نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مسئولین ما را باور کنند!

مسئولین ما را باور کنند!

خبرنگار هفته نامه افق کویر با یکی از ورزشکاران جوان و موفق شهرمان بافق گفتگویی انجام داده است که در ادامه این گفتگو را می خوانیم.
افق‌کویر: خودتان را معرفی کنید.
ابراهیم حسنی‌نژاد هستم. سرپرست و ورزشکار تیم دوچرخه‌سواری سنگ‌آهن بافق
افق‌کویر: چه مدت است که فعالیت می‌کنید؟
از سال 84
افق‌کویر: با مربیگری خودتان شروع کردید و یا از همان اول مربی داشتید؟
از اول که آماتور بودم مربیم خبازیان بود، بعدها در سطح حرفه‌ای از بچه های تیم ملی مربیانی که در سطح استان بودند، حدود 2-3 سال با کمک بچه‌های دوچرخه‌سوار تیم ملی بود که برنامه از آنها می‌گرفتم و کار می‌کردم. الآن حدود یک الی دو سال است که از «پراش» قهرمان آسیا، بصورت حرفه‌ای برنامه می‌گیرم.
افق‌کویر: چند نفر عضو تیم سنگ‌آهن  هستید؟
8 نفر
افق‌کویر: در هفته چند بار تمرین دارید؟
هر روز تمرین داریم. صبح ها تمرین دوچرخه‌سواری و عصرها هم تمرین بدنسازی.
افق‌کویر: از مشکلات خود برای خوانندگان بگویید.
مشکلات که بخشی از آن خصوصی است؛ مثلاً اوایل خانواده زیاد موافق ورزش‌کردن من نبودند؛ چون قبلاً که استقامت کار می‌کردم روزانه 6-7 ساعت از وقت خود را صرف این ورزش می‌نمودم به‌هیمن دلیل زیاد موافق نبودند؛ ولی خب الآن برای آنها جا افتاده و دیگر به آن صورت مشکل نیست.
افق‌کویر: با توجه به اینکه خانواده مشکل داشتند چطور این ورزش را رها نکردید؟
ورزش علاقه است، عشق خاصی است، قابل بیان نیست؛ مثل قضیه مادر و فرزندی است.
افق‌کویر: از مشکلات خود با مسئولین بگوئید.
سال گذشته که لیگ دسته‌ی یک بودیم، تیم ما، پدیده‌ی لیگ دسته یک کشور شد و امسال راه یافتیم به مسابقات لیگ برتر. از مسئولین تشکر می کنم که خیلی برای این تیم زحمت کشیدند و حمایت همگی آنها، خیلی بهتر از سال‌های گذشته بود.
افق کویر: مقام‌های دیگری در سطح استان و کشور داشته‌اید؟
مقام‌هایی داشتم؛ ولی برای بافق نبوده. اردوی تیم مس کرمان، اردوی تیم صاعقه کرج و .... جاهایی که برای بافق نبوده است.
افق‌کویر: چرا؟
چون بافق فقط دو سالی است که حمایتمان می‌کنند. قبلاً به این شکل نبود. طوری بود که باشگاه سنگ‌آهن و تربیت بدنی زیاد اهمیت نمی‌دادند و من که می‌دیدم مثلاً موقعیت من برای تیم شهرداری مهریز مناسب‌تر است، می‌رفتم و برای آن تیم رکاب می‌زدم.
افق‌کویر: حرف شما به مردم و مسئولین چیست؟
حرف من این است که در شهرمان پتانسیل ورزشی قهرمانی داریم. جوانان را می‌توانیم به خودباوری برسانیم فقط می‌ماند خودباوری مسئولین تا خودباوری ورزشکاران و جوانان.
افق‌کویر: یعنی کم کاری از مسئولین است؟
تا حدی بله؛ چون گاهی اوقات که مسئولین به مغازه من که دوچرخه می‌فروشم می‌آیند؛ به آنها می‌گویم قبلاً شهرداری مهریز رکاب می‌زدم، تیم امید استان رکاب می‌زدم، در سال 84 پدیده ی دوچرخه‌سواری استان شدیم و ... وقتی این‌ها را به مسئولین می‌گویم، آنها می‌گویند خوب است که خودت را باور داری. در حقیقت آنها باور ندارند که بچه بافقی‌ها می‌توانند؛ البته نه همه مسئولین بلکه بعضی از آنها! سال 85 بود که می‌خواستم دوچرخه حرفه‌ای بگیرم برای مسابقات تایم تریل. هر چه به مسئولین گفتیم دوچرخه برایمان تهیه کنند، اصلاً توجهی نکردند و مجبور شدیم خودمان دوچرخه تهیه کنیم با هزینه خودمان. آن موقع 5/1 میلیون تومان بود که من قرض کردم و دوچرخه را تهیه کردم. آن زمان 5/1 میلیون تومان پول زیادی بود. خلاصه با وجود همه این مشکلات، دوچرخه‌سواری را نگه داشتیم که الحمدا... نتیجه‌اش را می‌بینیم.

