نمایش خبر نمایش خبر

هر یک کندو؛ برابر با هشت کیلو عسل


به گزارش هفته نامه افق کویر، مسلما اتکا به درآمدهای نفتی و... همیشگی نمی باشد. و یکی از راهکارهای توسعه اقتصادی کشور، توجه به صادرات غیر نفتی است. ایران یکی از صادرکنندگان عسل می باشد. در حالی که طی سال گذشته حدود یک هزار و 500 تن عسل به خارج کشور صادر شده است. دراین باره با یک شهروند بافقی که در کار پرورش عسل فعالیت دارد، گفتگویی صورت گرفته که شما خوانندگان عزیز را به خواندن آن دعوت می نماییم.
افق کویر:لطفا خودتان را معرفی نمایید:
کاظم خدامی بافقی بازنشسته نظامی، و حدود پنج سال است که در کار زنبورداری مشغول به کار هستم.
افق کویر: علت روی آوردن شما؛ به پرورش زنبور عسل چه بوده است؟
مطالعاتی که در رابطه با طب سنتی داشتم. اطلاع از خواصی که زنبور و عسل و حتی محصولاتی که از طریق آن به دست می آید مرا به این کار علاقمند نمود.
افق کویر: شرایط نگهداری کندوهای زنبورعسل در شهرستان بافق چگونه است؟
در حال حاضر؛ کندوها در بافق مستقر و هرساله نیاز به نقل و انتقال در فصل های گوناگون به روستاهای اطراف جهت استفاده از گیاهان مختلف و گیاهان دارویی دارد. خاصیت عسل بستگی به نوع خوراک زنبور است. و به هر گیاهی جذب شود خواص آن گیاه را چهار برابر افزایش می دهد.
افق کویر:آیا با مشکلاتی در زمینه نقل و انتقال کندو به روستاها مواجه هستید؟
زنبورعسل حیوانی موذی است. و عدم شناخت مردم نسبت به این زنبور بی تاثیر نیست. و زمانی که در اطراف خود و یا شیرآب زنبورعسل را مشاهد می کنند. احساس ترسی که نسبت به زنبور قرمز و زرد دارند در آنها ایجاد می شود.
افق کویر: زنبورعسل در روستاها برای روستایان چه منفعتی دارد؟
گرده افشانی زنبور عسل بروی گیاهان موجب بارور شدن گیاه، بوته ها و میوه ها شده، و زهر زنبورعسل موجب جلوگیری از آلرژی و التهاباتی که داخل بدن می شود و باعث جلو گیری از برخی درد ها می گردد.
افق کویر: آیا از سوی جهاد کشاورزی شهرستان بافق هیچگونه حمایتی شده اید؟
تا به امروز بنده هیچ مراجعه ای به جهادکشاورزی بافق نداشته و اگر اقدام نمایم حتما استقبال خواهند نمود.
افق کویر:شرکت تعاونی در این زمینه تشکیل شده است؟
متاسفانه در بافق تعداد اندکی پرورش زنبور دارند. و باعث عدم تشکیل شرکت تعاونی شده است. اگر با اداره جهاد کشاورزی شهرستان بافق هماهنگی لازم بعمل می آمد قطعاً این کار صورت می گرفت. در حال حاضر بنده؛ با شرکت تعاونی شهرستان تفت در ارتباط هستم و مواد مورد نیاز برای زنبورها را از این شهرستان تهیه می نمایم.
افق کویر: هیچگونه مشکلی در زمینه فراهم نمودن لوازم مورد نیازتان وجود ندارد؟
هزینه ها در حال افزایش است. اندروید با چوب، ساخت کندو و نیز امکانات موم و قاب های زنبور عسل را باید خارج از بافق تهیه نمود. کندو هایی که ساخته می‌شود استاندارد نیست و مشکل ساز است.

