نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

معاونت فرمانداری و بخشدار باید بومی باشد

معاونت فرمانداری و بخشدار باید بومی باشد


محمد حسن تشکری رییس شورای شهر بافق در مراسم تودیع و معارفه فرمانداران گفت:

 6 دی ماه سال 91 در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراسم معارفه مهدی دهقان خاوری فرماندار جدید برگزار شد و حال بعد از گذشت 15 ماه، 20 فروردین ماه سالجاری مراسم تقدیر از فرماندار پیشین، مهدی دهقان خاوری و معارفه فرماندار جدید سیدمهدی طلایی مقدم با حضور امام جمعه بافق، طالبی معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد و جمعی از رؤسای ادارات در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برگزار گردید.
به گزارش خبرنگار هفته نامه افق کویر، در ابتدا حجت‌الاسلام حاج سیدجواد سلیمانی امام جمعه بافق ضمن خیرمقدم به حضار، به ویژه دکتر طالبی معاون سیاسی امینی استانداری یزد درمورد خاوری فرماندار پیشین گفت: وی فراجناحی کار می‌کرد و اتحاد، صمیمیت و دوستی بر مجموعه حاکم بود.
امام جمعه شهرستان از طلایی مقدم سرپرست فرماندار بافق هم خواست با همان صمیمیتی که در دوران مسئولیت خاوری حاکم بود با همان دیدگاه کار را شروع کند. قطعاً تنها راهی که می‌تواند شهر و کشور را در دنیا معرفی کند و باعث شکوفایی شود همان وحدت و انسجام است.
خاوری فرماندار سابق نیز ضمن تقدیر و تشکر از مردم مهربان و مهمان‌نواز بافق و همه کسانی که در 15 ماه دوره فرمانداری به وی کمک کردند گفت: بافق در مسیر توسعه در حال حرکت است اگر این حرکت بخواهیم تسریع شود و سریعتر انجام شود تنها راه‌ آن همدلی و همراهی است.
وی ادامه داد: این را باید بدانیم و اگاه باشیم که اگر بافق پیشرفت کند استان یزد پیشرفت می‌کند و اگر کارخانجات جوار معدنی بافق به نتیجه برسد بار اشتغال استان را تکمیل می کنیم نه فقط بافق را.
فرماندار سابق تأکید کرد: خدا می‌داند اگر کاری را انجام ندادم سهواً بوده است و نه عمداً.
در ادامه مهندس محمدحسن تشکری رییس شورای شهر بافق طی سخنانی ضمن خوش آمد به سید مهدی طلایی مقدم گفت: امیدواریم که از امروز به عنوان یک بافقی و کار به این نداریم که غیربومی هستید و یا بومی؟ آنچه که امروز می‌خواهیم اتفاق بیفتد،  انشاءا... سالیان سال از آن یاد و گفته شود که طلایی یک فرماندار بومی بود. سرلوحه کار که خدمت به بافق هست استفاده از نیروهای بومی هست خواهشی که از فرماندار جدید داریم؛ حتی الامکان معاونت و بخشدار بومی باشد.
تشکری افزود: رؤسا و اعضای ادارات تا جایی که امکان دارد پرورش پیدا کنند؛ تا اگر روزی قرار شد بافق استان شود قرار نباشد نیرو از بیرون بیاوریم، از حالا به فکر نیروسازی باشیم. و توجه به این نکته که بافق محدوده جغرافیایی آن باید حفظ شود آنچه که قبلاً اتفاق افتاده است در شورای اسلامی مندرج است و انشاءا... با درایت شما به حالت عادی برمی‌گردد.
وی تصریح کرد: انشاا...قطب اقتصاد شهر، شرکت سنگ آهن تبدیل به مجتمع صنعتی معدنی که طرح های اولیه آن پی‌ریزی شده است با حمایت و درایت شما، دوستان استان و حمایتهای امام جمعه به جایی برسد که بافق مهاجرپذیر باشد و روزی برسد که علاوه بر توسعه خود شهر به عنوان مکان اقتصادی، راه‌های مواصلاتی آن هم تکمیل گردد.
مهندس تشکری خطاب به فرماندار جدید گفت: بحث گاز، جاده و معضلاتی که در شهرستان هست در سی سال گذشته همه به قدر توانشان انجام دادند. خواهشی که داریم شما جوان، پرانرژی و حمایت بی‌دریغ استان را در پی دارید و همچنین سرمایه نهفته در بافق، روزی برسد که اعلام کنیم استان بافق.
سپس دکتر طالبی معاون سیاسی و امنیتی استانداری طی سخنانی گفت: بافق شهرستانی است برخوردار از ظرفیت‌های مختلف و در بخش‌های مختلف که اگر این ظرفیت‌ها خوب به کار گرفته شود زمینه توسعه و پیشرفت منطقه را فراتر از آن چیزی که الان هست فراهم می کند.
طالبی افزود: به نوعی می‌توان گفت با استفاده از این ظرفیت‌ها در آستانه جهش خوب به سمت توسعه پایدار و رفع موانع و مشکلات فراوری شهرستان هستیم، مشروط به اینکه اینها را خوب بشناسیم و خیلی خوب بتوانیم از این ظرفیت‌ها بهره‌برداری کنیم.
