نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

کمبود پرستار مرد همچنان به قوت خود باقی است

کمبود پرستار مرد همچنان به قوت خود باقی است


سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بافق:

فصل تابستان و گرمای بی سابقه امسال در شهرستان بافق، اهمیت بهداشت و سلامت را بیش از پیش مشخص می کند و شبکه بهداشت شهرستان را موظف به بررسی و کنترل سلامت و بهداشت افراد و اماکن نموده است. به منظور بررسی وضعیت بهداشتی شهر، خبرنگار هفته نامه افق کویر با دکتر مسعود دانشی، سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بافق گفتگویی انجام داده است.
*هرکس خلاف قانون عمل کند به تعزیرات و سپس به دادگاه معرفی می شود.
دانشی در خصوص پرداختن به مسائل بهداشتی شهر گفت: هم اکنون    6  بازرس بهداشت محیط داریم که زیر نظر کارشناس مسئول بهداشت شهرستان فعالیت می کنند و به بازدید از اماکن شهری و روستایی، رستوران ها و آرایشگاهها می پردازند. این 6 نفر، 15 روز در ماه برنامه نظارتی خود ادامه می دهند.
دانشی درباره اعمال قانون گفت: طبق قوانین مربوط به مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی، هرکس خلاف قانون عمل کند به تعزیرات و سپس به دادگاه معرفی می شود که در سال 91 حدود 41 مورد به تعزیرات معرفی شده اند و 8 مورد معرفی به دادگاه داشته ایم و در سال 92 تاکنون نیز 8 مورد معرفی به تعزیرات داشته ایم.
وی، برپایی کلاس های آموزش اصناف در سال 90 را اقدامی خوب قلمداد کرد و گفت: این کلاس ها برای متصدیان، کارگران و... موظف به گذراندن دوره ویژه بهداشت عمومی هستند که این هرگونه بهانه برای عدم آگاهی از بهداشت را برای افراد آموزش دیده رفع می کند.
*سرکشی منابع آب دقیق و مرتب صورت می گیرد
گرمای بی سابقه که بر روی آب آشامیدنی نیز تأثیر گذار بوده است باعث شده تا رسیدگی به کیفیت آب حائز اهمیت شود، خبرنگار هفته نامه افق کویر در خصوص اهمیت این مسئله و عملکرد شبکه بهداشت جویا شد که سرپرست شبکه بهداشت گفت: سرکشی منابع آب دقیق و مرتب صورت می گیرد، هر دو هفته یکبار از آب استخر نمونه گیری می شود و ماهیانه به طور مرتب آب از نظر التور میکروبی بررسی می شود. بررسی های شیمیایی نیز 6 ماه یکبار و کلرسنجی به صورت روزانه توسط کارشناسان بهداشت محیط بررسی می شود.
وی استاندارد وجود کلر در آب را 8/0-2/0درصد اعلام کرد و افزود: اگر میزان کمتر و زیادتر باشد به اداره آب و فاضلاب ارجاع داده و پیگیر می کنیم.
*ابتدا باید شکایت به شهرداری صورت گیرد .
خبرنگار هفته نامه افق کویر در خصوص گلایه برخی از همشهریان مبنی بر وجود دام در خانه هایی که همجوار با خانه های مسکونی هستند و موجب آزار و اذیت همسایه ها شده است وظیفه مأموران بهداشت را جویا شد که دانشی گفت: ابتدا باید شکایت به شهرداری صورت گیرد که طبق ماده 55 شهرداری ها تذکرات لازم داده شود و موضوع به شبکه بهداشت ارجاع داده می شود و اگر مشکل رفع نشد شکایت به دادگاه ارجاع حکم صادر می شود.
*به زودی 8 نفر پرستار و 2 نفر ماما به مجموع بیمارستان اضافه خواهد شد.
مشکلات و مسائل مربوط به بیمارستان از جمله مسائلی بود که دانشی اینگونه آن ها را بیان کرد:
- مشکلات اصلی مربوط به پرستاران، فشار کاری بالا بوده است چون کمبود نیرو داریم و از طرفی 9 ماهه شدن مرخصی زایمان نیز به این مشکل افزوده است. با پیگیری ها و زحمات دکتر افشاری، رئیس بیمارستان ولیعصر مجوزی از دانشگاه شهید صدوقی یزد گرفته شد و طبق این مجوز فراخوان داده شد که خوشبختانه به زودی 8 نفر پرستار و 2 نفر ماما به مجموع بیمارستان اضافه خواهد شد هر چند مشکل کمبود پرستار مرد که مسئله ایست عمومی به قوت خود باقی است.
دانشی درباره کمبود پزشک متخصص نیز گفت: هم اکنون دو متخصص داخلی، 1متخصص جراحی، 1متخصص بیهوشی،1متخصص زنان و   2متخصص اطفال به صورت تمام وقت داریم و متخصص، رادیولوژی، روانپزشک و چشم پزشک به صورت پاره وقت داریم. 
وی افزود: در جلسه ای که با حضور محمدجواد عسکری، مدیرعامل سنگ آهن مرکزی بافق و ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی برگزار شد توافق شد تا مهرماه متخصصانی برای بافق در نظر گرفته شود از آن جا که خواهان متخصصین (قلب، ارتوپدی، پوست و چشم پزشک) به صورت تمام بوده ایم.
