نمایش خبر نمایش خبر

نظر سنجی هفته نامه افق کویر پیرامون کارنامه شورای اسلامی شهر بافق: عدم مشارکت شهروندان در مدیریت شهری


الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر؛ انتخابات شوراهای شهر و روستا جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۹۶ با معرفی ۵ نامزد برتر از بین ۳۳ گزینه در شورای پنجم، صورت گرفت و اکنون مراحل پایانی را پشت سر می گذارد به مناسبت ۹ اردیبهشت ماه "روز شوراها " با تنی چند از کاندیدهایی که حائز اکثریت آرا، را به دست نیاوردند، نظرسنجی صورت گرفته، که به اطلاع شما خوانندگان گرامی می رسد.

از شورای شهر باید سوال کرد
در ابتدا به سراغ" طیب عباسی" مدرس دانشگاه علمی و کاربردی بافق رفتیم ، وی شورای بافق را اینگونه ارزیابی نمود: باید به آرای مردم احترام گذاشت و عزیزان را حمایت نمود. الحق والانصاف دراین دوره یکسری کارها و بعضآ طرح های سنگین و پرهزینه ای صورت گرفته است . درقضا چند روز پیش با چند نفر از اعضای شورای شهر قبل و فعلی و مردم در خصوص عملکرد شورا صحبت می کردم ونظرات موافق و مخالفی داشتند و این طبیعی است ، نمی شود انتظار داشت که همه از یک سیستمی راضی باشند. برخی انتقادات آنها : عدم شفافیت ، عدم ریسک پذیری ، عدم اتحاد و همدلی و اتفاق نظر در طرح ها و پروژه ها ، عزل و نصب ها و … بین اعضا مطرح کردند. که صحت آن را باید از اعضای محترم شورای شهر سوال کرد.
اعمال نظرهای برخی مسئولین و سازهای ناکوک
وی ادامه داد: البته باید قبول کنیم که در بافق پذیرش مسئولیت و اداره شهر بسیار سخت و دشوار می باشد چراکه از یک طرف اعمال نظرهای برخی مسئولین و سازهای ناکوک و گاهآ دخالت های خارج از وظایف سازمانی و از طرف دیگر سطح توقع برخی از افراد منفعت طلب ، حاشیه ساز ، و بقولی نخود هرآش که دوست دارند همه جا دخالت و اظهار نظر کنند . بنابراین بدون اطلاع و آگاهی و شنیدن حرفها و مشکلات اعضای محترم شورای شهر ، قضاوت عملکرد آنها خیلی سخت می باشد . لازم می دانم ضرب المثلی را یادآور شوم که " هرکس دور از کشتی است فن او بسیار ." درکل بنده حقیر براساس شواهد و فعالیت های انجام شده در شهر به اعضای محترم شورای شهر نمره قبولی میدهم و آرزوی سلامتی وموفقیت برای آن عزیزان دارم .
وزارت کشور بودجه ای به شورای شهر اختصاص نمی دهد.
" عباسی" شورای خوب را این چنین عنوان نمود و گفت:حداقل چند اصل مهم را باید برای یک شورای خوب برشمرد. مهمترین آنها :اعضای شورای شهر باید قوی، متحد وهماهنگ، با خدا، متخصص و با تجربه، خلاق و ایده پرداز، دلسوز، صادق و شفاف، مردم سالار، شجاع و ریسک پذیر، اعتماد به نفس، خستگی ناپذیر و تلاشگر و … باشند، برخودار بودن از امکانات کافی به ویژه اختصاص بودجه مالی و تجهیزات و ماشین آلات و برخورداری از حمایت دولت ، مسئولین و مردم. بخصوص مسئولین شهر ( شنیدها از این حکایت دارد که وزارت کشور بودجه ای به شورای شهر اختصاص نمی دهد.)