افق‌کویر: با توجه به اینکه متأسفانه برخی از جوانان ما بدنبال پاتوق و قلیون و ... هستند، به آنها چه توصیه‌ای دارید؟
ما انسان‌ها عمر محدودی داریم؛ جوانیمان هم زمان خاصی است.6-7 سال. باید این زمان را طوری استفاده کنیم که وقتی گذشت افسوس آن را نخوریم. حالا اگر جوانی خود را با گذشتن در پاتوق‌ها بگذرانند در واقع عمر خود را هدر داده‌اند.‌ طوری باشد که وقتی خواستیم به گذشته خود نگاه کنیم بتوانیم سرمان را بالا بگیریم.
افق‌کویر: اگر کسی بخواهد در این رشته فعالیت کند، دانستن چه مطالبی لازم است؟ چه نکاتی را باید بداند؟
دوچرخه‌سوار باید روزانه 1 الی 5/1 ساعت رکاب‌زنی معمولی داشته باشد. به مرور زمان وقت رکابزنی را باید بیشتر کند. تجهیزاتش را، کفش و کلاه دوچرخه‌سواری، پنجه دوچرخه‌سواری. دوچرخه سایز خودش باشد که روی دوچرخه خسته نشود. تمرینات منظم و اینکه اصل مهم: روی برنامه تمرینی کار کند.
افق‌کویر: در اوج مسابقات، بیشتر به چه کسی فکر می‌کنید؟
بیشتر به مادر و همسرم.
افق‌کویر: اگر حرف خاصی دارید بفرمایید؟
طوری باشد که مسئولین بیشتر بخواهند خودشان را باور کنند، قبلاً هم گفتم. من در یکی از مسابقات که پدیده‌ی استان شدیم؛ حتی با کفش معمولی رکاب زدم. مسئولین ما را باور کنند.
افق‌کویر: به فرزند خودتان سفارش می‌کنید دوچرخه‌سوار شود؟
نه اصلاً ( با خنده)
افق‌کویر: چرا؟
چون رشته سختی است. رشته تنیس روی میز را به او پیشنهاد می‌کنم. رشته دوچرخه‌سواری استقامت روزی 7-8 ساعت تمرین لازم است. برنامه غذایی دارد؛ مکمل دارد؛ وقت خیلی گرفته می‌شود؛ مثلاً من از شهریور ماه که برای مسابقات، تمرین داشتم فردی که خیلی اذیت می‌شد و چیزی نمی‌گفت همسرم بود. چون صبح تا ساعت 5/12 تمرین داشتم. بعد از خوردن ناهار و استراحت مختصر، می‌رفتیم بدنسازی. و کلاً طوری بود که زیاد در منزل نبودم.
افق کویر:  شغل شما چیست؟
شغل آزاد دارم، مغازه دوچرخه‌فروشی.
افق‌کویر: این شغل کفاف زندگی شما را می‌دهد؟! با توجه به اینکه شما اکثر اوقات سر تمرین هستید؟
حدود 10 روز هست که مغازه‌ام بسته است؛ چون برای مسابقات لیگ تمرین داشتم.
افق‌کویر: پس شما خانواده خیلی خوبی دارید که اعتراض نمی‌کنند؟
بله. همسرم می‌گوید؛ چون خودت علاقه داری ادامه بده. قبلاً انگیزه‌ای که داشتم پدرم بود مدال که می‌گرفتم زیاد توجه نمی‌کردند. می‌خواستم خودم را اثبات کنم،  اثبات کنم که می‌شود و خدا را شکر همین طور هم شد. من از سال 86 تاکنون تنها کار می‌کنم.
افق‌کویر: افرادی که مدال آورده‌اند اهل کجا هستند؟
بافقی نیستند؛ ولی از تیم بافق هستند. تنها فرد بافقی تیم، من هستم. 8 نفر با هم در اردوها هستیم؛ ولی هر کس اهل هر شهری است و در شهر خودش تمرین می‌کند. یکی اهل خوزستان یکی مهریز و ... .
افق‌کویر: منتخب تیم ملی هستید؟
ابوالفضل زارعزاده مهریز، احسان خادمی اندیمشک و ناصر رضاوی و شجاعتی اهل مهریز، بهنام آرین اصالتاً یزدی است؛ ولی تهران زندگی می‌کند؛ همگی ما جزء تشکیل تیم سنگ‌آهن هستیم.                      
 راضیه بیگی