شناسه : 21727686


الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر، در این شماره به سراغ یکی از دانش آموزان بافقی که موفق به کسب رتبه دورقمی در کنکور شده رفته و........

الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر، در این شماره به سراغ یکی از دانش آموزان بافقی که موفق به کسب رتبه دورقمی در کنکور شده رفته و گفتگویی با وی انجام داده ایم.
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید:
محمدحسین برزگری هستم، دانش آموز رشته تجربی از دبیرستان شاهد، که توانستم رتبه 69 زیرگروه یک و در سهمیه کل رتبه 76 را کسب نمایم. 
افق کویر: لطفاً توضیحاتی درباره زیرگروه یک و سهمیه کل برای خوانندگان این هفته نامه بیان نمایید؟
زیرگروه یک شامل رشته های پیراپزشکی از جمله پزشکی، دندانپزشکی و... است و رتبه سهمیه کل هم اهمیت خاصی ندارد. 
افق کویر: برای آمادگی در کنکور از چه سالی شروع به خواندن کردید؟
سال دوم به گزینه 2 رفتم؛ اما بصورت جدی شروع نکردم و در آزمونها تنها جهت آشنا شدن با تست شرکت می کردم سال سوم را هم اینگونه گذراندم. از تابستان بعد از اتمام سال سوم با مشاوره دکتر افشار آشنا شدم فایلهای صوتی وی را بصورت رایگان از سایت دانلود و گوش کردم. از طریق این فایلها تجربه ام بالا رفت و راهنمای خوبی برایم بود.
افق کویر: در سال تحصیلی اول و دوم دبیرستان چگونه دانش آموزی بودید؟
بیشتر شاگرد اول بودم؛ اما سؤالات تشریحی با تست خیلی فرق دارد؛ اگر دانش آموز معدل 20 هم داشته باشد ممکن است رتبه خوبی کسب نکند؛ زیرا تشریحی خواندن دروس تأثیری در تست زدن ندارد. 
افق کویر: هنگام انتخاب رشته تجربی به پزشکی فکر می کردید؟
 خیر، اصلاً قصدی برای کسب رتبه بالا در این رشته راهم نداشتم و بیشتر به دامپزشکی فکر می کردم؛ اما با دکتر افشار که آشنا شدم خیلی امید و انگیزه مرا باالا برد، حتی آقای قاسمی مدیر مدرسه در برنامه ریزی یاور من بودند اینگونه شد که هدفم را بالاتر آوردم بازهم کنکور را خراب کردم و باید بهتر از این می شدم. 
افق کویر: قصد دارید چه رشته ای و چه دانشگاهی قبول شوید؟ 
هدف اصلی من دندانپزشکی در دانشگاه یزد است.
افق کویر: آیا شما هم جزء دانش آموزانی بودید که خانواده برای ترغیبتان به درس و مدرسه سختی های زیادی کشیدند؟
پدر و مادر من سواد آنچنانی ندارند، ولی بیشتر خودم علاقمند به درس خواندن بودم؛ اما توجه خانواده و مورد تشویق قرار گرفتن از سوی مدرسه تأثیر زیادی در موفقیت بنده داشته است. 
افق کویر: اگر از شما بخواهند مشاور دانش آموزانی شوید که بازیگوش و اهل درس نیستند با آنها چگونه رفتاری دارید و چه توصیه ای به خانواده آنها دارید؟ 
با ارائه توضیحات در زمینه آینده شغلیشان به آنها انگیزه داده و هدف را برای آنها روشن می کنم تا درس بخوانند.
افق کویر: کتابهای تست را از کتابخانه تهیه یا خودتان خریداری می کردید؟
 اوایل از کتابخانه به امانت می گرفتم؛ اما بیشتر کتابها را نداشت و مجبور به خریداری آنها بودم کتابهایی که در کتابخانه بود به علت تغییر دروس زیاد به کارم نمی آمد. 
افق کویر: نقش مدرسه در قبولی شما چه میزان بوده است؟
چون مدرسه شاهد بود، مدیریت جدید خیلی تأثیرگذار بود کلاسهای اضافه و حتی برخی از روزها تا ساعت 14 در مدرسه باید می ماندیم و آموزش می دیدیم آقای توکلی مدیریت سابق و مدیریت جدید مشاور و راهنمای عالی برایمان بودند، حتی ما در این سن با جوایز مورد تشویق قرار می گرفتیم. 
