نمایش خبر نمایش خبر

نمی خواستم پیش دوستانم کم بیاورم

نمی خواستم پیش دوستانم کم بیاورمدائم در دست دوستان همسن و سالم گوشی‌های مدل بالا را می‌دیدم و از این‌که یک گوشی مدل پایین داشتم خجالت می‌کشیدم و برای این‌که پیش دوستانم کم نیاورم دست به سرقت زدم .... 
 17 سال بیشتر نداشت، اما به قول خودش فرزند اول و نان آور خانواده بود و ماهی یک میلیون درآمد داشت. محمد تا هشت سالگی با پدر و مادرش زندگی کرده بود و پس از آن پدر و مادرش از هم جدا شدند و وی مجبور شده بود به دلیل اختلالات روانی پدرش چهار سال با عمویش زندگی کندو برادر 14 ساله اش با پدرش زندگی می کند.
محمد که به جرم سرقت گوشی تلفن همراه دستگیر شده بود، می گوید: پدرم به شدت عصبی بود و مرا کتک می زد، به طوری که بعضی وقت ها از پنجره آپارتمان مان آویزانم می کرد. مادرم که به اجبار دایی اش با پدرم ازدواج کرده بود نیز بعد از طلاق اعتیادش شدیدتر و معتاد به شیشه و هروئین شده بود. وضع مالی خوبی نداشتیم و گاهی اوقات دو روز نمی توانستیم غذای خوبی بخوریم و به خاطر شرایط سخت مالی خود و مادرم، با وجود آنکه معدل سال سوم راهنمایی ام 19 به بالا بود، ترک تحصیل کردم و از این کارم به شدت پشیمانم، البته خوشحالم که در سنگبری مشغولم. همین شد که برای کمک به مادرم عمویم را ترک و در سنگ کاری مشغول شدم. مادرم را جهت ترک اعتیاد به کمپ معرفی کردم ولی وی بعد از مدتی از کمپ فرار کرد و در منزل استیجاری با وی که معتاد است، زندگی می کنم.
اوقات فراغتم را بیشتر در قهوه خانه با مصرف قلیان پر می کنم و حدود دوسالی هم با دختری شیاد دوست شدم که به دلیل درخواست های غیرمعقولش رابطه ام را با وی قطع کردم و به نوعی از لحاظ عاطفی هم ضربه خوردم. دائم در دست دوستان همسن و سالم گوشی های مدل بالا را می دیدم و از این که یک گوشی مدل پایین داشتم خجالت می کشیدم و برای این که پیش دوستانم کم نیاورم دست به سرقت زدم. همین سرقت باعث شد تا جرأت پیدا کنم و باز هم دنبال این کار بد بروم .
گاهی در مکان های مختلف وسوسه می شدم و با مشاهده گوشی های مدل بالا نمی توانستم جلوی خودم را بگیرم. البته صاحبان این نوع گوشی ها هم در نگهداری گوشی هایشان سهل انگاری می کردند. سرانجام هم توسط پلیس دستگیر شدم و عاقبتم این شد و مسیر زندگیم وارد مرحله ای شد که پایانش نامشخص است.
پلیس چه می گوید؟
سرهنگ جهانگیر کریمی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان: نوع روابط موجود در خانواده، شیوه های تربیتی والدین، شرایط و امکانات مختلف اقتصادی، فرهنگی و ... خانواده، تمام ویژگی های نوجوانی را تحت الشعاع قرار می دهد به طوری که نوجوان های مختلف ویژگی های این دوران را بر اساس تفاوت هایی که از لحاظ خانوادگی با یکدیگر با شدت های متفاوتی دارا هستند، می گذرانند. شیوه سازگاری نوجوان با تغییرات حاصل از بلوغ در آنها متفاوت است و طول زمان نوجوانی و ورود به مرحله بزرگسالی در خانواده های مختلف تفاوت دارد.
در خانواده هایی که شرایط مناسبی برای این دوران بحرانی مهیا می کنند، فرزندان با ایمنی بیشتری این دوران را می گذرانند، مشکلات نوجوانی کمتری را شاهد هستند و سریعتر از بقیه به پختگی و کمال فکری، عاطفی و اجتماعی می رسند. در حالی که در خانواده های نابسامان، خانواده های زیاد سخت گیر یا برعکس آسان گیر دشواری های دوران بلوغ بیشتر بوده و اغلب رسیدن به یک هویت کامل فکری، عاطفی و اجتماعی با تاخیر همراه است.
در خانواده، نوجوانی که مورد احترام قرار می گیرد، دیگر نیازی به سرقت برای کم نیاوردن نزد دوستان، اسلحه و چاقو برای قدرتمند شدن و یا سیگار برای احساس بزرگی و قدرت ندارد.
به یاد داشته باشیم جرم و جنایت از احساس ضعف، ناکامی، تحت کنترل بودن و مغبون شدن به وجود می آید و سرقت، اسلحه وچاقو، آتش و سنگ و یا مواد مخدر، جانشین احساس محترم بودن می شود.