نمایش خبر نمایش خبر

65 درصد مردم ایران از اضافه‌وزن رنج می‌برند

65 درصد مردم ایران از اضافه‌وزن رنج می‌برند


معاون وزیر بهداشت:

رضا ملک‌زاده بعد از ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی ایمنی غذا و محصولات غذایی تراریخته اظهار داشت: چاقی و اضافه‌وزن یکی از عامل‌های مهم برای مبتلا شدن به انواع بیماری‌های سرطان، سکته‌های قلبی و مغزی، افزایش فشار خون و دیابت است.
وی افزود: تحقیقات نشان داده است که نزدیک 30 درصد از انواع سرطان‌ها با اضافه وزن ارتباط مستقیمی دارند و چاقی در حالی که به یک اپیدمی در دنیا تبدیل شده است، علت اصلی مرگ و میر در ایران است.
ملک‌زاده خاطر نشان کرد: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به تامین غذای سالم برای مردم دارد و خوشبختانه در سال‌های اخیر غذای سالم در اختیار جامعه قرار گرفته است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ضروری است برای استفاده از غذای سالم و کم‌خوری در بین مردم فرهنگ‌سازی شود تصریح کرد: به همه مردم توصیه می‌کنیم با خوردن غذا در حد اعتدال، تلاش کنند وزن خود را در حد متعادل و متناسب نگه دارند.
وی با اشاره به افتتاح مرکز تحقیقات سلامت غذا و شعبه انجمن ایمنی زیستی در استان یزد خاطر نشان کرد: هر فعالیتی که به دست یزدی‌ها سپرده شده، نتایج خوبی به دنبال داشته است و امیدواریم با افتتاح این مرکز در استان یزد بتوانیم با همت پزشکان،‌ متخصصان و کارشناسان متعهد این استان، سموم احتمالی موجود در برخی از غذاها را شناسایی کنیم تا مردم کشور بتوانند از غذاهای سالم‌تری بهره‌مند شوند.
ملک‌زاده تصریح کرد: به علت بهبودی شرایط اجتماعی و اقتصادی،‌ در حال حاضر بیماری سرطان با کاهشی نسبی همراه بوده اما 50 درصد از مرگ و میرهای گزارش شده، حاصل از بیماری‌ها و سکته‌های قلبی و مغزی است.
به گزارش فارس، با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرکز تحقیقات سلامت غذا و شعبه انجمن ایمنی زیستی در یزد افتتاح شد.