شناسه : 21628464


الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر، سه شنبه هفته گذشته مجید شمس یکی از شهروندان بافقی با در دست داشتن مدارکی به هفته نامه افق کویر آمد و از نحوه پرداخت وام یکی از بانکهای دولتی شکایت داشت......

الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر، سه شنبه هفته گذشته مجید شمس یکی از شهروندان بافقی با در دست داشتن مدارکی به هفته نامه افق کویر آمد و از نحوه پرداخت وام یکی از بانکهای دولتی شکایت داشت. وی با بیان اینکه بعد از گذشت چندماه آمد و رفت در بانک (...) بالاخره 27/11/95یک وام 15 میلیون تومانی با نرخ سودتسهیلاتی 18% پرداخت کردند.
 وی افزود: همانطور که مستحضرید سود تسهیلات چه در بانک خصوصی و چه بانک دولتی 1/18 حتی نمی باشد در تاریخ 14/12/95 بنده مراجعه به بانک کردم و گزارش تقسیط را گرفتم بالاخره افرادی که وام درخواست می کنند دستشان زیرسنگ است و هرچه از اسناد و مدارک جلو رویشان گذاشته باشد را امضا می کنند کاری به مدرک تحصیلی هم ندارند از هر قشری می خواهد باشد.حتی یک نفر هم فرمول این تسهیلات را نمی داند. بنده از زمان کودکی به خاطر علاقه ای که داشتم نحوه محاسبه سود بانکی را می دانستم؛ زمانیکه گزارش اقساط را گرفتم؛ متوجه شدم نرخ سودی که به وام بنده بسته اند24% است؛ در صورتیکه نرخ سود تسهیلات همه بانکها  18%بود و این کار بانک غش در معامله است.
شمس تصریح کرد: از همان موقع رفت و آمدهای زیادی به بانک کردم و معترض شدم، چون حق من بود یک روزکه به بانک رفتم آن روز بازرسی آمده بود شکایت خود را خدمت بازرس اعلام نمودم که وام به من داده اند؛ اما ناشایست است و مانند غش می ماند و این را برای من اصلاحش کنید.دل مرا آن لحظه خوش کرد و شماره تماس بنده را گرفت. بعد ازیک هفته به من گفتند شما با ما قرارداد بسته اید و امضا کرده اید و راهی جز پرداخت اقساط با سود 24%ندارید. 
وی اظهار داشت: به دنبال این ماجرا 24/2/96 شروع به نامه نگاری کردم و نامه هایی به دفترمقام معظم رهبری، دفترریاست جمهوری حتی وزارت امورخارجه بخاطرحقوق بشر، نماینده مجلس، فرمانداری، شورای شهر، استانداری و حتی به خود بانک نامه ارسال کردم و تنها جایی که من پاسخ نگرفتم از خود بافق بوده است. نامه بنده در یکی از اداره های بافق در دبیرخانه مفقود شده بود خلاصه در سیستم ها جستجو کردند تا پیدا شد و نامه ای در همین مرداد ماه بعد از گذشت 3ماه از تاریخ نامه قبلی برای من به سرپرستی نوشتند. اولین جایی که به بنده پاسخ دادند وزارت امورخارجه بود. پس از آن بنده از بانک دیگری وام درخواست کردم و سوال کردم همان 18% برای من حساب می شود به من گفتند 6/19 یا تقریبا 20 بگیرید خودم هم که محاسبه کردم دیدم کاملاً صحیح بود.
وی ادامه داد: چرا بانک نرخ 18 درصد را برای تسهیلات خود بیان می کند ؛ اما هنگام تسقیط وام سود 24 درصد را از وام گیرنده می گیرد؟ شخصاً به همه اشخاصی که درخواست کننده وام هستند توصیه میکنم هنگام امضا مدارک حواسشان باشد که چه اسنادی را امضاء می کنند و با این وضعیت دنبال وام نروند؛ اگرهم می روند بانکها باید گزارش را روز اول بطورصادقانه به مشتری بدهند و حتی اگر مشتری بیسواد است باید فرمول را در اختیارش قرار دهند. 
شمس گفت: بنده از این اقدام بانک شکایت کرده ام، حتی قسط وام راهم پرداخت میکنم؛ اگر نتیجه هم نگیرم امیدوارم برای چهار جوان و شهروندان دیگر مفید باشد. بانک، حتی حق سکوتی هم به من پیشنهاد داد و گفت یک وام 2میلیون تومانی با سود 4% به من می دهند تا تلافی آن 6 درصد سود اضافی که گرفته اند شود. 
 من هم گفتم دیگر وام نمی خواهم همین برایم کافی است.