وی افزود: مشارکت ، نظرخواهی ، همدلی و همراهی ، رعایت احترام و تکریم و راهگشایی امورات مردم بجای تک روی و بی توجهی به نظرات و مشکلات مردم و سنگ انداز و اعمال بورکراسی و کاغذ بازی.انتخاب شهردار متعهد، باتجربه، توانمند، خلاق، شایسته و نظارت بر عملکرد شهردار، پیمانکاران و طرح ها. داشتن برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت واجرای طرح های اساسی و زیربنایی و استفاده بهینه از منابع. تمامی را باید یک شورای خوب دارا باشد.
تناقص گویی ها زیاد است
" عباسی "رویکرد شورای شهر در اخذ عوارض معادن را این گونه اعلام کرد: تناقض گویی ها زیاد است . اگر از مسئولین معادن سوال شود ، می گویند که ما پرداخت می کنیم و اگر از دوستان شورای شهر سوال شود ، می گویند معادنی هستند که زیر بار نرفتن و هرکدام هم که پرداخت می کنند
با قوانین مصوب ۲ درصد از محل فروش مغایرت دارد و خیلی کمتر می پردازند. لازم به ذکر است که درخصوص واگذاری معادن و واگذاری تقسیمات جغرافیایی مناطق و معادن بافق جدیدآ شایعات زیادی وجود دارد . لذا خواهشمندم بخاطر عدم نشر اکاذیب و شفاف سازی ، تا دیر نشده این موضوع و شایعات را پیگیری تا بار دیگر حقوق مردم سختکوش کویر و معدنی پایمال نشود.

وضعیت نامناسب موجود شهری
"مدرس دانشگاه" در این خصوص که اگر شورا بود چه اقداماتی صورت می داد بیان کرد: ابتدا یک کارگروه مشارکتی و تیم قوی و خلاق و ایده پرداز از طیف های مختلف مردمی بویژه دانشگاهی و دانشجویی خوش ذوق تشکیل می دادم تا خواسته ها و نظرات مردم را جمع آوری کنند و در راستای تحقق اجابت خواسته های مردم و داشتن شهری زیبا و بهتر، به نظرات مشارکتی احترام و تصمیمات منطقی اتخاذ می گردید. سپس توان خود را روی وضعیت نامناسب موجود شهری متمرکز می کردم یعنی بجای اجرای طرح های جدید که البته کار اشتباهی نکردن و باید تشکر نمود. کمبودها و معایب ونیازهای فعلی شهر را رفع می کردم. اگرخانه خود را، شهر فرض کنیم وقتی خانواده از خرابی شیرآلات و سیستم گرمایشی و سرمایشی و … خانه رنج می برند منطقی نیست که اول به باغچه و کوچه و … بپردازیم.
تکمیل طرح های نیمه کاره و فرسوده
وی گفت: لذا بنده معتقدم که شهرداری باید اول پیگیر تکمیل، بازسازی، زیباسازی طرح های نیم کاره و فرسوده باشد برای مثال میدان ورودی اصلی شهر (میدان غدیر) که تابلو و ترسیم ذهنی مسافرین و مدعوین و … نسبت به شهر بافق می باشد سالهاست توسط مدیرعامل اسبق شرکت سنگ آهن احداث و هنوز به اتمام نرسیده، و به زیبا سازی بلوار ورودی و پیاده روها، نظافت شهری، زیباسازی مغازه ها، المان های شهری، بازسازی و تعریض و ترمیم وضعیت نامناسب آسفالت خیابانها وکوچه و محله ها ، همکاری و آسان سازی مراحل اداری ( اخذ پروانه ، ساخت و ساز اماکن تجاری و مسکونی ) که باعث رونق و اشتغال و تقویت بازار و جذب سرمایه گذاری مردمی می شود. احداث مراکز تفریحی، تفرجگاه و فضای سبز جدید می پرداختم. خیلی از جوانان بخاطر نبود امکانات تفریحی به دور دور زدن با خودرو یا پاتوق نشینی و بساط قلیان و … روی آوردند.
