آرشیو مطالب آرشیو مطالب

927

پرسش از شما، پاسخ از مسئولین پرسش از شما، پاسخ از مسئولین

_


نام شما
نام خانوادگی
این فیلد اجباری است.
ایمیل
سوال

هفته نامه هفته نامه

« بازگشت

مقوله كمبود آب در استان يزد يك واقعيت است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تاكيد كرد؛

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، «سیدمحمدرضا سید حسینی» روز شنبه در جلسه پیرامون مسائل آب استان با اشاره به اینكه بهترین راهكار پیش‌رو در زمینه تامین آب چند روزه شهر یزد در مواقع بحرانی باید مورد بررسی جدی قرار گیرد، اظهار داشت: مقوله كمبود آب در استان یزد یك واقعیت است كه با آن مواجه هستیم و باید راهكارهای رفع آن، اندیشیده شود.
وی ضمن تأكید بر برخورد با افراد پر مصرف در زمینه استفاده از آب، بر فرهنگ سازی و استفاده از كولرهای گازی به جای كولرهای آبی در استان تأكید كرد.
سیدحسینی همچنین بر معرفی ادارات پر مصرف و استفاده از آبیاری قطره‌ای در آبیاری ادارت و نهادهای دولتی استان تاكید كرد و افزود: گزارش تحلیلی میزان تفاوت مصرف آب در صورت استفاده از كولر گازی به جای كولر آبی در اسرع وقت تهیه و به این معاونت ارائه گردد.
مدیر عامل آبفای استان یزد نیز با اشاره به اینكه كمبود آب در استان یزد سابقه دیرینه دارد، گفت: جمعاً در شهر یزد با در نظر گرفتن كلیه آب‌های موجود و چاه‌های در اختیار بخش خصوصی 1500 لیتر در ثانیه شامل 1000 لیتر در ثانیه آب مطلوب، 300 لیتر در ثانیه آب نسبتاً مطلوب و 200 لیتر در ثانیه ظرفیت چاه‌های بخش خصوصی، آب شرب داریم، این درحالیست كه مصرف آب یك شبانه‌روز در شهر یزد 2270 لیتر در ثانیه می‌باشد و با این احتساب شهر یزد با 1200 لیتر كمبود آب در یك شبانه‌روز روبروست كه 1000 لیتر در ثانیه از محل خط اول انتقالی تامین و 200 لیتر باقی‌مانده از آبی با كیفیت نازل‌تر جبران می‌شود.
«اسلامی» با اشاره به اینكه تا سال گذشته استان یزد از 80 درصد آب انتقالی بهره مند بوده است ولی از امسال این رقم به 50 درصد كاهش یافته است، اظهار داشت: باید طرح پلیس آب در سطح استان اجرایی گردد تا بتوان با افرادی كه در زمینه مصرب آب رعایت نمی كنند برخورد شود.
مدیر عامل شركت آب منطقه‌ای استان یزد نیز بیان كرد: در چند سال گذشته هیچگونه اعتباری برای بازسازی خط انتقال اول آب به استان یزد اختصاص نیافته است، همچنین تمامی تجهیزات مورد نیاز برای حفظ و نگهداری خط اول در جریان اتفاقات دو سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته كه این موارد نیاز به توجه بیشتر دارد.
«غفوری» با تاكید بر این نكته كه ارتفاع مخازن ذخیره آب استان باید در سطح 4 متر حفظ شود، تاكید كرد: اطلاع‌رسانی مطلوب در راستای مصرف بهینه آب و صرفه‌جویی در آن باید توسط رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها صورت پذیرد.