نمایش خبر نمایش خبر

چرا کودکم می ترسد؟


مهسا اسماعیلی| مشاوره کودک و نوجوان
هفته نامه افق کویر قصد دارد، هر هفته سوالات مربوط به کودک و نوجوان را ازطریق مشاور پاسخ دهد.خوانندگان گرامی می توانند هر گونه پرسش در این باره را به سامانه 10002853 ارسال نمایند.
دخترمن ۱۱سال دارد و شب ها موقع خواب می ترسد دزد وارد خانه شود. من و پدرش و او را با تفنگ بکشد.اصلا نمیدانم چرا این فکر را می کند هرچی از امنیت برایش می‌گوییم‌فایده ندارد و می خواهد بین ما بخوابد یا درها را قفل کنیم.
زمانی که فرزندان در معرض اخبارهای گوناگون و صحبت های اطرافیان یا فیلم و کارتن های ترسناک قرار می گیرند، یا زمانی که دائما بچه ها را از غریبه ها میترسانیم و بهشون در حد افراطی پیام مراقبت میدهیم، دچار احساس ترس و نگرانی و اینکه دنیا جای ناامنی هست می شوند و این ترس را در زندگی و فعالیت های روزمره و حتی ممکن است به صورت کابوس های شبانه نشان دهند. قطعا ترس فرزند شما از دزد هم در این سن علتی دارد و حتی می تواند در کنار این ترس ، ترس های دیگر چون ترس از تاریکی ، تنها بودن و..هم وجود داشته باشد.
مراقب اخبار، صحبتهایمان و برنامه هایی که کودک میبیند باشیم. بزرگسالان به این اخبار عادت کرده اند اما کودکان نه. فیلم های با مضمون جنگ و خشونت، بازی های کامپیوتری جنگی و صحبت از اینکه فلان همسایه خونشون دزد اومده و... همه و همه علت های ترس در کودکان است.
در قدم اول احساس ترس کودک را بپذیرید اینکه همه ی آدم ها ممکنه از یه چیزایی بترسد و این طبیعی است. شما با این صحبت احساس او را می‌پذیرید نه کاری که او انجام می دهد. بگذارید در مورد ترس و نگرانی اش با شما صحبت کند و پذیرای صحبت های او باشید و به او آرامش دهید اما مراقب باشید او را بخاطر ترسش مسخره نکنید ، یا تحقیر نکنید چون ترس او را تشدید می کند.
صحبت هایی که احساس امنیت می دهد به او بگویید . اینکه من و بابا خونه هستیم برای مراقبت از خونه و شما ، درب را قفل میکنیم یا اگر منزل دوربین یا دزدگیر دارد بگویید برای مراقبت از ما است و تا به حال هیچ دزدی نتوانسته به منزل ما بیاید و در آخر چون ترس یه احساس است و قطعا افکار زیادی هم در پشت این احساس قرار دارند حتما جهت مدیریت آن به مراکز مشاوره مراجعه کنید