نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

کمبود نقدینگی در گاز رسانی به بافق

کمبود نقدینگی در گاز رسانی به بافق


افق کویر گزارش می دهد:

یکشنبه شب گذشته در خانه نشسته بودم که گوشی تلفن به صدا درآمد. یکی از اقوام بود؛ گفت: شما دو تا چراغ نفتی در خانه ندارید؟ گفتم: بله داریم. گفت: اگر مشکلی برایتان ندارد و زحمتی نیست یکی را برای ما بیاورید. اول متوجه نشدم که چه اتفاقی افتاده است. چراغ را برداشته و راهی خانه آنها شدم. این خانواده زن و مردی پیر بودند و از قضای روزگار فرزندی هم نداشتند. درب اتاق را که باز کردم، بوی دوده چراغ آنقدر بود که نفس کشیدن را دچار مشکل می کرد. آنها را به اتاقی که درب آن قبلاً بسته بود بردم و چراغ را روشن کردم. خودم نیز به همان اتاق رفتم و درب ورودی ساختمان را باز کردم تا تهویه هوا صورت بگیرد. چند ساعتی کنارشان نشستم. به من گفتند: بچه هایت گناه دارند. اگر میخواهی به خانه بروی؛ برو! با وجودی که وجدانم اجازه نمی داد، چاره ای نبود و بچه ها در خانه تنها بودند. گفتم: اگر کاری داشتیدباز تماس بگیرید. دلم به حالشان می سوخت. در راه به یاد تابلوی شمارش معکوس عملیات گاز رسانی که در میدان امامزاده بافق چند سال پیش نصب شده بود افتادم. فکر می کردم که تا به حال از کار افتاده باشد. تنها کاری که از دستم برآمد پیگیری موضوع گاز رسانی بود. چند سالی هست که مردم بافق به انتظار افتتاح گاز، روزها را معکوس می شمارند.
صبح فردای آن روز از دفتر، تماسی با فرماندار فعلی و اسبق،«مهدی خاوری» و «امیرحسین تفکری» داشتم که «خاوری» به علت مشغله زیاد قادر به پاسخگویی نبود!!!
«امیرحسین تفکری» در پاسخ به سؤالم که طرح گاز رسانی به بافق از چه زمانی آغاز گردیده است؛ گفت: در آذرماه84 در فرمانداری مشغول به کار شدم. مکاتباتی قبل از سال84 توسط فرمانداران پیشین در این مورد صورت گرفته بود و همه به نوعی نامه های گاز با شرکت نفت، وزارت نفت و شرکت ملی گاز داشته اند. این کار امری حیاتی برای شهرستان بافق و در امر صنعت، به عنوان یک گام زیر ساخت و هم نیاز عمومی برای عامه مردم هست ولی خدمتتان عرض کنم که موافقتی یا قول و قرار از سوی مسئولی ندیدیم که گاز به بافق برسد تا سال84 در دوره ریاست جمهوری «احمدی نژاد» در سفرهای استانی در پیش بینی ها و پیشنهادهایی که داشتیم در اسفندماه 85 که سفر «احمدی نژاد» به شهرستان بافق صورت گرفت مسئله گاز هم یکی از مواردی بود که مطرح گردید. در مصوبه سفر، در29 اسفند، 85 گاز رسانی به ده شهر استان از جمله بافق در نظر گرفته شد و باید این اتفاق می افتاد. پیگیری ها انجام شد. صحبتی قبل از سال84 در فرمانداری شده بود و درخواست هایی راجع به گازرسانی بافق صورت گرفته بود تا لوله های16 اینچی استفاده شود و با بررسی ها و نیازسنجی هایی که انجام گرفت تصمیم گرفته شد که این اتفاق بالاتر از این باشد تا نیاز ما برای50 سال آینده که بیش از16 اینچ است پیش بینی شده باشد و تقریباً لوله32 اینچ پیشنهاد داده شد. شرکت ملی گاز برای اجرای مصوبه گاز رسانی به بافق گفت: تا20 اینچ را خود یزد می تواند قرارداد ببندد و بالای20 اینچ را شرکت ملی گاز ایران باید به مناقصه بگذارد.
یک سری همکاریها با فرماندار و بخشداری مرکزی یزد انجام شد و یک مقداری بار نمی دانم از» محمدآباد» و «خویدک» بود یا» فهرج»، در هر صورت8 اینچ از روی لوله ی بافق برداشته شد و قرار شد24 اینچ برای بافق اجرا شود که متأسفانه در آذرماه86 بعد از سی سال سرمای شدیدی در کشور آمد و مخصوصاً استانهای مرزی که از چندین سال پیش گاز داشتند با کمبود گاز روبرو شدند و لذا مواجه شدیم با یک مصوبه جدید در مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه تا زمانی که منابع جدید گاز در کشور نباشد توسعه صورت نگیرد و از جمله عملیات گاز رسانی به بافق عقب افتاد. در سال87 مجدداً بافق کد دار شد و کلنگ به زمین خورد. تا اطلاعی که الان دارم کل لوله های گاز تا بافق گذاشته شده است. چند تا شیر فلکه مانده که محدودیت داشتیم و در حال حاضر وارد شده است و امیدوارم با لوله کشی که در سطح شهر انجام می گیرد مردم بافق هم از گاز، این نعمت الهی بهره مند شوند.
برای کامل تر شدن گزارش و به دست آوردن اطلاعات بیشتر و این که در حال حاضر عملیات گاز رسانی به بافق چه وضعیتی دارد به سراغ
«پیله ور» مدیرعامل شرکت گاز استان یزد رفته؛ اما نتوانستم با شخص ایشان مصاحبه ای انجام دهم و «محمدپور» مدیر روابط عمومی آن شرکت از من خواست تا سؤالات را به صورت کتبی ارسال کنم، تا وی جواب را برایم باز پس فرستد. سؤالات مطرح شد و پاسخ آنها چنین بود:
1- چرا گاز کشی به شهرستان بافق با تأخیر روبرو شده است؟ مرحله اول شبکه داخلی به اتمام رسیده و عملیات گاز رسانی به فاز دوم بافق شامل اجرای88کیلومتر شبکه و با صرف86 میلیارد ریال در حال اجرا می باشد.
2- مشکلاتی که در این راستا وجود دارد چیست؟ کمبود شدید نقدینگی
3- در حال حاضر آیا تأمین اعتبار شده است یا خیر؟ فقط مشکل تأمین نقدینگی
4- چه زمانی مردم و صنایع بافق از گاز شهری می توانند استفاده کنند؟ حدود 8 تا 12ماه پس از اجرای خط انتقال یزد به بافق که توسط شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در حال انجام می باشد.
با جستجو در منابع خبری اطلاعات دیگری به دست آمد ضریب نفوذ گاز در شهرهای یزد به93درصد رسید. این جمله تیتر خبری سایت ندای ندوشن در روز شنبه مورخ29/4/92 بود. به گزارش ندای ندوشن، «علیرضا پیله ور» در جمع پیمانکاران شرکت گاز استان یزد اظهار داشت: در حال حاضر از22 شهر استان یزد، 16 شهر و از609 روستای واجد شرایط گاز رسانی، 144 روستا به شبکه گاز طبیعی متصل شدند.