نمایش خبر نمایش خبر

در خرید زولبیا و بامیه دقت شود


به گزارش هفته نامه افق کویر، طبق مصوبه کمیته نرخ گذاری، قیمت زولبیا و بامیه با افزایش قیمت 4 هزار تومانی نسبت به رمضان ۹۸ روبروشد؛ افزایش تقریبا 30 درصدی، بر همین اساس نرخ یک جعبه زولبیا و بامیه 19 هزار تومان رقم خورد.
به‌گفته رئیس اتحادیه قنادان شهرستان بافق، مردم به دلیل شرایط شیوع بیماری کرونا، به هیچ عنوان به غیر از قنادی‌ها، از واحدهای متفرقه، از جمله سوپرمارکت‌ ها، زولبیا و بامیه هایی که داخل جعبه و نام قنادی درج نشده است، به هیچ وجه خریداری نکنند.
ترکیب هرجعبه شامل 75درصد
گوش فیل و زولبیا و 25درصد بامیه
حسین طالعی اظهارکرد: با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان، هر کیلو زولبیا، بامیه و "گوشفیل" به صورت مخلوط 19هزار تومان، قیمت گذاری شده است. که ترکیب هرجعبه شامل 75درصد گوشفیل و زولبیا و 25درصد بامیه است.
طالعی، با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد این صنف، بیان کرد: به هر واحد صنفی، یک تن شکر اختصاص یافته و هیچ حمایت دیگری از قنادان، صورت نگرفته است. متاسفانه نزدیک عید، مغازه ها تعطیل و خسارت زیادی به مغازه داران وارد شد. شیرینی های تولید شده خراب گردید و پخت و فروش نداشتند. غیر از این ضررها؛ هزینه بیمه و دستمزد زیاد شاگردان هم از سرمایه پرداخت گردیده است.
زولبیا و بامیه خانگی نخرید
وی با اشاره به فعالیت 15 واحد قنادی و شیرینی پزی دارای مجوز در بافق اضافه کرد: برخی سوپرمارکت ها اقدام به فروش زولبیا و بامیه کرده اند، ولی از مردم توقع داریم، به دلیل شرایط کرونا، به هیچ عنوان از باکسانی که بدون مجوز در خانه کار می کنند، زولبیا و بامیه نخرند، چون امکان نظارت بر چگونگی رعایت موازین بهداشتی در مکان های بدون مجوز وجود ندارد و در صورتی که فردی از آنها شکایت نماید می توانیم با آنها برخورد نماییم. به ویژه اینکه در صورت بروز مشکل، اتحادیه هیچ مسئولیتی را در این خصوص پذیرا نیست.
رییس اتحادیه قنادان بافق در پایان خواستار آن شد، با توجه به اینکه از جانب دولت، هیچ کمکی صورت نگرفته است، مسئولین وام کم درصدی جهت جبران خسارت قنادان در نظر بگیرند.

الهام نصیرزاده