افق کویر:تفاوت پرورش زنبورعسل در مناطق گرمسیری و سردسیری چیست؟
آب و هوا در فصول مختلف در شهرها متفاوت و در همه مناطق می توان پرورش داد. حتی در کردستان که شکوفه های زیادی وجود دارد در فصول سرد باید کندوها به مناطق کویری انتقال یابد.
افق کویر:تفاوت عسل به دست آمده در منطقه سردسیر و گرمسیر چیست؟
عسل مناطق سردسیر دارای رطوبت بالا و قند پایین و عسل کویر دارای رطوبت پایین و قند بالا است. شهروندانی نزد من می آیند، تا عسل تهیه شده از مناطق سردسیر را با عسل بافق مخلوط نمایند تا کیفیت عسل افزایش یابد.
افق کویر: آیا شکر بستن عسل طبیعی است؟
اگر عسل مخلوط نداشته باشد شکر در آن جمع نخواهد شد. شاید به این علت باشد که درصدی آب مخلوط دارد.
افق کویر: آیا پرورش زنبور عسل درآمدزا است؟
پرورش زنبور عسل هنر است. اگر عشق در کار باشد. پرسود و فایده دار است. باید برای این کار وقت صرف و تجربه کسب نمود. و جهت گسترش در فصل بهار باید اقدام شود. همچنین برای خوراک اولیه مواد خاصی نیاز نیست. و تنها برای پرورش نوزاد زنبورعسل مقداری شکر باید استفاده کرد. و در زمانی که به جای دیگر انتقال داده شوند. نیاز به هیچگونه مواد غذایی نیست. و آب و غذا را خودشان تامین و حتی قادر به تامین مکان هستند.
افق کویر:آیا تخصص خاصی جهت پرورش زنبورعسل نیاز است؟
فقط تخصص می‌خواهد که چگونه تکثیر شوند. نحوه تغذیه، جابجایی را باید یاد گرفت تا موجب افزایش محصول شود. و این کار کاملا مقرون به صرفه است.
افق کویر: افرادی که می‌خواهند وارد این کار شوند از کجا باید آغاز نمایند؟
افراد علاقمند قبل از آغاز باید در کنار یک زنبوردار در فصل بهار حداقل یک الی دو ماه کار کنند. و تنها در فصل بهار سرکشی نیاز است. و دیگر نیازی به رسیدگی ندارد تا فصل پاییز که باید مقداری تغذیه برای خوراک زمستان آنها فراهم نمود. و افراد می توانند با هزینه 400هزارتومان با یک کندو کار خود را آغاز نمایند.
افق کویر: قیمت عسل چگونه تعیین می گردد؟
برای عسل نمی توان قیمت گذاشت. و عسل ناب مانند داروی کمیاب است. اگر عسل ناب بخواهید کمترین آن 100 هزار تومان است ولی عسلی که با 100 تومان امروز و شکر 8 میلیون و 500 هزار تومان می تواند عسل ناب باشد؟ خودم به تنهایی اگر بخواهم عسلی را به فروش بگذارم قابل قیمت گذاری نیست. و فروش ندارم. حتی سعی دارم به صورت رایگان در اختیار خانواده و دوستان قرار داده و در ازای آن کار برای من انجام می دهند.
افق کویر: از شگفتی های زنبور عسل بگویید؟
اگر زنبور عسل نباشد دنیایی نیست و کویر است. در تمام زنبورها زنبور عسلی است که پرز دارد و گرده را جمع آوری و در هر نوبت پرواز، 800 گل را شهد گیری می کند. و طول پرواز آن شش کیلومتر است. زندگی زنبور عسل خیلی عجیب است. زهر او ضد التهاب آلرژی، ضد کهیر، ضد درد بیشتر تب سنتی از آن استفاده می کنند.
افق کویر: توصیه شما به شهروندان چیست؟
در پشت بام های خود سایه بانی مهیا و یک کندو قرار دهند. هر کندو هشت کیلو عسل دارد که برای مصرف سالیانه خانواده کافی است.

الهام نصیرزاده|