نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پیگیری پرونده اختلاس در کارخانجات لکوموتیو بافق مربوط به اداره اطلاعات است نه پلیس

پیگیری پرونده اختلاس در کارخانجات لکوموتیو بافق مربوط به اداره اطلاعات است نه پلیس


سرهنگ صالحی فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بافق در نشست خبری:

به گزارش خبرنگار هفته نامه افق کویر سرهنگ صالحی فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بافق به مناسبت هفته نیروی
 انتظامی در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران ضمن تبریک این روز و تقدیر و تشکر از حضور خبرنگاران به ارائه گزارشی از عملکرد خود پرداخت و گفت: خبرنگار پلی است بین مردم و مسئولین و لازمه برقراری امنیت حضور و همکاری مردم با نیروی انتظامی است.
صالحی ادامه داد: افتخارم این است که پلیس هستم و تمامی همکارانم نیز همین نگرش را دارند، چون پلیس فردی است امین و خادم مردم و همین باعث قوت قلب و سر افرازی است که مورد اعتماد مردم هستیم.
وی سپس به مقایسه شغل نیروی انتظامی یا پلیس با معلمی پرداخت و گفت: اگر پلیس با سرعت در خیابان رانندگی کند زیر ذره بین مردم است و معلم نیز همین گونه است.
وی افزود: تنها کسی که صاحب اموال مردم در مواقع خطر است، نیروی انتظامی است، زمانی که تصادفی رخ می دهد، کسی که در صحنه حاضر است و اموال مردم را در جای امن نگه می دارد این نیروی انتظامی است. مواظبت از اموال از وظایف نیروی انتظامی است؛ چون از صبح تا شب، ایام تعطیلات او حافظ نظم و امنیت است.در شب هم پلیس باید گشت بزند و به کار و مراقبت از مردم بپردازد.
صالحی افزود: عمده مشکلی که شهرستانها را تهدید می کند اعتیاد، تصادفات و سرقت است.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بافق گفت: مشکل ما در همه جرایم اعتیاد است، این اعتیاد باعث سرقت های مسلحانه و غیر مسلحانه است در همین شهرستان تعدادی از نیروی انتظامی در رابطه با مواد مخدر شهید شدند.
وی ادامه داد: زمانی که در سیستان و بلوچستان بودم، در آن جا حق از باطل مشخص می شود، ناجوانمردانه نیروی انتظامی را شهید می کنند چقدر قتل می شود! چقدر اقوام و خودشان به خاطر اعتیاد کشته می شوند! چقدر همسران معتاد به خفت و خواری مبتلا شده اند! وی سپس به ذکر خاطره ای پرداخت و گفت: در یکی از شهرستان ها زنی نزدم آمد و گفت: در روز اول مدرسه کیف و کفش برای فرزندم خریدم و صبح دیدم کیف و کفش نیست از شوهر معتادم پرسیدم، گفت: دیشب آن را به فروشنده مجدداً برگرداننده تا مواد بخرد و فرزندم با لباس کهنه و کیف سال پیش و روز اول مهر به مدرسه رفت.
سرهنگ صالحی تصریح کرد: بیشتر مسایل زنان و دختران فراری، روابط نامشروع بخاطر اعتیاد است. فردی زنش را معتاد نموده تا به او ایراد نگیرد. بیشترین زندانیان ما در دارالعباده بخاطر اعتیاد است.
وی درباره تصادفات گفت: تصادفات زیاد است و روز به روز ناوگان حمل و نقل زیاد می شود در بافق ماهانه چه مقدار ماشین و موتور به شهر اضافه می شود حداقل موتور20 سال کار می کند و مردم هم دوچرخه را کنار گذاشته اند. پدران هم برای فرزندان خود موتور می خرند، خانواده ها هم بی تفاوت شده اند.
وی افزود: افتخار ما این است که در بافق، مردم احساس امنیت می کنند و افراد موتور و ماشین خود را بیرون می گذارند؛ حتی برخی مغازه ها شیشه معمولی دارند، مردم باید توجه کنند که روزی سرقت سراغ آن ها خواهد آمد؛ اما در بافق مردم خیالشان راحت هست.
صالحی ادامه داد: سرقت ماشین نداریم و اگر شده کم بوده است. سرقت گوسفند در بافق داریم منتهی آغل ها محکم کاری نشده، کلید را همان جا می گذارند یا دیوار آغل ها کوتاه است.
 وی به ذکر آماری در این رابطه پرداخت و گفت: در یک سال گذشته 5/338کیلوگرم انواع مواد مخدر که بیشتر حشیش و تریاک بوده است، حدود 1000 بوته خشخاش، 202 نفر دستگیری که 11 نفر زن بودند و 6 الی 7 نفر توزیع کنندگان هروئین بودند، کشف 37 دستگاه خودرو و  5 دستگاه موتور سیکلت سرقتی.
صالحی گفت: کشف سرقت 163 مورد، حدود 405 میلیون تومان، حدود 82 نفر که حدود 65 درصد آن سرقت های  بومی هستند.
