نمایش خبر نمایش خبر

کلید مهارت بر قفل بیکاری

کلید مهارت بر قفل بیکاریهفته نامه افق کویر به مناسبت "6 مرداد" روز "کارآفرینی و آموزشهای فنی و حرفه ای" گفتگویی با مهندس"کاظم ناظمی"رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای بافق انجام داده است.
 وی که به مدت 5 سال است مدیر مرکز فنی و حرفه‌ای بافق است، افزود: در دو سال گذشته متأسفانه استقبال خیلی کمی از فعالیتهای مرکز شده است؛ البته کاهش استقبال به خاطر کاهش جمعیت کشوری است، اما در بافق نسبت به شهرهای دیگر وضعیت بدتر است. برای کلاسهای آموزشی ثبت نامی نداریم یا اگر ثبت نام می شوند، پس از آن رغبتی نشان نمی دهند. 
وی افزود: تا به حال در مورد علت این موضوع تحقیق و بررسی صورت نگرفته است، ولی بنظرم آموزش در بافق مورد غفلت واقع شده است؛ وقتی در ارگانها پیگیری انجام می دهیم زیاد فردی رغبت به درس خواندن ندارد چه در بحث فنی و چه در بحث دانشگاهی، باید این موضوع ریشه یابی و علت آن مشخص شود. 
مهندس ناظمی تصریح کرد: سال گذشته50 دانش آموز کار و دانش داشتیم، شاید که سه،چهار نفر از آنها رغبت به درس خواندن داشتند و با اشتیاق سر کلاسها حاضر می شدند، بقیه آنها در حد آمدن و رفتن سر کلاس ها بود. بار ها افرادی را برای صحبت با آنها به مرکز آمده، ولی فایده ای نداشت.
مدیرمرکز فنی و حرفه‌ای بافق اظهار کرد: در سال جاری به غیر از رشته هایی که داشتیم دو رشته جدید راه اندازی کردیم؛رشته "تعمیرکار وسایل گاز سوز" شامل آبگرم کن های دیواری و زمینی، گاز فر و معمولی و وسایل گاز سوز خانگی و رشته دیگر کارگاه تعمیرکار "پکیج و شوفاژ دیواری" است. با توجه به موضوع گاز بیشتر خانواده ها بحث شوفاژکشی در خانه شان را دارند و استفاده از پکیج زیاد شده، مسلماً تعمیرکار این دستگاها مورد نیاز است. 42 میلیون تومان اعتبار برای تجهیز این دوکارگاه از طرف اداره کل در نظر گرفته شده بود،که به طور کامل اعتبار آن را جذب و تجهیزات این دو رشته خریداری شده است.
وی افزود: آموزشهای مختلفی در مرکز ثابت، آموزشهای صنایع و تیم های سیار که بیشتر خانم ها هستند،وجود دارد.
در بحث استخدام مربیان حق التدریس بالاخره پس از سالها پیگیری مسئولین مربوطه اتفاق افتاد. الحمدا.... شش مربی حق التدریس داشتیم که همه زن بودند در آزمون ورودی قبول شدند، بحث مصاحبه و آزمون عملی آن مانده است که طبق قولهایی که داده شده در شش ماه دوم سال به صورت پیمانی مشغول بکار می شوند. مربی صنایع دستی، مربی صنایع غذایی و چهار مربی طراحی دوخت قرار است در مرکز مشغول بکار شوند.
وی افزود: از این پس خواهران در طول سال دغدغه برگزاری کلاسها را نداشته و کلاسها به صورت دائمی برگزار می گردد.
ناظمی تصریح کرد: خوشبختانه خواهران استقبال خوبی از کلاسها دارند، اما استقبال برادرها در حد صفر است. امسال تبلیغات زیادی در مورد پنج رشته داشتیم؛ فقط دو تا از این رشته ها به حد نصاب رسیده است که همه افراد شرکت کننده بدون استثناء دانش آموز هستند؛ یعنی یک نفر، فرد عادی بیکار در بین آنها نیست، باید مسئولینی که در بحث اشتغال هستند موضوع را بررسی کنند، به نظرم استخدامها روال خاصی ندارد و تا آزمون استانداردی گرفته نشود و افراد با کیفیت سر کار نروند، مسلماً آموزش مهارتی مغفول می ماند.
وی افزود: ارگانهایی که نیرو می گیرند باید این مسائل را مد نظر داشته باشند؛ مثلا مجتمع فولاد بافق زمانی که می خواست نیرو بگیرد 6 ماه بر روی فرایند جذب نیرو کار کرد و بعد از جذب هم هنوز مشغول بکار نشدند و آموزش تخصصی می بیند و زمانی که کار راه بیفتد بازدهی دارد، ولی شرکتهایی که دولتی هستند زیاد بر روی این معقوله کار نمی کنند.
 وی اظهار داشت: در بافق گچ کار با 10 الی 15 سال سابقه کار کار را رها کرده و به سمت معدن رفته است، جوشکار همینطور! هر کاری که بخواهیم انجام دهیم با کمبود نیرو مواجه می شویم. بالغ بر 50 شرکت گاز کشی در بافق مشغول به فعالیت هستند، اما به جرأت می گویم یک نفر جوشکار بافقی در بین آنها نداریم، هر شرکتی به طور متوسط دو نفر جوشکار نیاز دارد که 100 نفر در مجموع می شوند، اگر طبق روال سر کار بروند درآمد کم آنها با توجه به اینکه باز کار خوب است، بین 3 تا 6 میلیون تومان در ماه است. از طبس جوشکار آمده 300 هزار تومان اجاره خانه می دهد با 3 میلیون تومان پول پیش و با رغبت کار می کند.
مدیرمرکز فنی و حرفه‌ای بافق ادامه داد: سال گذشته دانش آموزان کار و دانش، 700 ساعت آموزش دیده اند ،ولی اندازه 70 ساعت کار نمی توانند انجام دهند، چون تمایلی به کار کردن ندارند و تأمین هستند؛ وقتی موبایل،  موتور  و قلیان آنها به راه است رغبتی نشان نمی دهند.  از 14 تا دانش آموز که داشتیم 10 نفر از آنها شبها پاتوق می رفتند.
ناظمی با بیا اینکه در استخدام مهارت را در نظر بگیریم افزود : در زمینه آموزش ارتباط و همکاری خوبی شرکت سنگ آهن مرکزی در رابطه با نیروهای خود با ما دارد، ولی این کافی نیست و مشکل اصلی ورودی نیروها برای کار است، اگر جنبه آموزش داشته باشند بهتر می توان با نیروها کار کرد؛ متأسفانه وقتی افراد وارد کار می شوند دیگر آن کارایی آموزش را ندراند، چون تأمین هستند و شرایط کاری آنها رو به راه است.
وی تصریح کرد: سفره ای به نام فنی و حرفه ای با تمامی امکانات و تجهیزات و آموزشهای رایگان پهن است. از این فرصت افراد استفاده کنند. کار گاه تراشکاری مرکز فنی و حرفه ای دو سال است با 200 میلیون تومان سرمایه تعطیل است و این در حالی است که کارخانجات لکوموتیو دو ماه است که به دنبال تراشکار ماهر می باشد.