نمایش خبر نمایش خبر

مرگ یک دختربچه حین جراحی دندان

مرگ یک دختربچه حین جراحی دندانهمشهری آنلاین: زن و شوهر جوان که دختر ۴ساله‌شان برای جراحی دندان بیهوش و به اتاق عمل منتقل شده بود فکر نمی‌کردند این جراحی ساده به قیمت جان دختر‌شان تمام شود. اوایل شهریور‌ماه پدر و مادر دختری 4ساله به نام فاطمه‌زهرا كه اهل شهرستان آران بودند، دخترشان را به بیمارستانی در قم بردند. دختر بچه مدتی بود دندان‌هایش دچار ریزش شده بود و پزشكان بعد از معاینه اولیه اعلام كردند او باید جراحی شود. با اینكه بیهوشی دختر 4ساله آن هم برای جراحی دندان كمی عجیب به‌نظر می‌رسید، پزشكان بیمارستان اعلام كردند این جراحی را بارها روی كودكان زیادی انجام داده و نتیجه دلخواه را هم به‌دست آورده‌اند. در چنین شرایطی مقدمات جراحی انجام شد. آن روز فاطمه‌زهرا توسط متخصص بیهوشی و پزشك معتمد معاینه شد و آنها نیز اعلام كردند برای بیهوشی دختربچه منعی وجود ندارد. به این ترتیب روز 25شهریور‌ماه برای جراحی تعیین شد.
پزشكان توصیه كرده بودند دختربچه 12ساعت پیش از جراحی نباید چیزی بخورد. به همین دلیل او صبح روز جراحی درحالی‌كه گرسنه و تشنه بود به بیمارستان منتقل شد. برخلاف روز اول كه فاطمه‌زهرا آرام بود این بار به محض ورود به بیمارستان بی‌قراری می‌كرد و اضطراب عجیبی داشت. پدرش برای آنكه او را آرام كند برایش عروسك خرید ولی این كار فایده‌ای نداشت. بالاخره پدر و مادر دختر دلبندشان را در آغوش كشیدند و او به اتاق عمل منتقل شد.
2ساعت از شروع جراحی گذشته بود اما هیچ خبری از اتاق عمل بیرون نیامده بود. قرار بود دندان‌های دختربچه جراحی شود و پزشكان اعلام كرده بودند جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد. اما طولانی شدن جراحی كم كم دلشوره را به جان پدر و مادر فاطمه‌زهرا انداخت. بالاخره یكی از پزشكان سراسیمه از اتاق عمل بیرون آمد. لحظاتی بعد چند دكتر با‌تجربه‌تر وارد اتاق عمل شدند و بعد از نیم ساعت تلاش اعلام كردند دختر بچه به كما رفته بود ولی احیا شده و جای نگرانی نیست. با این حال باز هم خبری از دختربچه نشد و بار دیگر پزشكان به تكاپو افتادند. این ماجرا تا ساعت 6بعد از ظهر ادامه داشت تا اینكه یكی از پزشكان بالاخره از اتاق عمل بیرون آمد و گفت كه دختر بچه به‌دلیل آمبولی جانش را از دست داده است.
به یكباره دنیا روی سر پدر و مادر فاطمه‌زهرا خراب شد. آنها برای به دنیا آمدن او 18سال صبر كرده بودند و حالا باورشان نمی‌شد دختر‌شان به‌دلیل جراحی دندان جانش را از دست داده است. درحالی‌كه دیگر اعضای خانواده هم خود را از آران و بیدگل به قم رسانده بودند پدر و مادر داغدار خواستار تحقیق درباره علت مرگ دخترشان شدند.
منتظر نتیجه كالبدشكافی هستیم
رضا بقال آرانی، پدر فاطمه‌زهرا درباره حادثه تلخی كه برای دخترش اتفاق افتاده به همشهری می‌گوید: هنوز شوكه هستم و نمی‌دانم چطور شد كه جگرگوشه‌ام را از دست دادم. من و همسرم از روز چهارشنبه كه این اتفاق افتاد شوكه هستیم و هنوز باورمان نمی‌شود كه فاطمه‌زهرا كه برای به دنیا آمدنش كلی نذر و نیاز كرده و 18سال صبر كرده بودیم، رفته است. وی ادامه می‌دهد: صبح روز عمل جراحی وقتی در راه بودیم می‌خواستیم صبحانه بخوریم. دخترم گرسنه بود اما دكترها گفته بودند باید ناشتا باشد. آن موقع مادرش گفت، دخترم فكر كن روزه هستی و تا ظهر چیزی نخور. ما نمی‌دانستیم دخترمان وقتی به اتاق عمل برود دیگر بر نمی‌گردد. او گرسنه و تشنه از پیش ما رفت.
پدر داغدار درباره پیگیری علت مرگ دخترش می‌گوید: ما می‌خواستم اگر امكان دارد اعضای بدن دخترمان را به بیماران نیازمند اهدا كنیم اما دیگر دیر شده بود. با این حال درخواست دادیم تا جسد كالبدشكافی و علت مرگ دخترم معلوم شود چرا‌كه هنوز هم به‌طور دقیق مشخص نیست كه او چرا جانش را از دست داد. ما پرونده‌ای در دادسرای قم تشكیل داده‌ایم و آنطور كه به ما گفته‌اند نتیجه كالبدشكافی دست‌كم 3‌ماه طول می‌كشد. با وجود این ما راضی به رضای خدا هستیم. خدا خودش فاطمه‌زهرا را به ما داده بود و خودش هم گرفت. باز هم خدا را شاكریم. پدر داغدار همچنین از همه افرادی كه طی روزهای گذشته با شنیدن این خبر با وی و خانواده‌اش ابراز همدردی كردند، تشكر كرد.