شناسه : 22661529


رضیه زارع پور| بشر از گذشته دور و از زمان غار نشینی با نقاشی آشناست. قدمت هنر نقاشی بسیار بیشتر از قدمت زبان نوشتاری است..........

رضیه زارع پور| بشر از گذشته دور و از زمان غار نشینی با نقاشی آشناست. قدمت  هنر نقاشی بسیار بیشتر از قدمت زبان نوشتاری است. به طوری که نقاشی‌های بسیاری از انسان های نخستین در غارها کشف شده است. به بیان باستان شناسان وجود طرح هایی از حیوانات و شکارها نشان دهنده تفکر و تلاش و انسانها برای مبارزه با شکار است. قدیمی‌ترین نقاشی‌های کشف شده به تخمین دانشمندان متعلق به حدود ۳۲۰۰۰ هزار سال پیش است و نقشهایی همچون شیر، اسب، کرگدن ماموت و … را نشان می دهد.  با گذر زمان این هنر بسیار کاملتر و گسترده تر شده و همواره  مورد توجه بشر بوده است. در این شماره به سراغ یکی از هنرمندان این رشته هنری رفته و گفتگویی با وی انجام داده ایم.
افق کویر:  ضمن معرفی خود بفرمایید چه چیزی باعث شد که در کار هنر نقاشی وارد شده اید؟
مهدیه ناصر قلی، متولد شهرستان بافق و فارغ التحصیل کارشناسی در رشته اقتصاد بازرگانی و کارشناسی ارشد در رشته نقاشی هستم در کودکی بسیار به نقاشی علاقه داشتم و نقاشی در زندگی من نقش اصلی را بازی می کند و نقاشی کردن برایم بسیار با ارزش است خانواده ام همیشه نقش مهمی در زندگی ام داشته اند و مشوق من بوده اند؛ اما به طور حرفه ای آن را قبول نمی کردند و مخالف بودند و می گفتند که این کار عاقبت ندارد علی رغم میل باطنی نتوانستم در هنرستان در رشته نقاشی ادامه تحصیل بدهم و در رشته ادبیات و در مقطع کارشناسی رشته اقتصاد بازرگانی فارغ التحصیل شدم در آن زمان، چون دیپلم ادبیات داشته ام نمی توانستم در رشته هنر تحصیل کنم سالها گذشت، ولی همچنان در کلاسهای مختلف طراحی و نقاشی شرکت می کردم تا اینکه شرایط فراهم شد با مدرک دیپلم ادبیات مقطع کاردانی و همچنین کارشناسی ارشد رشته نقاشی ادامه تحصیل بدهم و بصورت حرفه ای نقاشی را دنبال کنم. 
افق کویر:  این که گفته می شود در کار هنر باید عشق و ‌علاقه وجود داشته باشد؛ آیا شما به آن معتقدید؟!
 طبیعی است که عشق و علاقه نقش مهمی را ایفا می کند و بعد جدیت و پشتکار.
افق کویر:  آیا امروزه می توان به صرف داشتن هنر نقاشی از آن امرارمعاش کرد؟
 اگر کسی بخواهد با هنر نقاشی پول در بیاورد باید در حد استادی رسیده باشد؛ یعنی امضایش را بشناسند؛ وقتی امضا شناخته شده باشد یک نقطه بزاری روی بوم از شما می خرند، ولی بر خلاف نظر آدمهایی که فکر می کنند از راه هنر نمی شود پول درآورد معتقدم؛ اگر استعداد نقاشی باشد بستگی به خود هنرمند و آشنایی بیشتر با هنرش می تواند در این راه امرار معاش کند؛ زیرا در هیچ کار و حرفه ای نمی توان تضمین صد در صد موفقیت را داد و آن به خود فرد و تلاش و پشتکار او مربوط می شود. 
افق کویر:  به نظر شما هنر نقاشی در میان افراد پایین جامعه رسوخ دارد یا افراد بی بضاعت مسئله اولشان نان هست و بعد نقاشی؟!
متأسفانه امروزه این مسئله وجود دارد که شاید نتوانند در این رشته ادامه دهند، ولی نقاشی لزوماً کار کردن با رنگ روغن نیست که گران باشد با سیاه قلم پاستیل و همچنین مداد رنگی می شود کارها و سبکهای مختلف از نقاشی را ارائه داد. 
افق کویر: بیشتر به چه سبکی علاقه دارید؟!
سبکهایی را که کار کرده ام رئال و انتزاعی بوده است و بیشتر به سبک انتزاعی علاقه دارم؛ چرا که وقتی تابلوهای انتزاعی را به نمایش گذاشته ام متعجب شدم گاهی یک بیننده عام چیزی در کار شما می بیند که بیننده حرفه ای آن را نمی بیند و متوجه نمی شود و اینکه برای بیننده عام سوال برایش ایجاد شود که این نقاشی چیست و چه چیزی را می خواهد نشان دهد برایم احساس خوشایندی دارد.
افق کویر: آیا تاکنون فروشی از بابت تابلوهای خود داشتید؟! 
بله چند مورد سفارش و فروش تابلو داشته ام.
افق کویر:  صحبت پایانی؟
 کلام آخر اینکه نباید به یک اثر هنری و آن هم نقاشی به دید یک کالا نگاه شود هر نقاش سعی دارد حس و درک خود را در قالب نقاشی خود پیاده کند و آن را به بیننده انتقال دهد تا ذهن و هنرش دیده شود دید عامه مردم نسبت به هنر همین است؛ البته منظورم آن بخش حرفه ای خریدار نقاشی نیست این مشکل اجتماع و فرهنگ ما است و مشکل شاید رسانه ماست؛ وقتی هیچ رسانه ای این هنر را تبلیغ نمی کند و یا آموزش نمی دهد فرهنگ سازی صورت نمی گیرد چه توقعی می توان داشت. 
ایدین اغداشلو معتقد است نقاش شدن مهم نیست مهم این است که فرد تبدیل به یک هنرمند شود.