نمایش خبر نمایش خبر

نگاهی به رویدادهای بافق در سال 93 (اجتماعی - بخش پانزدهم)

نگاهی به رویدادهای بافق در سال 93 (اجتماعی - بخش پانزدهم)محمد حسین تشکری|
مرحله سوم گازرسانی به بافق در انتظار تامین اعتبار
روزهای گرم تابستان بافق، یکی پس از دیگری می گذرد و به مردادماه می رسیم. در مردادماه سال پیش، در شماره 651 به تاریخ پنجم ماه، هفته نامه افق کویر، تیتر یک خود را به " مرحله سوم گازرسانی به بافق در انتظار تامین اعتبار" اختصاص داد. موضوع گازرسانی یکی از دغدغه مردم و در عین حال مسئولان بود. نشریات و رسانه ها به عنوان پل ارتباطی در این چند ساله به حق، نقش خودشان را به درستی انجام دادند. هفته نامه افق کویر به سهم خود بیشترین موضوع را پس از مسایل شرکت سنگ آهن به این موضوع اختصاص داد. تا جایی که گفتگوهایی ویژه ایی با مسئولان ارشد استان صورت داد تا معضل گاز با انتشار اخبار آن، حرکتی رو به جلو داشته باشد. هرچند که گاه خبرنگاران این هفته نامه با بی مهری مسئولان سابق شرکت گاز استان مواجه می شدند.  
چگونه مدیران مخالفان خود را از سر راه برمی دارند
این عنوان سرمقاله نگارنده در سال پیش بود که نوشته بودم: 
" در سال 1971، دکتر زیمباردو در دانشگاه استنفورد، آزمایشی برای یافتن رابطه قدرت و فساد ترتیب داد که به نتایج جالبی رسید و موجب بهت و حیرت جامعه علمی آن روزگار شد. در این آزمایش او از داوطلبان در ازای پرداخت حقوق(پول)، دو گروه زندانی و زندانبان تشکیل داد و محیط را مطابق با یک زندان معمول بازسازی نمود. هر روز که می گذشت رفتار زندانبانها سخت و خشن می شد تا این که دکتر زیمباردو آزمایش را نیم کاره رها کرد. در طول این یک هفته آن قدر رفتارهای غیر انسانی از زندانبانها سر زده بود که ادامه آن به هیچ وجه به صلاح نبود؛ چرا که زندانبانها در نتیجه اطاعت از اوامر مافوق دست به ارتکاب هر عملی می‌زدند و گاه خارج از چشم های دوربین و ناظران آزمایش، رفتارهای تحقیرآمیزی از آنان بروز پیدا می کرد.    
  شرایط حاکم از سوی برخی از مدیران امروز جامعه ما، بی شباهت به این آزمایش نیست! آنها با توجه به موقعیت و منصبی که دارند در فکر رفع نیازهای مقامات بالادستی خود هستند تا توجه به کرامت ها و ارزش های انسانی و اسلامی! بیشتر به این توجه دارند که نکند بر کار و شغل آنها و بر موقعیت مدیریت شان لطمه ایی وارد شود! به همین جهت برای خوشامدگویی به مدیران بالادستی حاضر هستند تا مخالفان خود را از سر راه بردارند به هر وسیله ای که شده؛ عده ایی را از طریق تطمیع با پول و پست و یا حتی عده ایی را هم با ترساندن از برکناری از مقام و مسئولیتشان؛ متاسفانه تا آنجایی هم پیش می روند که حق را به ناحق جلوه داده! بی تدبیری را حاکم کرده، از هر فرصتی برای انتقام گیری استفاده می کنند. "
ابهـام در خصوص نحـوه قیمت‌گذاری و فروش ذخیره معدن
رئیس وقت شورای اسلامی شهر بافق هم در ادامه پیگیریهایش برای رفع طرح واگذاری شرکت سنگ آهن مرکزی گفت: 
" مهندس محمد حسن تشکری تصریح نمود: موضوعی که به آن ایراد گرفتیم که هنوز هم رفع نشده است، نحوه قیمت‌گذاری و فروش ذخیره معدن شامل چغارت و سه‌چاهون است؛ حتی در کمیسیون صنعت و معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی، این موضوع  بحث شد و در آخر نتیجه گرفته شد؛ چون جزء دارایی‌های شرکت سنگ‌آهن لحاظ شده است غیرقانونی است و حتی اگر بخواهند واگذار کنند باید تفکیک و جدا شود. 
وی به مسئله دوم اشاره کرد و گفت: موضوع دومی که ایراد گرفته شد و متاسفانه پاسخی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به ما داده نشد؛ بحث ذخیره معدن چغارت بود که با توجه به عیار آهن موجود و  عیاری که محاسبه شده؛ اصلاً قابل قیاس نیست! "
مرگ در معادن ایران پرسه می زند
حوادث ناشی از کار در معدن؛ گرچه به نسبت کارهای ساختمانی قابل قیاس نیست؛ اما در نوع خود به علت رعایت نشدن برخی شاخصه های ایمنی در خور توجه هست: 
" هنوز چند هفته‌ای از اظهارات یک مقام مسئول در لرستان مبنی بر اینکه «هر 16 روز یک نفر در معادن ایران می‌میرد» نگذشته بود که بار دیگر در حادثه‌ای تأسف بار در انفجار یک معدن سنگ گرانیت در اردکان یزد پنج معدنچی جان خود را از دست دادند تا مشخص شود که معادن ایران همچنان ناامن هستند."
