نمایش خبر نمایش خبر

گرانی مصالح، در خرید مردم تأثیری نداشته است


به گزارش هفته نامه افق کویر، گرانی مسکن، افزایش نرخ اجاره‌بها، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، دلال‌بازی و نبود نظارت کافی بر فعالیت صنوف مرتبط با خرید و فروش مصالح ساختمانی داغ است. بسیاری از خانواده‌های بافقی این روزها در آرزوی خانه‌دار شدن و عده‌ای دیگر در میانه‌ راه ساخت و ساز مسکن شخصی با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده‌اند. پیرامون این موضوع به سراغ شهروندان جویای مسکن و صاحبان مغازه های مصالح فروشی رفته ایم و گزارشی تهیه شد:
با افزایش قیمت مصالح، قیمت مسکن هم افزایش یافته
" علی فتوحی" جوانی که در حال خرید مصالح ساختمانی برای ساخت و ساز خانه بود، گفت: افزایش نرخ مصالح ساختمانی تأثیر برروی افزایش قیمت مسکن داشته و همراه با افزایش قیمت مصالح، قیمت مسکن هم افزایش یافته است.
وی افزود: این شرایط خانه‌دار شدن مردم را هم سخت‌تر کرده و ساخت و ساز را به شدت کاهش داده است. من واهمه از این دارم که اگر خریداری نکنم گرانتر شود.
"رضا" که تنها نام خود را با ما گفت، بیان کرد: چندین سال است که همسر عقد بسته دارم و هر چه می گذرد دست من در ساخت منزل عقب می افتد. مسئولین فکر وام با درصد کم یا شهرکی برای ما جوانان باشند. یا صاحبان مصالح فروشی را یاری نمایند تا با ما راه بیایند.
بازهم مردم بافق به خریدن در این گرانی ادامه می دهند از ترس اینکه شاید گرانتر شود.
مرد میانسال و فرهنگی، تجربیات خود را در ساخت و ساز با ما در میان گذاشت و اعلام کرد: این موضوع واضح است. افزایش قیمت دلار و ارز موجب بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی در کشور می‌شود و با افزایش نرخ تجهیزات و مصالح بهای تمام شده مسکن تازه‌ساز نیز بالا می‌رود، اما می‌توان نسبت به مدیریت بازار عرضه و تقاضای مصالح ساختمانی اقدام نمود.
صاحب مصالح ساختمانی که تمایل به معرفی خود نداشت گفت: بعد از قیمت زمین، بیشترین عامل گرانی مسکن، افزایش قیمت مصالح ساختمانی است.‌مصالح ساختمانی سهم پنجاه درصدی در قیمت نهایی مسکن دارد. بازهم مردم بافق به خریدن در این گرانی ادامه می دهند از ترس اینکه شاید گرانتر شود.
قیمت مسکن را نیز می‌توان مدیریت کرد
وی ادامه داد: به طور حتم اگر مصالح ساختمانی با نرخ متعادل و قابل قبول به دست سازنده و مصرف کننده برسد، آن زمان می‌توان قیمت مسکن را نیز مدیریت کرد.

کمبود موزاییک در بازار
در ادامه " مهدی فتوحی" صاحب مصالح فروشی بیان داشت: گرانی مصالح، در خرید مردم نسبت به سال گذشته تاثیری نداشته و روبه رشد است. همچنین مردم به علت اینکه شاید گرانتر شود ؛ مصالح بیشتری خریداری می کنند.
وی افزود: در این وضعیت تمامی مصالح ساختمانی در دسترس است و تنها با کمبود موزاییک روبرو می شویم.
فتوحی از خرید مردم برای نمای ساختمان گفت: بیشترین خرید در زمینه آجر و سنگ برای نما می باشد و اجناس را از کارخانه نقد خریداری و بصورت نقد به مردم عرضه می شود. اما؛ برخی اجناس را به مدت سه الی چهار ماه با خریدار تعامل داریم.
نبود سیمان در بازار
"امید کارگران با سابقه 10 ساله در فروش مصالح ساختمانی عنوان کرد: در سال جدید؛ ساخت و ساز کاهش یافته است و با کمبود برخی از مصالح، از جمله سیمان مشکل وجود دارد و تا یک هفته گذشته اصلا سیمان موجود نبوده است.
خرید مصالح از کارخانه بصورت نقد
وی بیان داشت: در گذشته، مصالح ساختمانی افزایش قمیت نداشت. اکنون با افزایش و گرانی مواجه هستیم. و باید مصالح را از کارخانه نقد خریداری نماییم.
وی در خصوص نحوه دریافت وجه از مشتریان تصریح کرد: باتوجه به خریدی نقدی اجناس از کارخانه، ولی از مشتریان چک 6 ماهه دریافتمی شود.
آنچه به نظر می آید، گرانی مصالح ساختمانی، نه تنها بر افزایش نرخ ساخت و ساز تاثیر گذاشته، بلکه باعث افزایش قیمت مسکن نیز گردیده است. و گرانی ها باعث شده تا شهروندان از ترس اینکه مبادا در آینده از قدرت خرید آنها کاسته شود بیشتر به خرید مصالح ساختمانی رو بیاورند.

حدیثه امیریان |