شناسه : 21727673
رییس بیمارستان ولیعصر(عج) بافق:


عذرا عبداللهی| به گزارش هفته نامه افق کویر، دکتر علی محمد افشاری، رییس بیمارستان ولیعصر(عج) بافق در گفتگو .........
رییس بیمارستان ولیعصر(عج) بافق:

عذرا عبداللهی| به گزارش هفته نامه افق کویر، دکتر علی محمد افشاری، رییس بیمارستان ولیعصر(عج) بافق در گفتگو با این هفته نامه به پرسشهای مطرح شده پاسخ داد.
وی در پاسخ به این پرسش که بیمارستان ولیعصر(عج) با کمبود متخصص بیهوشی روبرو است و بیماران زمان نبود متخصص بیهوشی با مشکل روبرو می شوند؟ برای رفع این مشکل چه برنامه ای دارید؟ گفت: همانطور که می دانید فقط یک نفر متخصص بیهوشی در بیمارستان ولیعصر(عج) داریم او هم مانند همه افراد دیگر می تواند از مرخصی که دارد استفاده کند و نمی توان از وی خواست که هر روز در بیمارستان حضور داشته باشد؛ چراکه او هم نیاز به استراحت دارد؛ زمانیکه مرخصی متخصصین طولانی شود و بیش تر از سه روز شود تا آنجا که امکان داشته باشد با دانشگاه علوم پزشکی هماهنگی انجام می شود و یک نفر جانشین می فرستد، ولی در مواردی که مرخصی کمتر باشد یا تأمین جانشین امکان نداشته باشد یا مجبور هستیم که بیمار را اعزام کنیم یا برای بیمارانی که نیاز به اقدامات حیاتی و عمل جراحی فوری دارند تکنیسن های بیهوشی با مسئولیت پزشک جراح می‌توانند بیمار را بیهوش کنند.
در دوران بارداری علائم خطر بارداری خیلی مهم است
دکتر افشاری در پاسخ به این پرسش که چرا به شهرستان بافق فقط یک متخصص بیهوشی اختصاص داده شده است؟ افزود: متأسفانه دانشگاه علوم پزشکی متخصص بیهوشی ندارد؛ بیمارستان ولیعصر(عج) نه تنها در خصوص متخصص بیهوشی بلکه برای متخصص های دیگر هم درخواست داده است؛ اما دانشگاه متخصصی ندارد که در اختیار ما بگذارد. ان شاا... طبق درخواستی که داده شده از آبان ماه دو نفر متخصص بیهوشی در بیمارستان خواهیم داشت. 
رییس بیمارستان بافق در پاسخ به این پرسش که علت مرگ مادر بارداری که مدتی پیش در بیمارستان زایمان کرد و پس از اعزام به یزد جان خود را از دست داد چه بود؟ تصریح کرد: در دوران بارداری علائم خطر بارداری خیلی مهم است. مادران باردار باید درباره علائم خطر بارداری آموزش کافی را ببینند و اطلاع داشته باشند که علائم و مشکلاتی که دارند علامت خطر است. یکی از عوامل این خطر سردرد است؛ اگر مادر باردار به ویژه در اواخر بارداری دچار سردرد شود بلافاصله باید به پزشک مراجعه کند؛ البته این آموزشها در مرکز بهداشت به مادران باردار داده می شود، حتی بیمارستان نیز در هر دوره ملاقلات با بیمار علائمی را که برای مادر خطرناک هست را بررسی و به مادر یادآوری می کنند و مادر اگر نشانه هایی از این علائم را داشت در برگه مخصوص علامت بزند؛ اما درخصوص مادر بارداری که فوت شد در دوران بارداری برای مراقبتهای تخصصی به یزد می رفته و ما نمی دانیم که چه آموزشهایی به وی داده شده است؛ به هر حال وی علامتهای خطر را جدی نگرفته است و چند ساعت پس از بروز علائم سردرد به پزشک مراجعه کرده است. سردرد یکی از علائم خطر مسمومیت بارداری است؛ زمانیکه مادر به بیمارستان مراجعه کرده مسمومیت شدید بارداری؛ مثل سردرد شدید، دردسردل، آنزیم های کبدی بالا، پروتئین بالا در ادرار و فشار15 بر 9 داشته است. در بیمارستان بلافاصله درمان مسمومیت بارداری برای وی شروع می شود؛ متأسفانه بیمارانی که دچار مسمومیت بارداری می شوند؛ اگر مسمومیت آنها شدید باشد دچار تشنج هم می شوند. این مادر هم چند دقیقه پس از مراجعه به بیمارستان تشنج کرده؛ البته سرعت عمل همکاران ما عالی بوده. اولین کاری که باید برای این بیمار انجام شود علاوه بر کنترل فشار و تجویز دارو برای کاستن مسمومیت، بلافاصله مادر باید به اتاق عمل منتقل شود. این مادر از زمانیکه به بیمارستان مراجعه کرده تا نوزاد سالم به دنیا آمده؛ فقط 40 دقیقه طول کشیده است؛ اما پس از تولد نوزاد تا چند روز خطر، جان مادر را تهدید می کند و خطر از آنها رفع نشده است این مادر هم پس از زایمان به ICUمنتقل می شود و در آنجا به هوش آمده و با نوزاد و خانواده اش ملاقات داشته است سپس هماهنگی های لازم با یزد انجام و بیمار منتقل می شود، ولی متأسفانه یکی از عوارضی که مسمومیت بارداری می تواند داشته باشد خونریزی مغزی و مرگ مادر است که متأسفانه این اتفاق در بیمارستان یزد روی داده است.