شورای اسلامی شهر کل شهر را در نظر نمی گیرد
"مهدی کارگران" کاندیدایی که با تفاوت یک رای جزء اعضای علی البدل شناخته شد، وی شورای بافق را اینگونه ارزیابی نمود و گفت: متاسفانه دو گروه ایجاد شده و شورا تا مرحله ای کارها را انجام می دهد، اعضای شورا باید فکر تمام شهر باشند، متاسفانه برای شهر افت دارد اما؛ تا خودم در موقعیت قرار نگیرم نمی توانم حرفی بزنم، ولی قطعا همه شهر را آباد می کردم، به نظر من، خیابان شیخ محمد تقی یا خیابان ایستگاه، پیشانی شهر است وقتی یک غریبه از قطار پیاده می شود اولین دیدگاهش از بافق یک خیابان خرابه می باشد یا فردی که از کرمان می خواهد به سمت یزد برود زمین خرابه مشاهده می کند و توصیف بدی از شهرستان بافق خواهند داشت، شورا کل شهر را در نظر نمی گیرد، باید همه شهر به صورت یکسان دیده شود و تقسیم گردد، مثلا ورودی شهر از میدان غدیر تا فلکه معلم یک خرابه است که به همین نحو مانده و حتی مغازه دار ها که تعمیرگاه دارند هنوز جلو مغاره هایشان خاکی می باشد، ولی سمت کرمان درست گردیده و بهتر می باشد.
"کارگران" در خصوص جوانان شهر بیان کرد: به نظر من باید گروه هایی تشکیل بدهند و جوان ها را به کار گیرند تا ایده های خوبی برای زیبا سازی شهرآهن و تغییر مدیران بدهند به نظر من خیابان شیخ محمد تقی، خیابان اما رضا (ع) و خیابان مخابرات نیاز به یک پارک دارد.

آشفتگی های سنگ آهن و تغییرمدیران
وی در خصوص اخذ عوارض معادن بافق تصریح کرد: در این زمینه اعضای شورا قطعا تلاش نموده، البته آشفتگی های سنگ آهن و تغییر مدیران هم سبب تاخیر گردیده است، حتی امسال چندین بار حکم تغییر مدیر عامل، رضا فلاح صادر و لغو گردید، امیدوارم شرکت سنگ آهن عوارض داده باشد.
اصلاح طرح جامع شهری بافق
" اعتمادی " یکی دیگر از کاندیدها در گفتگوی تلفنی در زمینه عملکرد شورای بافق اینگونه پاسخ داد: تا حدودی به خوبی کار انجام گرفته است، مهمترین کاری که می توانند انجام بدهند اصلاح طرح جامع شهری می باشد که در برنامه شان است، کارهای زیادی انجام گرفته، اما باید زمان را هم قدر بدانند چون از دست می رود.
گرانی زمین علت گران شدن سایر اجناس
وی به نکته مهمی اشاره کرد: مهم ترین عامل اصلی مردم گرانی زمین است که باعث شده سلسله وار همه چیز از جمله اجناس هم گران شود و به نظر می رسد باید اقدام خوبی انجام گیرد و محدوده های شهر را پیگیری کنند.
شورا یارها احیاء نگردیده
"اعتمادی" در مورد اقداماتی که در برنامه هایش داشته است تصریح کرد: برای آینده ی شهر بحث ایجاد اتاق سرمایه گذاری انجام بدهند، البته در این مورد خبری ندارم که اقداماتی انجام گرفته است یا خیر! به این علت که شنیده شده است معدن در چندسال آینده تمام می شود و افراد زیادی بیکار می شوند باید راهی برای سرمایه گذاری صورت بگیرد و موضوع دیگر از جانب من "شورا یارها" هستند که احیا نگردیدند.