افق کویر: اگر با مشاور آقای افشار در سایت آشنا نشده بودید به نظرتان به این مرحله می رسیدید؟
تا این مرحله خیر.
افق کویر: به عنوان دانش آموز برتر کنکور چه توصیه ای به آموزش و پرورش جهت ارتقا دانش آموزان دارید؟
با جستجو مشاوران معروف را شناسایی و در صورت امکان از مشاوران خارج از استان هم برای راهنمایی دانش آموزان استفاده کنند. باید آگاهی نسبت به مشاوره بالاتر برود و آموزش و پرورش باید رقابت را بیشتر کند آزمون و همایش های بیشتری برگزار کند، باید دانش آموزان باهم آشنا و به رقابت بپردازند در زمینه تست هم باید کلاسهای تست زیادی بگذارند. 
افق کویر: در خواست شما از معلمین چیست تا با بکارگیری آن دانش آموزان موفق بیشتری را تحویل جامعه بدهند؟
 دانش آموزانی که درس نمی خواندند زیاد بودند و متأسفانه برخی از معلمین به آنها انگیزه منفی می دادند که این انرژی به من هم انتقال داده می شد؛ اصلاً نباید معلمین این چنین برخوردی با دانش آموزان داشته باشند.  
افق کویر:توصیه شما به دانش آموزان کنکوری چه می باشد؟ 
برای اینکه بتوانید کل روز را با انگیزه درس بخوانید باید با دروس ساده و مورد علاقه شروع کنید؛ سعی کنید واقع بینانه عمل کنید و از خیال پردازی دوری کنید که این آفتی است که شما را از درس دور می کند؛ حتماً نباید شرایط ایده آل باشد تا درس بخوانید، حتی اگر از برنامه عقب افتادید و یک ساعت مانده از آن استفاده کنید و اصلاً مطالعه را رها نکنید. کنکور دو مارتون نیست، دو صد متره باید از تک تک لحظه هایش استفاده کنید، تجربه کردم که می‌گویم.
سعی کنید افسوس روزهایی که از دست دادید را نخورید؛ وقتی که گذشت باید به فکر فرداهایتان باشید که خدای نکرده عقب نیافتید.
درس خواندن با ساعت مطالعه بالا زیاد مهم نیست، مهم این است که بتوانید حجم زیاد را در زمان کمتر و با کیفیت جمع کنید؛ اگر از آزمونی عقب افتادید تلاش کنید با جریمه کردن خود و یا با کم کردن تفریحات خود را تنبیه کنید تا شوکی باشد که دیگه چنین کاری را تکرار نکنید. وقت هایی که حس درس خواند را ندارید، درس را رها نکنید، حتی شده از مجلات، کتب غیر درسی، فیلم های آموزشی(ترجیحاً رایگان) استفاده کنید.کلاً کتاب را زمین نگذارید.
«اگر می خواهید از برنامه عقب نیفتید باید از آن جلو بزنید وگرنه باید منتظر عقب افتادگی باشید»دکتر افشار
افق کویر:توصیه شما به دانش آموزان موتور سوار و آنهایی که به پاتوق می روند چیست؟ آیا آنها بی استعداد هستندیا تنبلی می کنند؟
همه می توانند و استعداد دارند؛ فقط باید خودشان را باور کنند. توصیه من بیشتر به مسئولین است مکان های تفریحی را بیشتر کنند میزهای تنیس و لوازم سرگرمی و تفریحی پارکها را افزایش دهند. به نظر من مدرسه برایشان کسل کننده است و از این دور هم جمع شدنشان در پاتوق ها لذت می برند و همیشه یک نفر به عنوان سردسته حضور دارد که از وی پیروی می کنند و الگویشان می باشد. 
افق کویر: حرف پایانی:
 از پدرو مادر که دعای خیرشان بدرقه راهم بود از مدیر و معلمین مدرسه که سطح علمی مرا بالا بردند و همچنین از مشاورم کمال تشکر را دارم.