نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ورزش در بهار برای رفع خواب آلودگی بهاری

ورزش در بهار برای رفع خواب آلودگی بهاری


ورزش در بهار برای رفع خواب آلودگی بهاری

به گزارش باشگاه خبرنگاران ؛زمانی که بهار فرا می‌رسد، با گرم شدن هوا، رگ‌های خونی گشاد و منبسط می‌شوند، لذا فشار خون کم می‌شود و بیشتر جریان خون به سمت پوست می‌رود و خون و اکسیژن کمتری به سمت مغز می‌رسد. همچنین افزایش فعالیت سوخت و ساز بدن در بهار نیاز به اکسیژن بیشتری دارد، لذا اکسیژن کمتری به طرف مغز فرستاده می‌شود.
بدن ما، یا بهتر بگوییم مغز ما به مدت زمانی نیاز دارد که خود را با شرایط جدید وفق دهد و تا این هماهنگی صورت بگیرد حالت خواب‌آلودگی فصل بهار بروز می‌کند.
بدن بعضی از افراد سریعاً با این شرایط جدید هماهنگ می‌شوند، ولی گروه دیگری برای هماهنگ شدن با تغییر دما زمان می‌خو‌اهند؛ مثلاً در افراد مسن، زمان بیشتری طول می‌کشد تا از خواب‌آلودگی بهار و کسلی آن رها شوند.
دلیل دیگر این خواب‌آلودگی بهاری، عدم تعادل هورمونی در بدن است. هورمون‌ها یکی از علل احساس شور و شادی و انرژی در فصل بهار هستند. در این فصل طول مدت روشنایی روز افزایش می‌یابد، سروتونین (هورمون شادی‌آور) بیشتری در بدن ترشح می‌شود و تولید ملاتونین کاهش می‌یابد، لذا افراد احساس سرحالی و هوشیاری می‌کنند.
در اشخاص خواب‌آلود این روند به درستی انجام نمی‌شود.
علت دیگر خواب‌آلودگی در فصل بهار، تغییر ساعات خواب و بیداری است. عملاً با توجه به کاهش طول شب و هم‌زمانی آن با جابه‌جایی ساعت‌ها، برنامه خواب افراد به هم می‌ریزد. برای ما خیلی سخت است که زودتر از موعد همیشگی بخوابیم و تا به این روند عادت کنیم زمان نیاز داریم.
علت چهارم که می‌تواند دلیل خواب‌آلودگی فصل بهار باشد در کسانی دیده می‌شود که دچار حساسیت فصلی هستند. این حالت کسلی در این گروه شدیدتر است و افرادی که به دلیل آلرژی بهاره و یا خرخر شبانه خواب مناسبی ندارند، دچار این مشکل می‌شوند.
              راه‌های رفع خواب آلودگی
1) صبح‌‌ها یک برنامه ورزشی کوتاه مدت برای خودتان در نظر بگیرید و سعی کنید خود را در معرض نور آفتاب قرار دهید تا فعالیت شما باعث شود گردش خون‌تان منظم شده و هوشیاری خود را به دست آورید.
2)نوشیدن چای و قهوه در صبح کمک‌کننده است.
3)به تدریج سعی کنید زودتر از قبل بخوابید. این کار به راحتی میسر نیست و جبران یک تا یک و نیم ساعت تفاوت زمان خواب نیازمند زمان است. برای این منظور توصیه می‌کنم هر شب فقط یک ‌ربع زودتر از شب قبل بخوابید و هر چند روز تا یک هفته این یک ربع را به نیم ساعت و بیشتر افزایش دهید، مثلا اگر شنبه ساعت 23 می‌‌خوابید، یکشنبه 22:45 را انتخاب کنید و تا چهارشنبه آن را تمرین کنید، سپس 22:30 بخوابید و تا چهار روز بعد همچنان این روند را ادامه دهید. بدن‌تان عادت می‌کند که به مرور راس ساعت 22 و یا زودتر بخوابید و این کمبود خواب جبران می‌شود.
راه‌حل بعدی چرت 10 تا 15 دقیقه‌ای در بین روز است. به شرط آن که بیشتر از 15 دقیقه نخوابید، چون حس خواب‌آلودگی شما را بیشتر می‌کند.
گرده‌هایی كه از درختان در فضای فصل بهار پخش می‌شود وارد سیستم تنفسی شده، موجب حساسیت می‌شود و مقداری از علائم آن همان كرختی، سستی و بی‌حالی است.
افراد در این فصل هم خواب و هم استراحت خود را زیادتر می‌كنند در حالی كه اگر فعالیتشان را زیادتر كنند دیگر بی‌حالی به سراغ آنها نمی‌رود.
ورزش صبحگاهی و پیاده‌روی قبل و بعد از كار روزانه می‌تواند هوای تازه بیشتری را وارد سیستم تنفسی كند. هوای آلوده به علت داشتن دی‌اكسید كربن بالا خواب‌آلودگی را بیشتر می‌كند. لذا كسانی كه خون غلیظ‌تری دارند بیشتر به این بی‌حالی دچار هستند چرا كه اكسیژن كمتری به سیستم عصبی آنها می‌رسد و وقتی كه فرد فعالیت نداشته باشد این موضوع تشدید می‌شود.