نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

80 درصد طرح بزرگ انتقال آب دریا حذف شد/ آب خزر به کویر نمی‌رود

قائم مقام وزارت نیرو خبر داد:

قائم مقام وزیر نیرو با اعلام تغییر اهداف طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران و مشخصا استان سمنان به کمتر از یک پنجم پیش بینی‌های صورت گرفته در دولت گذشته، گفت: برنامه بهره برداری از آب دریای خزر تغییر یافته است.
به گزارش خبرنگار مهر، ستار محمودی با اعلام تكميل ظرفيت استفاده از‌ آب در 40 درصد دشت‌هاي كشور گفت: نسبت ميزان تقاضا براي آب زيرزميني بسيار بيشتر از ظرفيت موجود است و گاهي امكان هيچ تخصيص جدیدی وجود ندارد، اما در برخي سرشاخه ها كه هنوز امكان استفاده از آب رودخانه وجود دارد به متقاضيان با نظر كارشناسي آب تخصيص مي يابد.
قائم مقام وزير نيرو اظهارداشت: در ساير مناطق نيز آب كيفيت مناسب ندارد و يا متقاضي براي مصرف وجود ندارد. 22 ميليون مشترک آب در كشور وجود دارد و خدمات وزارت نيرو جزو خدمات گسترده مردمي است و بسياري از خانوارهاي ايراني دو تا سه خدمت را از وزارت نيرو دريافت مي كنند.
وي افزود: در كوير و مناطق مركزي منايع آب زيرزميني فقير است و وقتي جمعيت در منطقه اي زياد مي شود، چاره اي جز انتقال آب از حوضه اي ديگر وجود ندارد و بايد تحت شرايط خاص انتقال آب صورت گيرد.
این مقام مسئول در وزارت نیرو با بيان اينكه بايد شيوه انتقال، حوضه مبدا و حوضه مقصد و اقتصادي بودن طرح مطالعه و بررسي شود گفت: در حال حاضر مطالعات طرح انتقال آب درياي خزر به كوير مركزي آغاز شده و فاز نخست آن در حال اتمام است.
محمودی افزود: مراوده هاي بين وزارت نيرو و سازمان محيط زيست گام به گام در حال انجام است و به محض تصويب، موارد جديد اطلاع رساني خواهد شد. وی با بيان اينكه حفظ محيط زيست از مسائل مهم و خط قرمز دولت و وزارت نيرو است گفت: تا مسائل زيست محيطي طرحي لحاظ نشود، هيچ انتقالي صورت نمي گيرد.
قائم مقام وزیر نیرو تاکید کرد: در کشور ما تجربیات گوناگونی برای انتقال آب وجود دارد که یکی از این موارد بررسی انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی و به صورت مشخص سمنان است. در ابتدا قرار بود آب دریای خزر برای مصارف کشاورزی، صنعت و شرب به این استان و سایر استان ها منتقل شود.
وی بیان داشت: در بررسی های اولیه به این نتیجه رسیدیم که اهداف طرح بسیار بزرگ است، بنابراین اهداف آن را تغییر و به کمتر از یک پنجم کاهش دادیم و هم اکنون مطالعات فاز اول آن در دست انجام است.
این مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به اینکه با تغییر اهداف طرح، بهره برداری از آب دریای خزر به یک پنجم کاهش یافته است گفت: یکی از خط قرمزها در وزارت
نیرو رعایت مسائل محیط زیست است.