نمایش خبر نمایش خبر

نه همگرایی در بافق بوده و نه آینده نگری


به گزارش هفته نامه افق کویر، در حاشیه بازدید استانداریزد و هیئت همراه از طرح های در دست اقدام شهرستان بافق، محمد علی طالبی، معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد طی گفتگویی به پرسش های مطرح شده از سوی خبرنگاران، در محل اتوبوس پاسخ داد.
وی پیرامون هدف خود از سفر، به شهرستان بافق گفت: یک سری جلسات ماهیانه با فرمانداران شهرهای استان داریم که با دستور کار مشخص برگزار می شود، دستور کار جلسه امروز فرمانداران، بحث و بررسی طرح های مهم اثر گذار شهرستان ها بوده است و با توجه به اینکه از مدت ها پیش استاندار یزد قصد سفر به شهرستان بافق را داشت، این برنامه ترتیب داده شد تا هم بازدیدی از طرحها مهم شهرستان بافق صورت بگیرد و هم جلسه ی فرمانداران با موضوعی که عرض کردم را داشته باشیم. در این بازدید از چند طرح مهم و اثرگذار مثل طرح های منابع طبیعی، طرح پلی کلینیک تأمین اجتماعی و طرح های صنعت و معدن در مجموعه شهرستان بافق بازدید شد، بعد از بازدید ها نیز جلسه فرمانداران برگزار خواهد شد.
نشست فرمانداران همراه با بازدید بود
دکتر طالبی در پاسخ به این پرسش که آیا این جلسه در شهرستان های دیگر هم صورت گرفته است؟ افزود: در شهرستان های دیگر به صرف تشکیل جلسه بوده است؛ اما با توجه به اینکه قرار بود استاندار از طرح های بافق بازدید داشته باشد ما این فرصت را در اختیار فرمانداران دیگر هم قرار دادیم تا با طرح های مهم در حال اجرای این شهرستان آشنا شوند و قطعاً این آشنایی می تواند به انتخاب جهت گیری های درست برای توسعه دیگر شهرستان های استان کمک کند.
تمایلی به برگزاری نشست ندیدم
وی در پاسخ به این پرسش که چرا تابه حال نشست خبری با خبرنگاران بافق نداشته اید؟ تصریح کرد: شخصاً تمایل زیادی به برگزاری نشست خبری با خبرنگاران شهرستان ها دارم و تا به حال در سایر شهرستان ها از ما چنین درخواستی نشده است؛ اما با توجه به فعال تر بودن مجموعه خبرنگاران شهرستان بافق همیشه  دنبال فرصت بودم تا جلسه ای را با آنها برگزار کنم؛ اما متأسفانه تمایل زیادی از خبرنگاران ندیده ام!!!
برای رسانه ها محدودیت ندارم
وی در پاسخ به این پرسش که چه زمان اولین فرصت را برای نشست خبری مهیا می کنید؟ عنوان کرد: اولین فرصتی که خبرنگاران بتوانند در آن شرکت کنند ما هم آماده هستیم، ما برای هر چه محدودیت داشته باشیم برای رسانه ها محدودیت نداریم. چهارشنبه یا پنج شنبه هفته آینده اگر برنامه ای پیش نیاید در خدمت هستم.
کار جاده بافق- یزد با کمبود اعتبارات پیش می رود
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد در پاسخ به این پرسش که حدود پنجاه درصد کار جاده بافق – یزد در دولت قبلی انجام شده، در این دولت چه مقدار کار انجام شده است؟ افزود: درصد دقیق را نمی دانم؛ اما خود شما هم می دانید بحث جاده بافق با وجود کمبود اعتبارات که کل پروژه های عمرانی استان و کشور را تحت الشعاع خودش قرار داده بود نیز با پیگیری های زیادی که شد خوشبختانه خوب پیش رفته است و الآن این کار با سرعت مناسبی دنبال می شود و علیرغم اینکه با محدودیت های در زمینه اعتبارات زیادی مواجه هستیم کار پیگیری می شود و امیدوارم هر چه زودتر به نتیجه برسیم.