دکتر افشاری درخصوص علت مرگ نوزادی که مدتی پیش در بیمارستان فوت شد گفت: متأسفانه ناهنجاری های مادرزادی در بافق شیوع بالایی دارد. باید بررسی شود چرا اینقدر ناهنجاری نوزادانی که به دنیا می آیند در بافق بالا هست؟! یکی از این ناهنجاری ها ناهنجاری قلبی هست که در نوزادانی که متولد می شوند این مورد زیاد دیده می شود. ناهنجاری قلبی مادرزادی طیف آن گسترده است. نوزادی که فوت شد ناهنجاری مادرزادی شدید داشته است؛ یعنی عروق قلب آن جابجا بود است؛ وقتی رگ جابجا شود خونی که حاوی اکسیژن است و باید به ارگانهای حیاتی بدن اکسیژن می رسانده جابجا شده و معمولاً نوزادانی که ناهنجاری قلبی شدید دارند فوت می شوند. 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مشکل سونوگرافی بیمارستان حل شده است یا خیر؟ گفت: از نظر قانون زمانیکه رادیولوژیست در بیمارستان حضور داشته باشد متخصص زنان نباید سونوگرافی انجام دهد، چون رادیولوژیست تخصص دارد و کار وی همین است؛ زمانیکه متخصص رادیو لوژیست در بیمارستان نیست به متخصص زنان این مجوز داده شده تا سونوگرافی را انجام دهد و تا حدود زیادی این مشکل حل شده است، ولی سونوگرافی های اورژانسی در هر زمان و شرایط برای هر بیماری انجام می شود. 
وی در پاسخ به این پرسش که برخی از بیماران از تشخیص متخصص زنان و زایمان اعلام نارضایتی دارند توضیح شما در این باره چیست؟ اظهار داشت: متخصص زنان و زایمان تخصص لازم را در این زمینه دارد و حساسیت کافی هم بر روی بیماران دارد، ولی خطاهای پزشکی در مورد همه پزشکان وجود دارد و گوش به گوش شدن خطاهای کوچک باعث می‌شود در شهر ماهر بودن یا نبودن متخصص رواج پیدا کند ؛ وگرنه بیمارستان این خطاها را رصد می کند و تعداد خطاهای این متخصص تقریباً مثل دیگر متخصص ها است. 
همیشه حق با بیمار است
افشاری در پاسخ به این پرسش که_برخی از مراجعین بیمارستان و بیماران از نحوه برخورد برخی پرستاران و ماماها و نحوه خدمات آنها گله مند هستند، در این رابطه توضیحات لازم را بدهید؟ افزود: مراجعین بیمارستان ماهیانه 18 هزار نفر می باشد یعنی در طول دو ماه به جمعیتی برابر با جمعیت بافق خدمات می دهیم. هیچ ارگانی در شهرستان نداریم که این مقدار خدمات و مراجعین داشته باشد بالای 95 درصد بیماران از خدمات رضایت دارند و استقبال مردم از بیمارستان به نسبت خوب است و عملکرد بیشتر مواقع همکاران قابل تقدیر است. متأسفانه بیشتر مواقع افرادی که معمولاً شکایت دارند به رسانه ها مراجعه می کنند. روزانه موارد متعددی داریم که شخصاً مراجعه می کنند و از عملکرد همکاران رضایت داشته اند، در برخی موارد متأسفانه انتظار بیمار و همراهان برآورده نمی شود و یا اینکه انتظار دارند پرستار یا ماما رفتار بهتری داشته باشد که این موارد را پیگیری می کنیم مراجعین می توانند از طریق ثبت نظرات در دفتر رسیدگی به شکایات و انتقادات و شبانه روز به سوپروایزر در بیمارستان می تواند مراجعه کنند؛ همچنین می توانند با ورود به سایت بیمارستان فرم انتقادات و پیشنهادات را تکمیل کنند. در نهایت سعی و تلاش ما این است که به مردم پاسخگو باشیم و همیشه حق با بیمار است.
وی در پاسخ به این پرسش که میزان پیشرفت برنامه های هتلینگ و متخصصین بیمارستان نسبت به دو ماه گذشته چه تغییری داشته است گفت: خوشحالم که اعلام کنم متخصص عفونی، متخصص داخلی و اعصاب از سه شنبه تا جمعه هر هفته آماده خدمت رسانی به بیماران هستند. فوق تخصص ریه به پزشکهای بیمارستان اضافه شده که هر دو هفته یکبار پنجشنبه ها در بیمارستان حضور دارد. بلوک زایمان بیمارستان تکمیل شده و قرار هست با سفر وزیر بهداشت افتتاح شود ساختمان جدید کلینیک تخصصی آماده و تجهیزات آن خریداری شده است و ظرف چند روز آینده به بهره برداری خواهد رسید. همچنین پیگیر هستیم تا متخصص ارتوپد به جمع متخصصین بیمارستان اضافه شود. ساخت و ساز بیمارستان 110 تخت خوابی نیز با سرعت قابل قبولی در حال انجام است. 
وی در پایان از شهروندان خواست به بیمارستان بافق اعتماد داشته باشند و بدانند خدماتی که در بیمارستان ولیعصر(عج) ارائه می شود کمتر از بیمارستانهای دیگر نیست.