نمایش خبر نمایش خبر

کمپین تحریم میوه در بافق

کمپین تحریم میوه در بافقاکرم عباسی| به گزارش هفته نامه افق کویر، کمپین نه به خودروی ایرانی که با نام‌های خرید خودروی صفر ممنوع یا تحریم خودروی داخلی هم شناخته می‌شود یک حرکت مردمی در راستای عدم خرید خودروهای مونتاژ داخل ایران است که در تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی سازماندهی شده علت اصلی ایجاد این کمپین اعتراض به قیمت‌های گزاف اتومبیل‌های داخلی در عین کیفیت و ایمنی بسیار پایین، تحویل طولانی مدت خودرو ، خدمات پس از فروش ضعیف ، از رده خارج بودن برخی از  این محصولات و انحصاری بودن بازار خودروی کشور بوده است. خودروسازان تحریم شده نیز ایران خودرو و سایپا هستند که به خاطر سوءمدیریت مسئولین و تحریم‌های بین‌المللی تولیداتشان مطلقاً انحصاری است. اصلی‌ترین محرک برای ایجاد این کمپین حصول توافق ژنو ایران و پنج بعلاوه یک بود که امیدهای مردم را برای رهایی از شرایط انحصار و افزایش کیفیت خودروها در عین کاهش قیمت گزافشان زنده کرد. اما با توجه به عدم حصول این اتفاق و همین‌طور درخواستهای مکرر خودرو سازان از دولت برای افزایش مجدد قیمت خودرو، مشخص شد که این احتمال وجود ندارد. همین مسئله باعث شد تا مردم با ایجاد فراخوان در شبکه‌های اجتماعی یک ائتلاف مردمی علیه شرایط حاکم ایجاد کنند.به دنبال این کمپین،کمپین تحریم میوه در بافق چند روزی در شبکه های اجتماعی شکل گرفت. در این کمپین کامنتهایی گذاشته شد که به چند مورد آن اشاره می کنیم.
«ما کارمندها تقریباً خیلی وقته میوه نمی خریم یا بهتره بگو نمیتونیم بخریم. میوه من یکی که فقط تو گوجه، پیاز، سیب زمینی و البته بعضی وقتها آشغال میوه های حراجی خلاصه شده»
«ثروتمند بافقی با همت تو در کاهش نرخ میوه در بافق باعث تأمین ویتامین A،B، C بدن یک کودک کارگر قشر ضعیف بافقی شده ای ....»
« مگه شهرهای دیگه پول کم داره؟ اما نرخ میوه ارزونه ...»
در همین راستا گفتگویی با یکی از میوه فروشان بافقی انجام شده است.
حمیدرضا برزگری که 20 سال میوه فروش است گفت: اینکه گفته می شود میوه در بافق گران است پایه و اساس ندارد؛ هیچکس نمی تواند این ادعا را ثابت کند که میوه گران است. 30 درصد تعرفه است و 5 درصد به خاطرکرایه در نظر گرفته می شود آن هم بعضی اقلام مثل سیب زمینی، گوجه و پیاز و اقلامی مثل موز، هندوانه و خربزه تعرفه آن 25درصد است.
وی خطاب به مردم گفت: مردم حرفهایی که در حد شایعه است را نپذیرند.