ایجاد صنایع جوار معدنی به دهه پایانی چغارت نزدیک شده است
وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به طرح های جوار معدنی که در بافق در حال اجراست آینده بافق را چگونه می بینید؟ گفت: اولاً بسیاری از این طرح ها که در حال اجرا هست خیلی پیش از این باید اتفاق می افتاد و متأسفانه با یک بی توجهی در سال های گذشته نسبت به توسعه صنایع جوار معدنی در شهرستان بافق روبرو بودیم و الان شرایط به گونه ای است که این توجه متمرکز شده بر ایجاد صنایع جوار معدنی، آن هم درست در مقطعی است که به دهه پایانی ظرفیت های معدنی سنگ آهن چغارت رسیدیم؛ اما این امیدواری وجود دارد که ایجاد این صنایع مخصوصاً اگر با سرعت مناسبی همراه باشد علاوه بر استفاده از ظرفیت های باقی مانده چغارت می توان از دیگر معادن منطقه نیز استفاده نمود تا بتوانیم سطح اشتغال پایدار و مناسبی را در شهرستان بافق ایجاد و حفظ کنیم، به خاطر اینکه حیات شهرستان بافق وابسته به معدن و در آینده به صنایع جوار معدنی خواهدبود. از این جهت مسئولیت اجتماعی و حتی مسئولیت سیاسی ما این است که آینده را کاملاً در نظر داشته باشیم و با توجه به شرایطی که شهرستان دارد آن ظرفیتهای مناسب را برای بهره برداری در بخش صنعت و معدن شهرستان فراهم شود. این را هم باید بپذیریم که متأسفانه افت شدید قیمت جهانی سنگ آهن در چند سال اخیر و بعضی از مشکلاتی که وجود داشته، باعث شده که ایجاد و توسعه این صنایع با سرعتی که مورد انتظار بوده اتفاق نیفتد و وضع ان شاا... بهبود پیدا کند تا سرعت مناسبی در اجرای طرح ها و بهره برداری از این طرح ها داشته باشیم
نه همگرایی در بافق بوده و نه آینده‌نگری
وی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی مسئول بی توجهی به صنایع جوار معدنی بوده اند؟ اظهار کرد: در توسعه هر منطقه محصول هماهنگی، تعامل و همکاری مجموعه مدیران بالادست، مدیران استانی، مدیران شهرستانی، مردم و نهادهای مردمی مثل شوراها هست و من فکر می کنم که عامل اصلی که ما از آن به عنوان بی توجهی در دهه های گذشته یاد می کنیم این بوده که این همگرایی که باید اتفاق می افتاده در توسعه بافق روی نداده؛ یعنی یک درآمدی از محل فروش سنگ وارد شهرستان می‌شده و همه هم راضی بودند و کمتر نگاه آینده نگر وجود داشته که بر اساس آن پیش بینی کنند که توسعه شهرستان نمی تواند به صرف استخراج و تولید سنگ باشد؛بلکه باید به صنایع جوار معدنی و سایر حوزه های اقتصادی شهرستان توجه شود، خوشبختانه این نگاه به وجود آمده و من فکر می کنم حمایتی که از سوی مسئولین استان از شهرستان می شود هیچ موقع در گذشته وجود نداشته است. در گذشته هیچگاه همگرایی و حساسیتی که امروز در شهرستان و مسئولین شهرستان در رابطه با ضرورت ایجاد صنایع جوارمعدنی و استقرار این صنایع در شهرستان هست وجود نداشته است، نگاهی که قبلاً کشور باید به شهرستان و توسعه شهرستان می داشت شاید مثل امروز نبوده است این نگاهها امروز به وجود آمده؛ اما یک بدشانسی که در این شرایط دامنگیر همه ما شده است کاهش سطح درآمد معادن هست، برنامه هایی که امروز وجود دارد، اراده هایی که امروز وجود دارد و همتی که امروز پای کارآمده اگر در کنار درآمدهایی بود که در گذشته وجود داشت، خیلی می توانستیم امیدوارانه تر در مورد آینده بافق صحبت کنیم؛ اما باید خوشحال باشیم که الآن می توانیم متکی به همت جمعی زمینه ساز توسعه و پیشرفت بافق در حوزه های مختلف باشیم
28/5درصد در آستانه تصمیم گیری
طالبی در پاسخ به این پرسش که پیگیری 28/5 در چه مرحله ای قراردارد؟ تصریح کرد: بحث واگذاری به فولاد خوزستان منتفی شد. در حال حاضر هم در دست پیگیری است که به خوبی این 28/5 درصد مدیریت شود. وزارت امور اقتصادی و دارایی می خواهد در این رابطه تصمیماتی بگیرد که ما منتظر این تصمیمات هستیم.