وی تصریح کرد: یکی از مشکلات ما بحث حاشیه‌هایی است که بعضی وقتها بر متن چیره می‌شود و اولویت‌های دست چندمی که جایگزین اولویت‌های اصلی را می‌گیرد. شاید کمتر شهرستانی باشد که مردم آن تا این اندازه درگیر مسائل روز شهرستان هستند به نظر من این ظرفیت و پتانسیل خیلی خوبی هست. باید حساسیت مردم را به عنوان نعمت در نظر بگیریم و از آن در مسیر توسعه و پیشرفت شهرستان بکار گیریم اگر این کار را انجام ندهیم و برنامه‌ریزی لازم را نداشته باشیم همان حساسیت در مسائل حاشیه‌ای قرار می‌گیرد و دقت و انرژی مسئولین را می‌گیرد.
معاون سیاسی و امنیتی در ادامه گفت: خواهشی که از دوستان با سلایق، افکار و جناح‌های مختلف سیاسی داریم این هست که فرصتی که با مدیریت شهرستان ایجاد شده است آن را به عنوان نقطه شروع افکار برای همدلی بیشتر بین همه گروه‌ها و جناح‌ها و همه کسانی که ادعای دلسوزی برای شهرستان دارند و دلشان برای این شهرستان و توسعه و پیشرفت آن می‌تپد و انشاءا... کمک کنند تا بتوانیم از موانع و مشکلات رد بشویم برای اینکه از امکانات و ظرفیتها به نحو احسن استفاده کنیم.
وی افزود: چند نکته را با توجه به مباحثی که در شهرستان در جریان بوده است لازم می‌دانم عرض کنم یکی در مورد الزامی که در بحث تغییر فرمانداران داشتیم؛ بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید جلسات مختلفی در رابطه با فرمانداران شهرستان‌ها داشتیم قرار شد ارزیابی از عملکرد فرمانداران داشته باشیم. منتها بعد از فضای تغییرخواهی که بعد از انتخابات به وجود آمده بود قرار بر این شد که کلیه فرمانداران شهرستانها در استان تغییر کنند بر اساس این رویکرد که وزارت کشور نگاهش به درون هست و از نیروهای درون سیستم استفاده می‌کنند و دوم اینکه فرمانداران موفقی را داریم که آنها را می‌توان در مسئولیتهای دیگر به کار گرفت.
طالبی تصریح کرد: با همین نگاه انتخاب فرمانداران بررسی شد و اگر فرمانداری تغییر کرد نشان دهنده این نبود که آن فرماندار در شهرستان موفق نبوده است. نکته دوم در رابطه با شرایط انتخابی فرمانداران هست، افرادی که انتخاب می‌شوند باید سابقه مدیریت در استانداری یا فرمانداری را داشته باشند؛ یعنی فرد یا باید تجربه مدیرکلی در استانداری را داشته باشد یا تجربه فرمانداری، بخشداری و یا معاونت فرمانداری را در شهرستانها به خاطر اینکه شرایط کشور شرایطی نبود که بخواهیم با آزمون و خطار جلو برویم و کار دست افراد کم‌تجربه‌ای داده شود که در عین شایستگی نتوانند در این موقعیت حساس مسیر پیشرفت و توسعه شهرستانها را به خوبی جلو ببرند. نکته بعد در رابطه با بحث بومی بود که در بعضی از شهرستانهای ما مطرح شد از جمله شهرستان بافق، اینکه فرد بومی باشد یا غیربومی  در درجه دو اهمیت است باید کارآمدی، کارآیی، تخصص، تجربه و تعهد فرد در اولویت قرار بگیرد اگر فرد با این شرایط و تخصص در کادر وزارت کشور وجود داشته باشد ترجیحاً بومی هم باشد بهتر هست. اگر بومی را اصل قرار دهیم و همه چیز دیگر را فراموش کنیم درست نیست، ضرر آن متوجه خود شهرستان می‌شود. از نه فرمانداری که انتخاب شدند 5 فرماندار غیربومی هستند.
شهرستانهایی را فرماندار غیربومی گذاشتیم که نیروی وزارت کشوری با آن شرایط و قابلیتهایی که گفته شد چند نفر داشتند و نیروی غیربومی گذاشته شد و هیچ‌ بحث و حرف و حدیثی پیش نیامد. در شهرستان بافق علیرغم اینکه نیروی وزارت کشوری و نیروی کادر نداشتیم و خیلی هم بررسی کردیم و فردی نبود. اینجا جای گله هست و انتظار دارم که اعتماد شود به انتخابی که از طرف استانداری انجام شده است و اگر اعتماد نمی‌کنند احترام بگذارند فرصت بدهند تا فرد بر مسند قرار بگیرد و خودش را نشان بدهد.
در پایان طلایی مقدم فرماندار جدید در سخنانی گفت: با افتخار عرض می‌کنم که شهرستان را با میل باطنی خودم پذیرفتم و آرزو دارم همه دوستان همراهی کنند تا انشاءا... بتوانند در پیشبرد اهداف دولت تدبیر و اعتدال و در چارچوب فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله) اقدامات خوبی را در شهرستان انجام بدهیم. عمدتاً سعی می‌کنم کارها را بر اساس برنامه و چشم‌اندازی برای آینده پیش رو و... با اجازه همه بزرگان جلسه می‌خواهم همه مسائلی که از گذشته تا به امروز بوده است را پاک کنم و آدمی هم نیستم که بخواهم در حاشیه حرکت کنم. سعی می ‌کنم در این مسائل ورود پیدا نکنم. بحث من کار هست.
گزارش: اکرم عباسی
عکس: محمود تقی‌زاده