نمایش خبر نمایش خبر

مسئولین یک سالن تخصصی به کاراته اختصاص بدهند

مسئولین یک سالن تخصصی به کاراته اختصاص بدهند به گزارش هفته نامه افق کویر، "ضحا فتاحی" کودک 9 ساله بافقی، که در رشته ی کاراته " سبک شیتوریو" موفق به کسب چند مدال رنگارنگ گردیده است و دارای کمربند آبی است، با وی به گفتگو پرداختیم:
افق کویر از چند سالگی وارد این رشته شدید و علت انتخاب این رشته چه بوده؟
ورزش را از هفت سالگی، زیر نظر استاد "سحر تقی پور" شروع کردم.  ابتدا ورزش کاراته را شروع کردم و می‌خواهم این رشته را ادامه دهم و پیشرفت کنم. مشوق اصلی من در رشته کاراته پدر، مادرم و مربی بود.
افق کویرچه شد که به ورزش کاراته علاقه مند شدید؟
به  همراه پدرم به کلاس کاراته "استاد محمدی" رفتم و کاتا یکی از شاگردان ایشان را دیدم؛ از آنجا به کاراته علاقمند شدم. در رشته ورزشی کاراته، "کاتا" را بیشتر از "کمیته" دوست دارم.
افق کویر از چه زمانی تمرینات منظم را شروع کردید؟
تمریناتم را از 7 سالگی زمانی که وارد رشته کاراته شدم شروع کردم، البته با راهنمایی، تمرینات و دلسوزی های مربی خوبم.
در مسابقه قهرمانی کاتای کشور مقام آوردم
افق کویرچه مقام هایی را تاکنون کسب کرده اید؟
 با آموزش و تمرین های خوب مربی توانستم مقام های زیر را کسب کنم:
 مقام اول کاتای انفرادی مسابقات کیک کاکائو استان در سال ۹۷،  مقام سوم کاتای انفرادی کاراته بانوان استان در سال ۹۷ ، مقام اول کاتای انفرادی هشتمین دوره مسابقات قهرمانی کشور در سال ۹۸ ، مقام اول مسابقات آسیایی یزد ایران در سال ۲۰۱۹ کاتای انفرادی،  مقام اول مسابقات مجازی کات استان در سال ۹۹ و در اولین دوره مسابقات قهرمانی کاتای کشور که به صورت مجازی برگزار شد نفر چهارم این کشور شدم.
حمایت مادرم خیلی موثر بوده است
افق کویر چگونه انگیزه قهرمانی در شما ایجاد شد؟
مربی ام، ما را به مسابقات استانی می‌برند و تشویق می‌کردند. از همان زمان علاقه مند به شرکت در مسابقات شدم. البته حمایت مادرم خیلی موثر بوده است.
افق کویر تاکنون از  تمرینات زیاد خسته شدید که بگویید دیگر ادامه نمی هم؟
 بله، بعضی اوقات خسته می شدم، ولی سعی کردم همیشه تمرینات مربی عزیزم را به خوبی انجام دهم.
ما نیاز به یک پشتیبان مالی داریم
افق کویر در این رشته با چه محدودیت هایی رو برو هستید؟
 می خواهم در تمام مسابقات کشور شرکت کنم، همینطور دوستان  ورزشکارم در این رشته، اما هزینه شرکت در همه مسابقات زیاد است؛ ما نیاز به یک پشتیبان مالی داریم. 
افق کویر با توجه به وضعیت پیش آمده بیماری کرونا و تعطیلی باشگاه ها؛ چگونه به تمرین می پردازید؟
از وقتی که باشگاه به علت کرونا تعطیل شد، به سفارش مربی ام، در خانه تمرینات کاراته را انجام می دهم و سعی می‌کنم که در هفته حداقل 2 بار تمرینات کاراته را کاملاً در خانه انجام دهم.
استعداد  در بچه های بافق
افق کویر ورزش کاراته در شهرستان بافق نسبت به یزد چه جایگاهی دارد؟
به نظر من کاراته شهرستان با تلاشهای  مربی  و رئیس هیئت  کاراته پیشرفت خوبی داشته، ولی از نظر امکانات نسبت به یزد پایین تر هستیم. بچه های بافق استعداد خوبی برای پیشرفت در کاراته دارند.
کاراته کار نیاز به بدن قوی دارد  که ما حتی امکانات اولیه را  نداریم
 افق کویرمشکلات ورزش کاراته چیست؟
 مشکل اصلی ما تجهیزات بدنسازی سالن ها است، کاراته کار باید بدن آماده و قوی داشته باشد که ما حتی امکانات اولیه را نداریم. در مورد حل مشکلات باید با بزرگترها و مسئولین صحبت کنند من هنوز سن و سالم به این کارها نمی رسد!
مسئولین یک سالن مشخصی را به کاراته اختصاص بدهند
افق کویر چه انتظاری از مسئولین دارید؟
 دوست دارم، مسئولین یک سالن مشخصی را به کاراته اختصاص بدهند که همه امکانات لازم را داشته باشد. ورزشکاران را حمایت کنند تا ورزشکار پیشرفت کند.