طرح جامع و گران شدن زمین در بافق
وی علت گرانی زمین در بافق را اینگونه اعلام کرد: از زمانی که طرح جامع شهری برای بافق اجرا شده است زمین سال به سال گرانتر گردیده و چون ظرفیت بافق هم نسبت به طرح جامع قبلی، کشیده شده است؛ حدودا می توان گفت که ۵۰ درصد افزایش یافته است به همین حساب جمعیت هم افزایش یافته و محدودها باز نشده است، نقدینگی در بافق زیاد بوده است و به جای اینکه جذب بخش تولید شود جذب بخش مصرف شده است و اگر ما اتاق سرمایه گذاری داشتیم، قطعا بهتر بود، اما از روزی که طرح جامع شهری آمده است همه مشکلات شروع شده و در قبل که طرح جامع هادی بود، هیچ کدام از این مشکلات وجود نداشت.
بی سروصدا کار انجام می دهند
" فخارزاده" در تماس تلفنی پاسخی کوتاه اعلام داشت: متاسفانه کار هایی که انجام می دهند بسیار بی سرو صدا صورت می گیرد، به همین علت مردم متوجه کار هایی که انجام می گیرد نمی شوند و اگر من بودم بحث شهرک صنعتی را توسعه می دادم.
عدم ساخت و ساز به خاطر منافع بعضی مسئولین
" مجتبی رجایی" نیروی شرکت سنگ آهن مرکزی هم نظراتش را بیان کرد: شورای بافق دارای افرادی توانمند می باشد، ولی با تمام پتانسیل در صحنه نیستند و بصورت یک تیم کار انجام نمی شود.
وی افزود: تقریبا ۲ قطبی شده، اعضای شورا باید در بین مردم رفت و آمد داشته باشند و مشکلات را از نزدیک لمس نمایند، شورای بافق بیشتر در بحث عوارض مصرف کننده می باشد، در صورتی که می تواند با ایجاد شرکتی از مزایا و سود بیشتر از معادن استفاده کند و به فکر در آمد زایی برای شهر و شهرداری باشد.
ثبت یک معدن برای شهرداری
وی در خصوص برنامه هایی که برای آبادانی شهرش داشته است گفت: افزایش محدوده شهری وشکستن قیمت زمین مسکونی و راهکار حذف نقاطی که داخل محدوده هستند و هیچ ساخت و سازی صورت نگرفته است و تا ۱۰سال اخیر انجام نخواهد شد و بخاطر منافع بعضی از مسئولین وارد محدوده گردیده است.
"رجایی" ادامه داد: باید به خانوادهایی که در آمدشان کمتر از ۲میلیون تومان می باشد، یک قطعه زمین مسکونی ارزان تعلق گیرد، در حال حاضر عرضه و تقاضای زمین در شهرستان بافق شهر مان بهم ریخته است و از فرصت جذب سرمایه مردم، برای گسترش جامع شهری خود استفاده نمی شود.
وی افزود: احداث خیابان هایی که از ترافیک کاسته شود و در مدت یک سال سرمایه را با سود حاصله برگرداند، تامین خوراک از معادن اطراف برای سنگ آهن مرکزی و گرفتن یک معدن برای خود شهرداری بافق، با توجه به اینکه افراد غیر بومی مالک بعضی از معادن شهرستان هستند.
از این گزارش نتیجه می گیریم: شوراها به عنوان نهادی که مشروعیت و مقبولیت خود را از مردم می گیرند، می توانند نقش مهمی در ایجاد هماهنگی و یکپارچگی مدیریت شهری بر عهده بگیرند اما به نظر می رسد عملکرد شورا، در مدیریت شهربافق تا ۵۰درصد موفق بوده است و شورا، از نظرات شهروندان در مدیریت شهر استفاده نمی کند. در خصوص معادنی که افراد غیربومی مالک هستند هیچ کاری صورت نگرفته است یا بی سروصدا کار کرده اندو حتی برای طبیعت شهرستان که در حال نابودی می باشد قدمی برنمی دارند و یا با سکوت پیش رفته اند.