سوال دیگر هفته نامه افق کویر از دکتر دانشی،کمکهای سنگ آهن به بیمارستان بود که وی گفت:کمک های زیادی صورت گرفته که بارزترین آن ها 500 میلیون جهت خرید تجهیزات و در سال 92، خرید دستگاه فیکو(دستگاه جراحی چشم) به قیمت 115 میلیون تأمین ماشین بی هوشی به ارزش 100 میلیون بوده است و قرار است دستگاه سی تی اسکن نیز خریداری شود.همچنین سنگ آهن برای ساخت ساختمان ستاد شبکه بهداشت و درمان نیز تأمین کننده هزینه دانشگاه است. دانشی در پاسخ به اینکه آیا بهتر نبود که مدیرعامل به جای توافق بر سر پرداخت هزینه ساخت ساختمان ستاد شبکه بهداشت که دولت باید تأمین کند، برای تهیه تجهیزات و به کارگیری نیروی متخصص هزینه می شد گفت: در صورتجلسه ای که با امضاء مدیرعامل سنگ آهن و رئیس دانشگاه پزشکی شهید صدوقی رسید قرار شد به ازای ارتقاء خدمات بهداشت و درمانی کارکنان سنگ آهن کمبود اعتبار دانشگاه جبران شود و از طرفی ساختمان ستاد شبکه بهداشت از ملزومات است.
*نمی توان گفت  ایدز و یا هپاتیت روند افزایشی داشته است اما بیماریابی افزایش یافته است.
بالارفتن آمار تعداد افراد مبتلا به بیماری ایدز و بیماری های هپاتیتC   و هپاتیت Bصحبت محفل افرادی که به سلامتی خود و شهر اهمیت می دهند شده است و نگرانی هایی را سبب شده است که دکتر دانشی در این خصوص گفت: پیشگیری از این بیماری ها بستگی به روش انتقال دارد و تاکنون 4 راه برای انتقال این بیماری شناسایی شده است که برای دو راه آلوده شدن که مادر به جنین منتقل می شود و دیگر برقراری رابطه نامشروع جنسی است، شبکه بهداشت آموزش هایی را در این زمینه ارائه می دهد طوری که به ازای هر50 نفر یک رابط آموزشی در شهر و در روستا داریم که توسط کارشناسان آموزش دیده و خانواده های تحت پوشش خود را آموزش می دهند وی افزود: در خصوص معتادین که از طریق استفاده ازسرنگ آلوده و سرنگ مشترک به این بیماری مبتلامی شوند سعی شده است در کمپ ها نمونه گیری از خون انجام گیرد و افراد مبتلا برای درمان را ارجاع دهیم در کل سعی شده است در کمپ معتادین بیماریابی، آموزش و واکسیناسیون صورت گیرد.
وی در خصوص شایع بالا رفتن آمار این بیماری ها گفت: نمی توان گفت  ایدز و یا هپاتیت روند افزایشی داشته است اما بیماریابی افزایش یافته است.
*برای بیماران فشارخونی و دیابتی در مراکز بهداشت پرونده تشکیل شده است
 کنترل  بیماری هایی نظیر فشارخون و دیابت از دیگر مسائلی که نیاز به توجه بالایی دارد. دکتر دانشی در خصوص وظیفه شبکه بهداشت در خصوص این گونه بیماری ها گفت: برای بیماران فشارخونی و دیابتی در مراکز بهداشت پرونده تشکیل شده است و کارشناسان/ بهورزان موظفند تا با پیگیری آزمایش ها و آموزش از طریق رابط ها برای کنترل بهتر این بیماری ها اهتمام ورزند. وی افزود: در طرح اندازه گیری فشارخون که در اردیبهشت ماه برگزار شد، افراد بالای 30 سال مبتلا به فشارخون شناسایی شدند.
*موظف به پیشگیری از هرگونه تبلیغ در مورد تنظیم جمعیت هستیم -مراقبت های تنظیم خانواده و مراقبت های دوران بارداری کنترل و شناسایی بیماری های مربوط به زنان نیز از جمله وظایف خانه های بهداشت است. ارائه وسایل مراقبت و پیشگیری در بارداری از خدمات این مراکز بوده که مدتی از ارائه آن ها دریغ شده است.دانشی با اشاره به اینکه موظف به پیشگیری از هرگونه تبلیغ در مورد تنظیم جمعیت هستیم گفت: قرار شده است شهرستان ها به ردیف های الف و ب دسته بندی شوند و  قرار بر این است که به زودی جهت جلوگیری از بروز حاملگی های پرخطر در بعضی از شهرستان ها، وسایل پیشگیری از اینگونه بارداری ها در اختیار مراجعه کنندگان قرار گیرد.
دانشی یکی از کارهای مهمی که برای نوزدان و به منظور جلوگیری از عقب ماندگی آنها صورت گرفته است را اجرای طرح غربالگری هیپوتیروئیدی برشمرد و گفت: با کمک عباس دهقان، کارشناس مسئول مبارزه با بیماری های شهرستان و همکاران برای کودکان 3 تا 5 روزه خون گیری جهت شناسایی مشکلات تیروئیدی که باعث عقب ماندگی آنان می شود انجام دهیم .
 وی با اشاره به اینکه سعی شده است بیمار یابی و پیشگیری به طور جدی صورت گیرد گفت: امسال فقط یک مورد بیماری سالک شناسایی شده است.
                                                                                                                                                                                    ادامه دارد...