نمایش خبر نمایش خبر

هرگز به فکر تغییر شغل نبوده ام

هرگز به فکر تغییر شغل نبوده اماکرم عباسی| هفته نامه افق کویر در این شماره گفتگویی با یکی از زنان موفق بافقی که بر حسب علاقه یک واحد تزریقاتی احداث کرده و بیش از 20 سال است که در این حرفه مشغول به فعالیت می باشد انجام داده است. 
افق کویر لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
 فاطمه غفاری، متولد سال 1345 هستم. فوق دیپلم پرستاری هستم، در دانشگاه کارشناسی پرستاری قبول شدم؛ ولی به خاطر بعضی از مشکلات ادامه تحصیل ندادم.
افق کویر در رابطه با شغلتان توضیحاتی ارائه دهید؟ 
به شغل پرستاری علاقمند بودم دانشگاه که قبول شدم؛ بلافاصله منشی دکتر فرزادگان شدم. حدود 11 سال منشی وی بودم.؛البته موقعیتهای کاری هم برایم پیش آمد؛ ولی نرفتم، چون محیط بیمارستان برایم خوشایند نبود. پس از آن تصمیم گرفتم ترزیقاتی احداث کنم برای این کار مکانی در نظرم گرفتم و کارهای اداری آن را با هر سختی که بود انجام دادم. از سال 1373 مشغول به این کار شدم.  جا دارد فرصت را غنیمت شمرده و از آقای دکتر حیدری تشکر کنم؛ چون فعالیتم زیر نظر وی است. 
افق کویر آیا شغلتان کفاف زندگی را می دهد؟ 
بله، خدا را شکر.
افق کویر حرفه شما چه سختی هایی دارد؟
 مسئولیت کار زیاد است همه فکر می کنند کار راحتی است، باید همه جنبه ها را برای آمپول زدن به بیمار در نظر گرفته شود، تاریخ آمپول بیماران کنترل شود، از بیمار سوال می شود تا آمپول با بیماری فرد مطابقت داشته باشد و مسائلی از این قبیل.
افق کویرآیا تا به امروز مشکلی پیش آمده که برایتان دردسر ساز شود؟
 خدا را شکر مشکل خاصی پیش نیامده است.
افق کویر آیا کار شما زندگی خانوادگی تان را تحت الشعاع قرار نمی دهد؟
 صبح و عصرها در محل کار هستیم. به خاطر شغلم فرزندانم خیلی سختی می کشند و مواقعی که باید در کنار آنها باشم نیستم و نمی توانم در زمینه درسی کمکشان کنم.
افق کویر با توجه به اینکه آشنایان شما در کار پیمانکاری هستند آیا پیش آمده که بخواهید شغل خود را تغییر بدهید و وارد کار پیمانکاری شوید؟
 هرگز فکر نکردم شغلم را تغییر دهم، چون به کارم علاقمند هستم.
افق کویر چه توصیه ای به افرادی که می خواهند به این شغل روی بیاورند دارید؟
 افراد علاقمند باید مدرک پرستاری یا بهیاری داشته و یک سری کارهای اداری و آزمایشات است که باید انجام دهند.
افق کویر چه درخواستی از مسئولین دارید؟
 افراد درخواست کننده برای ترزیقات در منزل زیاد هستند نمی توانیم آنها را پوشش دهیم؛ اگر مسئولین مرا حمایت کنند و مجوز دهند تا چند پرستار مرد و زن در اختیار گرفته و سرویسی باشد که بتوانیم پاسخگو درخواستهای این افراد باشیم.
افق کویرخاطره ای شیرین از دوره فعالیت خود بگویید؟
خیلی ها از آمپول می ترسند؛ مخصوصاً خانم ها، شاید برای یک آمپول 20 الی 40 دقیقه باید وقت بگذارم تا آنها را راضی کنم که آمپول ترس ندارد. پس از این که کارم تمام می شود متوجه می شوند که بیهوده ترس داشتند. سال گذشته طرحی را اجرا کردم که به کودکان جایزه می دادم و از آنها می گفتم اگر اجازه بدهید آمپول به شما بزنم جایزه خواهید گرفت و کودکان هم استقبال خوبی می کردند..
افق کویر  خاطره تلخی که از دوره فعالیت خود دارید؟ 
خانواده ای بودند که یک فرزند بیشتر نداشتند همیشه آمپول وی را خودم می زدم؛ ولی موقعی که تصادف کرد حضور نداشتم فرزندشان تب شدید داشت و نیاز به ترزیق آمپول، به هر کجا که مراجعه کردند راضی نمی شدکه آمپول را به وی ترزیق کنند تا اینکه تب او بالا رفته و در بیمارستان بستری شده بود.
افق کویر حرف پایانی: 
خیلی از مردم شاکی هستند که چرا برای ترزیقات در منزل، شخصاً این کار را انجام نمی دهم؟!  قبلاً خودم این کار را انجام می دادم؛ اما به خاطر حرف و افکار برخی از افراد همسرم اجازه نداد تا در منزل این کار را انجام دهم. یکی از این افراد گفته بود چرا به خاطر پول باید به همسرش اجازه دهد از این خانه به آن خانه برای آمپول زدن مراجعه کند همسرم پس از آن مرا از اینکه به خانه دیگران برای تزریق آمپول بروم منع کرد. در صورتی که نیاز به پول ندارم، حتی پول دریافت نکردم. از آن موقع تا به امروز مریض ها ناراحت می شوند که چرا قبول نمی کنم در منزل ترزیقات آنها را انجام دهم؛ نگاه و فرهنگ برخی از مردم باید در این مورد تغییر کند.