به چه مجوزی اصل معدن که از انفال است واگذار شده است؟
سال پیش، همین مواقع حجت الاسلام دخیل عباس زارع زاده از علی طیب نیا، وزیر اقتصاد در جلسه کمیسیون اقتصادی سوال کرده بود که به چه علت اصل معدن که از انفال است واگذار شده است، در این خبر که از سوی خبرگزاری خانه ملت مخابره شده بود فقط همین طرح سوال بود و چیزی از پاسخ وزیر نیامده بود: 
به گزارش خبرنگار هفته نامه افق کویر، براساس گزارش خانه ملت علی طیب نیا، وزیر اقتصاد در جلسه کمیسیون اقتصادی حضور یافت و به سؤال نمایندگان مردم یزد، نطنز و هریز در مجلس در مورد نحوه واگذاری معدن سنگ آهن مرکزی و معدن چغارت پاسخ داد. خبرنگار هفته نامه افق کویر بدین منظور گفتگویی با دکتر دخیل عباس زارع‌زاده نماینده مردم بافق، بهاباد، مهریز، خاتم و ابرکوه در مجلس انجام داده است که در ادامه آن را می خوانید.
افق کویر: جزئیات سؤالات شما از وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس چه بوده است؟ 
به چه مجوزی اصل معدن که از انفال است واگذار شده است؟ و اینکه این کار غیرقانونی و تخلف از قانون واگذاری است و منافی اصل قانون اساسی 44 است.
افق کویر: تغییر و تحولاتی در شرکت سنگ آهن در حال رخ دادن می باشد نظر شما در این خصوص چیست؟! 
من چیزی نشنیده ام و شایعه بوده است. با عسکری مدیر عامل شرکت نیز صحبت کردم که وی در این خصوص گفت: به هیچ عنوان.
گذران تابستان بافقی ها در فلکه قارچ
تابستان است و فصل گذران اوقات فراغت مردم در فضاهای باز مانند میادین و هرجا که درخت و آبی باشد. خبرنگار ما به سراغ برخی از شهروندان رفته و از آنها سوال کرده بود که چگونه اوقات فراغت خود را می گذارنید: 
به علت نبود امکانات کافی در بافق، ساکن یزد شدم
یکی از این جوانان محمد فتوحی، جوان 26 ساله ای بود در این خصوص گفت: برای ایجاد تفریحات سالم و بدون هیچ دود و آلودگی در ابتدا باید برای مردم فرهنگ سازی نمود. نمی خواهم شهرم را زیرسئوال ببرم؛ ولی با اینکه کارم در بافق هست به خاطر فرزندم و نبود امکانات کافی و مناسب در شهر بافق ساکن یزد شدم و مجبورم هر روز این مسافت طولانی را طی نمایم.
این جوان 26 ساله افزود: شما چه مکان های تفریحی را در سطح شهر می شناسید که به جوانان معرفی کنید؟!! هر روز مسیر یزد - بافق را طی می کنم، فقط به خاطر پیشرفت و آینده فرزندم؛ شاید هم برای برخی نامفهوم باشد؛ ولی ظرفیت و توان هر فرد فرق می کند. سختی پیمودن راه و خطرات آن را نیز به جان خریده ام. تابستان ما بافقی ها فقط منوط شده است به همین فلکه. پارک آهنشهر را مد نظر بگیرید تا آن لحظه ای که آن جا نشسته اید باید فقط مواظب کودکان باشید؛ حتی همین فلکه هم خطراتی دارد؛ وقتی فردی حاضر است برای تفریح به این مکان بیاید باید خطرات آن را نیز به جان بخرد.
فتوحی افزود: همت والایی باید باشد تا معضل ها و مشکلات را ببینند و راهکاری اساسی و بهتر اندیشیده شود، سرگرمی های جدیدتر را به بافق بیاورند. 
در شماره 12 صفحه ایی 651 به عناوین زیر بر می خوریم:
انتقاد امام جمعه بهاباد از صدا و سیمای یزد به خاطر پوشش خبری بیش از حد برخی افراد خاص در استان یزد، کاهش 11 درصدی سزارین در بیمارستان ولیعصر(عج) بافق، از هم اکنون کلیه کارکنان شرکت تعاونی شرکت سنگ آهن مرکزی عضو شرکت تعاونی توسعه بافق هستند، خبر بازداشت مقام عالی شرکت سنگ آهن شایعه ای بیش نیست، نیاز به مشارکت هر چه بیشتر خیرین و نیکوکاران، با مصوبه شورای فرهنگ عمومی بافق جشنواره فرهنگی هنری یوز آسیایی رسما کلید خورد، تغییرات حوزه انتخابیه استان یزد همچنان ناعادلانه، ده هزارتومان پول مملکت در جیب مفت خورهاست، در کارگروه دلیل عزل و نصب ها سوال شود، دیدار مسعود شریعتی با علی کفاشیان، شرکت ها و معادن در نحوه واگذاری ها به یغما رفته اند و ....!