نمایش خبر نمایش خبر

20 شیء بیماری زا و آلوده تر از سنگ دستشویی


ماهنامه بهداشت و سلامت: تصور همگان بر این است که توالت کثیف ترین جای ممکن است؛ ولی تحقیقات نشان می دهد که برخی از وسایلی که هر روز با آرامش از آن ها استفاده می کنیم، آلوده تر از توالت هستند؛ در حالی که هرگز به تمیزکردن آنها فکر نمی کنیم.
 
گوشی تلفن، تبلت و صفحه کلید
مطالعات نشان می دهد که تعداد باکتری های بیماری زای موجود روی تلفن همراه، صفحه کلید و تبلت، 10 برابر صندلی توالت فرنگی است؛ میزان عوامل بیماری زای این اشیا زمانی بیشتر می شود که مانند صفحه کلید به طور مشترک مورد استفاده قرار می گیرند. در این اشیا یک نوع باکتری بیماری زا به نام Staphylococcus وجود دارد و زیر میکروسکوپ به شکل خوشه انگور است.
 
 
محفظه ماشین لباسشویی یا سبد لباس چرک
با قرار دادن لباس های کثیف، به ویژه لباس زیر چرک در محفظه ماشین لباسشویی را سبد لباس چرک، حدود 100 میلیون باکتری ای کولای منتشر می شود که در محفظه باقی می مانند و به راحتی به سری بعدی لباس ها منتقل می شوند.
 
حوله توالت
باکتری ها برای حیات و انتشار نیازمند سه پارامتر رطوبت، گرما و ماده هستند. حوله درون توالت با قراردادن هر سه مورد در اختیار میکروب ها، محل مناسبی برای رشد و انتشار است. از قراردادن حوله و دستمال توالت در توالت اجتناب کنید.
 
مسواک های موجود در توالت
تحقیقات نشان می دهد زمانی که سیفون کشیده می شود، ذرات آب آلوده تا 6 متر جهش پیدا می کنند. به راحتی روی مسواک هایی که در توالت نگهداری می شوند، می نشینند. مسواک ها را از توالت خارج کنید.
 
شیر آب
شیر آب، به ویژه شیرهای موجود در توالت، منبع میکروب و باکتری های بیماری زا هستند.
 
اسفنج و اسکاچ آشپزخانه
یکی از مهمترین منابع پخش باکتری و میکرو، اسفنج و اسکاچ های ظرفشوری است. تحقیقات محققان آریزونا نشان می دهد که حدود 10درصد از اسفنج های آشپزخانه در آمریکا، حاوی باکتری سالمونلا بوده اند. در ادامه تحقیقات آمده است که میزان باکتری های موجود در اسفنج آشپزخانه، 400 برابر بیشتر از کاسه توالت است.
 
برخی از اشیای آلوده تر از توالت عبارتند از:
کلید برق، پول، دستگاه های خودپرداز، فرمان ماشین، صندلی و دستگیره های وسایل حمل و نقل عمومی، منوی رستوران، سبد دستی فروشگاه، دکمه آسانسور، دسته های کیف دستی، موکت یا فرش، تخته آشپزخانه.