امیدوارم موضوعات فولاد ابویی حل شود
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مجتمع فولاد بافق(فولاد ابویی) با توجه به سنگ اندازی هایی که برای این سرمایه گذار پیش می آید به سرانجام می رسد و مشکلاتی که بر سر راه وی قرار دارد رفع می شود؟ گفت: بحث سنگ اندازی نیست، بحث اختلاف نظری است که در مورد ظرفیت تولید جود دارد. در این زمینه پیگیری های خوبی صورت می گیرد و استاندار مکاتبات زیادی در این باره داشته و هم حضوراً با وزارت صنایع و مقامات ارشد گفتگویی صورت داده؛ امیدوار هستیم این موضوع حل شود.
مسئولیتم بر مسائل زادگاهم ترجیح دارد
وی در پاسخ به این پرسش که آیا اتفاق افتاده است که مسائل زادگاه خود را به مسائل کاری ترجیح دهید؟ افزود: در قبال مسئولیتی که بر عهده گرفتم آن چیزی که برایم مهم است ایفای مسئولیتی است که قانوناً بر عهده دارم و در چارچوب خط مشی ها و سیاست های دولت آن چیزی که می تواند بنده را از موضوعی که شما مطرح کردید دور کند این هست که در درون بافق اختلاف نظر و دیدگاه و تفرق وجود داشته باشد و اگر باشد فردی مثل من پایه دیگر این اختلافات و تفرقها باشد؛ قطعاً آن چیزی که آسیب می بیند بافق و منافع بافق است. در این شرایط است که ممکن است فرد از زادگاه خود فاصله بگیرد در غیر این صورت نیازی به فاصله گرفتن نیست و در کنار مردم و مسئولین بافق هستیم و آمادگی هر گونه کمک در راستای توسعه و پیشرفت شهرستان را داریم و خوشحال هستم که در این راستا نقش خود را ایفا می کنم؛ البته نگاه استان یک نگاه جامع نگری است و به دور از تعلقات بومی و محلی، از شخص استاندار تا سایر مسئولین و معاونین استاندار و مبتنی بر همین نگاه به ظرفیتهای شهرستان ها و به نیازهای آنها توجه می شود و با توجه و ظرفیتها و نیازهایی که شهرستان بافق دارد و کارهای نشده زیادی که دارد، قطعاً نگاه ویژه ای برای توسعه و پیشرفت بافق در استان حاکم است.
راهکاری برای 15 درصد پیشنهاد 
نشده است
وی در پاسخ به این پرسش که آیا امیدی به تعلق 15 درصد از سهام شرکت سنگ آهن به شهرستان بافق است؟ تصریح کرد: در خصوص اختصاص 15 درصد همه پذیرفتند که هیچ راهکار قانونی برای آن نیست، باید راهکارها بررسی شود که به چه نحو می توان این مسئله را دنبال نمود و بررسی راهکار چیزی نیست که محدودیت زمان داشته باشد. تا الآن راهکاری برای این موضوع پیشنهاد نشده است و خیلی نباید بر روی این قضیه متمرکز شد فکر کنم راهکار های زیادی است که می تواند ظرفیتهای خوبی را در اختیار شهرستان برای پیشرفت و توسعه آن قرار دهد.