وی تصریح کرد: کشف جعل اسناد و کلاهبرداری 32 مورد، پیدایش و آدم ربایی3 مورد و جمعاً 6 مورد، قاچاق انواع سوخت 10 هزار لیتر، تجهیزات ماهواره ای 213 قطعه، سی دی غیرمجاز1470، مواد محترقه503 عدد،جمع کل دستگیر شده 599 نفر، اتباع بیگانه 216 که شامل پاکستانی و افغانستانی، جمع آوری پاتوق های مواد مخدر 15 مورد، پاکسازی نقاط آلوده 14 مورد؛ وی این نقاط آلوده را مطرح نکرد، جمع آوری موتور سیکلت غیرمجاز (کفی) 15 دستگاه، کاهش تصادفات فوتی 50 درصد و جرمی 29 مورد، توقیف خودرو در رابطه با راهنمایی و رانندگی 143 مورد، موتور سیکلت 618 دستگاه، تماس ها با مرکز 110، 9037 مورد، از این 9037مورد 630 مورد عملیاتی و بقیه خدماتی و مشاوره ای و راهنمایی بوده است. ابلاغ اوراق قضایی9250 مورد کل پرونده ها در کلانتری1625 مورد، از این 400 مورد اختلافات خانوادگی بررسی صلاحیت صنوف370 مورد، بازدید صنوف959 مورد، صدور پروانه کسب157، پلمپ واحد های صنعتی به علت داشتن تخلفات 19، صدور مجوز در تالارهاجهت عروسی و توجیه خانواده ها،193، صدور گذرنامه 2024 مورد.
در ادامه سرهنگ صالحی فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بافق به سؤالات مطرح شده از سوی خبرنگاران پاسخ داد:
افق کویر: موضوع اختلاس در راه آهن (کارخانجات لکوموتیو) به کجا رسید آیا پلیس وارد عمل شده است؟
 خیر،کل پرونده در اداره اطلاعات بوده و هیچ گونه دخل و تصرفی ما در آن نداشتیم.
افق کویر: آیا اشراف اطلاعاتی نیروی انتظامی بیشتر است یا اداره اطلاعات؟
اداره اطلاعات.
افق کویر: گاهی همشهریان شاکی از این هستند که پلیس در خصوص بازدید از منازلی که در آنها سرقت صورت گرفته است سرد برخورد می کند پاسخ شما در این مورد چیست؟
 سرقت که صورت می گیرد مردم فکر می کنند با آمدن پلیس مال مسروقه به آنان باز گردانده می شود، آثار و علائم باید باشد تا انگشت نگاری شود و یا هنوز سرقتی صورت نگرفته است که پلیس وارد عمل شده باشد. اگر پلیس در زمان سرقت در مأموریت مهم نباشد می تواند فوری حضور پیدا کند. بعضی از سرقت ها که انجام می شود وقتی پیگیری می کنیم پی می بریم که سرقت داخلی و از اعضای خود خانواده بوده است.
افق کویر: برخی از مردم به خصوص اهالی خیابان امام رضا(ع) گله مندی مبنی بر مزاحمت موتور سواران دارند برای چنین مزاحمت هایی چه تدابیری اندیشیده شده است؟
 درست است که بعضی از موتورسوارها ایجاد مزاحمت می کنند که از روی جوانی آنان است و نمی توانیم تعقیب کنیم که اگر از روی ترس با فردی تصادف کنند یا جان خود را بر اثر حادثه از دست بدهند نادرست تر است از همشهریان تقاضا داریم پلاک موتور و مشخصات موتور را به ما بدهند تا به طور یقین پیگیری نماییم.
-آیا روابط عمومی و اطلاع رسانی نیروی انتظامی بافق دارد؟
روابط عمومی نداریم؛ ولی قسمت اجتماعی داریم.
- چند درصد از تصادفات به خاطر غیر استاندار بودن خیابان ها هست؟
سروان زارع رییس راهنمایی و رانندگی بافق در پاسخ به این پرسش گفت: نقاطی که حادثه خیز است در شورای ترافیک طرح   می کنیم. اگر چند بار تکرار بشود خواهیم فهمید که مشکل معبر است.10 الی 12 مورد به شورای ترافیک اعلام شد، برخی از جاها را شهرداری مرمت کرده است . در خیابان وحشی بافقی نقاط حادثه خیز است؛ ولی حریف شهردار نشدیم که اصلاح کند و کار به جایی می رسد که مصوبه شورای ترافیک(بانک کشاورزی- مغازه میوه فروشی) و نهایتاً کار به جایی می رسد که فردی که فوت  می کند و کار به جاهای باریک تر کشیده می شود و به این سمت رفتیم که ارگان مذکور مقصر شود؛ ولی شورای جدید قول و قراری گذاشت که کمبودها جبران شود. یکی از این موارد سرعت گیر است که موقتاً برای رفع مسئله است؛ ولی باید چاره اندیشی شود.7 الی 8 مورد سرعت گیر ساخته شد و احتیاج به سه مورد دیگر هم است.
