نمایش خبر نمایش خبر

نگاهی به رویدادهای بافق در سال 93 (اجتماعی - بخش هفدهم)

نگاهی به رویدادهای بافق در سال 93 (اجتماعی - بخش هفدهم)محمد حسین تشکری|
جاده بافق- یزد نیازمند 60 میلیارد تومان اعتبار
رویدادهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بافق را در سال 93، پی می گیریم با حضور معاون عمرانی استانداری یزد در بافق؛" محمد رضا سید حسینی " حوالی نوزده مرداد سال پیش، به بافق سفر کرد؛ البته این سفر در گرمای مردادماه انجام شد و برای خبرنگاران ما بی حاشیه نبود! به هر حال او بازدیدی از طرح های عمرانی بافق نمود. آنچه که مورد توجه خبرنگاران قرار گرفت این بود که؛ یکی از مسایلی که روسای ادارات بافق گاهی نالیده اند و حتی در جلسه شورای اداری هم به صدای بلند هم گفته اند؛ که هر وقت بودجه ای از اداره کل مان می خواهیم ما را حواله به شرکت سنگ آهن می دهند که از آنجا بگیرید؛ آنجا که مراجعه می کنیم آنها می گویند مگر ما قیم بافق هستیم! این شد که خبرنگار ما از آسید رضا سوال کرد، جریان چیست، این نالیدن روسای برخی ادارات! مگر شهرستان بافق سهمی از بودجه های عمرانی دولت شاملش نمی شود که بعضا مدیران کل این گونه روسای ادارات را ارجاع اداری می دهند که وی گفت: " شخصاً کسی به من مراجعه نکرده که به شرکت سنگ آهن ارجاع داده شود. اعتبارات شهرستان حدوداً 9 میلیارد در نظر گرفته شد که بحث ملی و اعتبارات ویژه در این رقم لحاظ نشده است. " از او هم درباره بودجه بزرگ راه یزد-0 بافق سوال شد که چقدر این بزرگراه پول می خواهد تا پایان یابد گفت: " حدوداً 60 میلیارد تومان اعتبار لازم است تا جاده بافق - یزد به اتمام برسد. "
معادن منتظر بازرسی اداره کل بازرسی استان و نهادهای نظارتی باشند
رویداد بعدی درباره اخطار  فرماندار بافق " سید مهدی طلایی مقدم" هست. وی سال پیش در پاسخ به خبرنگار هفته نامه افق کویر که از وی سوال کرده بود  شما در  خردادماه در همایشی بیان کردید"شغل کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق سخت و ملال است و آلودگی زیست محیطی دارد» و  همچنین «آلودگی زیست محیطی معادن در حال مستندسازی است» چه اقدامی تاکنون شده، گفت: "  برخی از معادن عوارض آلایندگی پرداخت نمی کنند به جد پیگیر هستیم و در بحث 2 درصد عمران و آبادانی بعضی معادن کوتاهی نموده اند به غیر از شرکت سنگ آهن که این عوارض را پرداخت می کند؛ مابقی از پرداخت عوارض، آلایندگی، عمران و آبادانی و سایر، شانه خالی می کنند. وی  این اخطار را هم به معادن داد که "  این معادن منتظر بازرسی اداره کل بازرسی استان و نهادهای نظارتی باشند همچنین مطالبات کارگران مبنی بر اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور باید از طریق اداره تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی بافق پیگیری شود. "
اگر موضوعی را خیلی موشکافی کنید، تهدید می شوید
سال پیش، مصادف با روز خبرنگار؛ هفته نامه افق کویر گفتگویی با "علی قاسم زاده" عضو تحریریه هفته نامه افق کویر و فعال خبری (پایگاه خبری بافق فردا که سال پیش بنا بر دلایلی شخصی مدتی را از این پایگاه کناره گیری کرد) انجام داد و از وی سوال شد که دیدگاه شما در مورد خبرنگار خوب چیست؟  وی پاسخ داد " کسی که بتواند موضوع و مشکل را به سرانجام برساند از خیلی از خواسته های خود برای رسیدن به اهدافش می گذرد؛ اما در شرایط فعلی امکان پذیر نیست! شغل و زندگیتان تحت الشجاع قرار می گیرد! اگر موضوعی را خیلی موشکافی کنید، تهدید می شوید؛ اما مردم دوست دارند جزییات موضوعی را بدانند."
شماره 653 هفته نامه افق کویر را با اخبار و گزارشات زیر به آخر رسید:
مدیران مدارس نباید مغازه خاصی را برای خرید فرم مدرسه به اولیاء معرفی کنند، اوایل دی ماه سالجاری اولین علمک گاز روشن خواهد شد، لزوم جلوگیری عملی از خام فروشی، توانایی ساخت و تولید قطعات صنعتی و معدنی در بافق، مرفی رشته های تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی بافق، مبلغ باقی مانده نباید صرف پرداخت دیون و مطالبات گذشته شرکت مسکن مهر شود، خبرنگار مسئول اجتماع اما بدون آزادی،حمام کاکامیر محلی برای نگهداری احشام و غیره