شناسه : 21913751


آش تحریف جغرافیا در کتاب آموزشی جغرافیای استان یزد که این بار با نام «استان شناسی یزد» برای دانش آموزان پایه دهم آماده شده، به نفع شهر همیشه زیاده........

آش تحریف جغرافیا در کتاب آموزشی جغرافیای استان یزد که این بار با نام «استان شناسی یزد» برای دانش آموزان پایه دهم آماده شده، به نفع شهر همیشه زیاده خواه استان آنقدر شور شده که نشان می دهد دست اندرکاران تدوین این کتاب یا از متعصبین اردکان هستند یا حافظ منافع کسانی که آتش ظلم بالای 20 ساله آنها در جابجایی مرزهای جغرافیایی بین شهرها به نفع خود و غصب معادن و کارخانه هایی که امروز نفس کشیدن را برای مردم خودشان تنگ کرده همچنان پابرجاست.
اگر کتاب جغرافیای استان که پس از سالها فیلش یاد مدرسه کرده و به صورت آزمایشی چاپ شده است را ورقی بزنید پی به اشتباهات فاحش و عمدی که نشان از برنامه ای از پیش تعیین شده برای تثبیت تحریف های گذشته با سند سازی های جعلی در مرزهای جغرافیایی بین بافق و اردکان دارد خواهید برد و متوجه آغاز سناریویی دیگر برای هر چه محدود تر کردن بافق، حتی در زمینه های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی خواهید شد.
برای مثال اگر به فصل دوم این کتاب یعنی جغرافیای انسانی استان یزد صفحه 45 مراجعه کنید در کمال تعجب می بینید مولفان با وقاحت تمام جمعیت بافق را 25 هزار و 88 نفر،جمعیت بهاباد را 20 هزار نفر و جمعیت اردکان را 73 هزار و 292 نفر درج نموده اند و جالب اینجاست که در بخش برای مطالعه صفحه 50 این کتاب هنگام نوشتن نام شهرها برای میبد نوشته اند:
«این «شهر» بعد از «شهر» یزد دومین «شهر» پر جمعیت استان است و ...» اما برای اردکان نوشته اند «این« شهرستان » در شمال غرب استان است و ... »و جالب تر اینکه برای دیگر شهرستانها کلا واژه شهر و شهرستان را در توضیح حذف نموده اند به آدرس جغرافیایی بسنده نموده اند مثلا برای بافق نوشته اند:« در جنوب شرقی استان با 8/2 درصد جمعیت استان یزد است » و برای بهاباد نوشته اند :« در شرق استان و دارای 5/2 درصد جمعیت استان است».
از دیگر تحریفهای هدفمند این کتاب به تغییر نام « آریز » به « اویز » در جدول جاذبه های اکوتوریستی صفحه 81 هست و تغییر نام« پیرمراد» به « پیرداماد» در جدول بناهای تاریخی - فرهنگی صفحه 84 می توان اشاره کرد.
نگاه ناسیونالیستی و القاء اردکان برتری، در این کتاب آنقدر زیاد است که امکان ندارد درباره موضوعی مطلبی بخوانید که تصویری از آن شهر نیامده باشد و حتی سؤالات طرح شده پایان هر بحث به گو نه ایست که دانش آموز حتما مجبور باشد نام این شهر خودبرتر بین را در پاسخ بنویسد تا در ذهنشان این نام حک شود.
درج نقشه پر ابهام تقسیمات سیاسی استان به بهانه های مختلف در جای جای کتاب آن هم با خطوط تغییر یافته مرزی که آنومالی های غنی بافق و بهاباد از آن جدا شده و عدم درج نام کویر «کر بنو» در کتاب از دیگر دسیسه هایی است که براحتی می توان نیت تدوین کننده ها را از آن فهمید.
در این مجال به ذکر همین چند مورد بسنده می کنم و مطمئنم با مطالعه دقیق تر و مقایسه این کتاب با کتابهای قبل و حتی آنچه در واقعیت امروز موجود است علاوه بر بدست آمدن موارد بسیار زیاد اشتباهِ عمدیِ هدفمند، ذهن شما نیز به یک نوع شیوع نژادپرستی شکل گرفته و حاکم شده بر استان از سوی سیاسیون یک شهرستان که نفوذشان جز ضرر برای استان خصوصا شهرستان بافق عایدی نداشته متبادر خواهد شد و خواهید دانست که آقایان این بار آموزش و فرهنگ استان را هدف گرفته اند تا با تمسک به دروغ و جعل نام و عدد و مقیاس و ... آیندگان را نسبت به داشته های غنی معدنی ،اقتصادی ، فرهنگی و انسانی شهرستانهای خود جاهل و بی تفاوت بار آورند تا علاوه بر تاراج ثروت، ارزشهای هویتی آنها را نیز نابود نمایند.
در پایان به همه معلمان عزیز همشهری ام که قرار است دروغهای این کتاب جعلی را به دانش آموزان بافقی آموزش دهند پشنهاد می کنم ضمن اعلام مراتب اعتراض به تدوین کنندگان این کتاب حتما دانش آموزان خود را نسبت به اهداف شوم برخی متنفذان اردکانی در استان آگاهی بخشیده و به سیاسیونی که در میهن اسلامی ایران دستاوردی جز خودخواهی و نخوت ندارند بفهمانند راهی که می روند به ترکستان اختلاف است و تفرقه و خشونت و لاغیر.
محمد علی قاسم زاده