چاره ای نیست باید سرعت گیر ساخت، راه دیگر دوربین کنترل در ساعت نصب کنند که با یک نفر خیابان ها تحت نظر در می آید؛ چون دوربین ها نصب نشده سرعت گیر نصب می شود. سرعت گیر خوب ساخته می شود؛ ولی برجستگی آن زیاد می شود.
وی گفت: هدف پلیس جریمه نیست در روز بیش از 30 الی 40 برگ صادر می شود؛ ولی بالغ بر 1000 تا چشم بر روی هم گذاشتیم و هدف این است که بقیه متوجه بشوند. طرح کمربند، طرح کلاه ایمنی، طرح نقص های فنی است.
اجرای قانون 24 ساعته است و باید در حال اجرا بشود، راننده باید دائم قانون را رعایت کند، پلیس اطلاع رسانی در خصوص قوانین دارد؛ ولی این نیست که موارد را جزء به جز بگوییم.
پرسشهای خودمانی
در این قسمت خبرنگار هفته نامه افق کویر پرسش های خودمانی از فرمانده نیروی انتظامی و معاونین وی پرسید که عیناً می آید.
پرسش اول از سرهنگ صالحی، فرمانده نیروی انتظامی بافق؛  
- اگر  به دوران دبیرستان برگردیدآیا شغل پلیسی را انتخاب می کنید؟ بله، اگر پسرم هم می خواست برود به او می گفتم برود و این  شغل را انتخاب کند.
پرسش دوم: آیا زمانی که در لباس نیروی انتظامی نباشید از صحنه جرم چشم پوشی می کنید؟
پلیس در جایی که باشد پلیس هست، من در شیراز درگیری شد،حدود 6 سال پیش سریع به 110 زنگ زدم و خودم را معرفی کردم و 110 همه آن ها را باز داشت کرد.
پرسش سوم: آیا با توجه به دیدگاه رئیس جمهور در خصوص ماهواره، چگونه با این موضوع برخورد می کنید؟
ابلاغ از سلسله مراتب ناجا هست و قانون به قوت خود پابرجاست.
ازسرگرد غلامرضا کشوری، جانشین فرماندهی انتظامی شهرستان بافق خواسته شد تا با سه کلمه خلق- خدا و خدمت جمله بسازد که وی در پاسخ گفت: برای رضای خدا خدمت به خلق خدا
- آیا نیروی انتظامی محدودیتی دارد؛ یعنی باید نامه ای داشته باشد که سر به 35 نقطه بزند؟ در بحث تقسیمات کشوری نیروی انتظامی را مطلع می کند که این بخش منفک شده یا نشده، ما تابع مقررات هستیم.
- این 35 نقطه(خوسف، بشکان و...) جزء کدام شهرستان هستند؟ نظر استانداری و فرماندهی استان برای ما شرط است.
- چه شناختی از انجمن ها دارید؟ مهدی رعیت ابراهیم آبادی سرپرست دایره مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به این سؤال گفت:
مردم بافق خیلی ساده هستند و بافق در جاده ترانزیت مواد مخدر قرار دارد.  فرد معتاد دنبال گسترش اعتیاد خود به افراد دیگری هست همانگونه که ما برخورد می کنیم آن ها نیز گسترش می دهند از انجمن گمنام حمایت می کنیم؛ حتی افرادی را دستگیر و تحویل آن ها داده ایم تا ببینیم مواد را کنار گذاشته یا نه، فرم نادمیت در این زمینه داریم.که اگر فرد این کار را کنار گذاشت قاضی هم رأی به برائت صادر می کند.
 سرگرد حسن زمانپور- رئیس پلیس اطلاع و امنیت در پاسخ به این پرسش که آیا شده گزارشی به شما بشود و بخواهید که این گزارش دروغ باشد؟ گفت: بله، زیاد
آیا شده دچار عذاب وجدان بشوید؟ گاهی سندهای مکتوب نشان می دهد این فرد قربانی مطماع افراد دیگری شده؟بله، زیاد
سروان رضا حیدری- رئیس دایره پلیس آگاهی در پاسخ به این پرسش که آیا شده است کسی را به خاطر فامیل بودن بازرسی نکنید؟ گفت:
خیر سعی کردم که وظیفه ام را انجام بدهم، البته با شناخت فرد، متوجه می شویم.
سرهنگ صالحی در این خصوص ادامه داد: بچه های بافق که در بازرسی هستند؛ چون فرد را می شناسند، بازرسی نمی کنند، اگر فرد را نشناسند؛ یعنی غریبه بشود و یا اگر بافقی باشد، مشکوک بشود.
خط مشاوره مواد مخدر 09139212348 بصورت شبانه روزی آماده دریافت گزارش مردمی در خصوص مواد مخدر اعم از کشف، دستگیری و مشاوره می باشد، ضمناً شماره تلفن: 03524222019در وقت اداری آماده دریافت این گزارشات هست.       محمد حسین تشکری