، که فقط در طول سال هزینه شده است. و در سال جدید چهارمیلیارد تومان بودجه برای ۶ ماهه اول سال در نظر و ثبت نام صورت گرفته و برای 140 نفر زمینه اخذ وام فراهم شده است. لازم بذکر است این مبالغ مستقیم بین بانک ها تقسیم و از طرف دولت و با موافقت مسئول کمیته امداد به افراد واجدشرایط اختصاص می یابد. و اصلا از ابتدا وارد مجموعه کمیته امداد نمی شود.
"طلایی" مشخصات افراد واجدشرایط را عنوان کرد و گفت: افراد فاقد شغل و بیمه و لزوما متاهل و یا افرادی که در شرف ازدواج باشندو یا افرادی که در حال ایجاد کارگاه و شغل هستند به مبلغ 50 میلیون تومان وام اختصاص داده و به مدت پنج سال تحت نظارت کمیته امداد خواهند ماند.
وی ادامه داد: وام های صنعتی، کشاورزی، دامداری، خرید نیسان و... وام های این اداره می باشد. و به کارفرمایانی که یک مددجوی این اداره را به اشتغال و حقوق و بیمه او را پرداخت کند. به ازای هر نفر نیروی مددجو، به کارفرما مبلغ 50 میلیون تومان وام اختصاص داده خواهدشد.
این مقام مسئول در زمینه کارهای فرهنگی اعلام کرد: در زمینه فرهنگی کمیته امداد حدود ۱۶۴ دانش آموز و ۶ نفر دانشجو تحت پوشش دارد. همچنین دانشجوی دکترا و متخصص را همکاری نموده است.
وی افزود: برگزاری اردو، کلاس‌های آموزشی و تقویتی دانش آموزان، اعزام سفرهای زیارتی اجرای طرح روضه خوانی در منازل مددجویان، کلاس های آموزش خانواده، پزشک خانواده و...از کارهای فرهنگی این اداره است.
رییس کمیته امداد بهترین خدمات را کمک به ایتام دانست و تاکید کرد: باتوجه به وجود فرزندان یتیمی که تحت پوشش هستند، افراد خیر می توانند با مراجعه به واحد اکرام و ایتام، فرم مشخصات تکمیل و به این فرزندان کمک نمایند.
وی بیان داشت: تهیه لوازم ضروری زندگی مددجویان، هزینه دادرسی ، هزینه خرید جهیزیه، مشاوره تحصیلی و ازدواج از دیگر خدمات کمیته امداد امام خمینی(ره) می باشد؛ در ضمن همه مددجویان بیمه درمان هستند و بیماران سرطانی، صعب العلاج، سالمندان زمین گیر، کودکان دارای سوء تغذیه از طریق کمک های مردمی مساعدت می شوند.
پانصدمیلیون تومان جهت تکمیل خانه های مددجویان
" طلایی در رابطه با مسکن مددجویان توضیح داد: حدود هشت خانه برای مددجویان در حال ساخت است که این منازل نیمه ساز مانده و جهت تکمیل، حدود ۵۰۰ میلیون تومان وجه نقد نیاز است. بودجه دولتی برای ساخت هر خانه 25میلیون تومان می باشد که باید 150میلیون تومان دیگر برای ساخت هرخانه از کمک های مردمی جمع آوری شود.
تمامی مبالغ صندوق صدقات خرج مددجویان می شود
وی در خصوص مبالغ دریافتی از صندوق صدقات اعلام داشت: تمامی فیش هایی که در زمان تخلیه صندوق ها تکمیل می گردد در اداره کمیته امداد موجود است و تمامی مبالغ صرف مددجویان می گردد.
رییس کمیته امداد یادآورشد: افرادی که قصد کمک دارند می توانند به همراه کارمندان کمیته امداد به منازل مددجویان سرطانی، دارای فرزند معلول، بی سرپرست و... بروند و کمک های خود را تقدیم نیازمندان نمایند.
وی در پایان گفت: تعداد مددجویان کمیته امداد 850 خانوار است که با تحقیقات لازم تحت پوشش قرار گرفته اند و شهروندان محترم می توانند جهت کار خیر و پسندیده به کمک این عزیران بشتابند و از مساعدتهای مسئولین و خیرین تشکر کرد.