نمایش خبر نمایش خبر

میانگین سن ازدواج در زنان ۲۳ و در مردان ۲۷ می باشد

میانگین سن ازدواج در زنان ۲۳ و در مردان ۲۷ می باشدبه گزارش هفته نامه افق کویر، ۳۰ اردیبهشت روز ملی جمعیت با " محمود کریمیان" رئیس اداره ثبت احوال شهرستان بافق گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید:
افق کویر: خودتان را در ابتدا معرفی کنید؟
محمود کریمیان بافقی هستم فرزند رمضانعلی، برادر شهید محمد جواد کریمیان متولد ۱۳۴۸ که در تاریخ ۲۵/۹/۱۳۶۹ به استخدام ثبت احوال درآمدم و از سال ۱۳۹۰ به سمت رئیس اداره منصوب شدم.
افق کویر: وظیفه اصلی ثبت احوال چیست؟
وظیفه اصلی ثبت احوال ثبت وقایع حیاتی چهار گانه ( ولادت، وفات، ازدواج و طلاق است)
افق کویر: در سال چند ثبت ولادت و صدور شناسنامه در بافق است؟
میانگین ثبت ولادت در شهرستان بافق با ماهیانه ۸۰ واقعه ولادت می باشد
افق کویر: مرگ و میر و ازدواج طلاق چطور؟
ثبت فوت در این شهرستان میانگین ماهیانه ۱۴ در واقعه می‌باشد. طلاق با توجه به اینکه شهرستان بافق فاقد دفترخانه طلاق می‌باشد بنابراین به صورت ماموریتی هفته ۲ روز توسط آقای مهدی ترابی زاده بافقی حضور و طلاق به ثبت می‌رسد و آمار آن نیز جزو آمار و طلاق بافق محسوب نمی‌شود. آمار ازدواج شهرستان بافق به صورت میانگین به صورت میانگین ماهیانه بین ۳۰ تا ۳۵ واقعه ازدواج می باشد. درصد ازدواج امسال و پارسال از سال ۹۹ فقط ۲ ماه گذشته و مردم درگیر کرونا بودند پس مقایسه درستی به نظر نمی رسد. میانگین سن ازدواج در زنان ۲۳ و در مردان ۲۷ می باشد.
افق کویر: چند درصد مردم بافق اسم و فامیل خود را عوض می کنند؟
تقریباً یک درصد
افق کویر: گرفتن شناسنامه یا کارت ملی المثنی افزایش یا کاهش بافته؟
آمارصعودی صدور شناسنامه و المثنی فقط در زمان انتخابات است و در بقیه ایام سال روند عادی خود را دارد
افق کویر: افرادی که هنوز اقدام به تعویض شناسنامه و کارت ملی نکردند، تا کی وقت دارند و افرادی که اقدام به تعویض کردند هنوز به دستشان نرسیده علت چیست؟ اگر از اعتبار کارت ملی بگذرد و اقدام به تعویض کارت ملی نکنند چه می شود؟
تعویض شناسنامه فعلا اجباری نیست و فراخوان نشده است و به محض درخواست تعویض توسط متقاضی در بازه زمانی یک هفته تا ۱۰ روز شناسنامه و تحویل داده می‌شود. در خصوص کارت هوشمند به علت نبود فیزیک و بدنه واز تاریخ ۱۶/۴/۱۳۹۷ کارت هوشمند صادر نشده است.
افق کویر: در سال تعداد ۲ قلو ها چقدر است؟
دوقلوها در سال ۱۳۹۸، ۱۲ فقره بوده است
افق کویر: آیا تا کنون اشتباهی در تحریر مندرجات اسناد ولادت و مرگ اتفاق افتاده؟
در خصوص اشیای تحریری، رخ دادن هرگونه اشتباه تحریری در اسناد یک امر عادی است که پس از رخ دادن اشتباه با طرح موضوع در هیئت حل اختلاف اداره نسبت به رفع اشتباه رخ داد اقدام می‌شود
افق کویر: افرادی که دست به شناسنامه می برند و برخی اعداد و حروف را تعویض میکند ایا گزارشی شده یا خیر و مجازات آن چیست؟
دست بردن داخل مندرجات شناسنامه جعل محسوب می‌شود و در صورت مشاهده چنین اقدامی مراتب به مراجع قضایی معرفی می گردد
افق کویر: حرف پایانی؟
لازم به ذکر است که کارت‌های ملی طرح قدیم از تاریخ ۱/۳/۱۳۹۸ باطل و فاقد اعتبار می باشد و کسانی که تاکنون درخواست کارت اصلی هوشمند نکردند می‌توانند با حضور در دفتر پیشخوان نمایند نسبت به درخواست اقدام و رسید دریافت کنند که این رسید دارای کد رهگیری است تا زمان صدور کارت در حکم همان کارت بوده و دستگاه‌ها می‌توانند با استناد آن خدمات‌دهی کنند