قضایای سال گذشته باعث همدلی نشد
وی در پاسخ به این پرسش که همدلی و همراهی که در بین مردم و مسئولین در حال حاضر است قبلاً وجود نداشت؛ اما پول و درآمد بود؛ ولی الآن این همدلی و همراهی هست، ولی پول نیست؛ اکنون بدون پول برای توسعه و آبادانی شهر چه کاری می توان انجام داد؟ افزود: جو همدلی و صمیمت بسیار خوبی بین مسئولین استان و شهرستان به وجود آمده بود، مشکلی از این لحاظ نداشتیم و اعتقاد ندارم که قضایای سال گذشته باعث همدلی شده باشد؛ شاید آن چیزی را که به عنوان دستاورد اتفاقات سال گذشته قلمداد می کنید آن دستاوردی که مد نظر شما هست به نظر من خیلی بهتر از راه های دیگر و با مدیریت بهتری امکان پذیر بود که اتفاق بیفتد.
مدیریت بهینه بر روی هزینه ها
وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به ارزان شدن سنگ آهن طرح های جوار معدنی چگونه به نتیجه خواهد رسید؟ اظهار کرد: شاید کاهش درآمد باعث کندی بعضی از طرح ها شود؛ ولی باید امید داشت که این شرایط، شرایط پایداری نباشد و اگر قرار باشد این وضعیت ادامه پیدا کند باید مدیریت بهتری بر روی هزینه داشته باشیم با هدف اینکه صنایع جوار معدنی را هر چه سریعتر به بهره برداری برسانیم. 
هنگام منافع شهرستان باید اختلاف را کنار گذاشت
وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به قرار گرفتن در آستانه روز خبرنگار چه توصیه ای به خبرنگاران دارید؟ گفت: این مناسبت را به خبرنگاران مخصوصاً خبرنگاران پرتلاش بافق تبریک عرض می کنم؛ ولی گلایه ای از بعضی خبرنگاران شهرستان بافق دارم؛ بعضاً مصالح شهرستان در بحثهای ژورنالیستی به فراموشی سپرده می شود. در حال حاضر نیازمند همدلی، هماهنگی و همراهی همه مسئولین و مردم هستیم به خاطر شرایط خاصی که در آن قرار داریم. ممکن است بعضاً موقع انعکاس بعضی از مطالب و صحبتها باعث شود فضای همدلی تحت تأثیر قرار بگیرد و خدشه دار شود. شرایطی که به هر حال به دلایل سیاسی تفرقه هایی وجود دارد. همین اختلافات جزئی دستمایه به اصطلاح گروکشی های سیاسی ممکن است، قرار بگیرد و به منافع شهرستان آسیب برساند. خیلی جاها دیده شده بعضی از شهرستانها و استانها زمانی که علل توسعه و پیشرفت آنان را بررسی می کنیم اولین چیزی که متوجه می شویم وقتی پای منافع شهرستان و استان وسط می آید همه اختلافات خود را کنار می گذارند؛ حتی روی بسیاری از ضعفها و نقدهای خود سرپوش می گذارند و اجازه رسانه ای شدن آن را نمی دهند، چون می دانند مطرح شدن این مسائل با نگاه دراز مدتی که برای شهر و استانشان دارند آسیب می زند، ولی ما بعضی وقتها این را فراموش می کنیم و دنبال این هستیم که "جمله ای را از طرف بکشیم و تیتر کنیم" و از حرفها نکات اختلاف را بیرون بکشیم و جبهه درست کنیم و گروه هایی را در طرف مقابل هم قرار دهیم، انتظارم این است در شهرستان و استان به این نگاه برسیم که هر خبرنگار به عنوان یک رسانه در توسعه شهرستان چه نقشی می تواند ایفا کند؛ اگر این نگاه در بین رسانه های استان و شهرستان تقویت شود مسیر توسعه ای که مورد نظر مردم است بسیار هموارتر و کم چالش تر خواهد بود.
گفتگو 36 دقیقه ای با رسیدن اتوبوس به محل بازدید از طرح بیمارستان 96 تخت خوابی شهرستان بافق به آخر رسید.