نمایش خبر نمایش خبر

مردی از پس صداقت و تواضع

مردی از پس صداقت و تواضعاکرم عباسی| هفته نامه افق کویر به منظور گرامیداشت یاد و خاطره عالم گرانقدر و مردمی شادروان حجت الاسلام والمسلمین حاج سید جواد میرغنی زاده گفتگویی با پسر ارشد وی حجت الاسلام حاج سید صالح میرغنی زاده انجام داده است.
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید.
سید محمد صالح میرغنی زاده هستم، متولد سال 1349. در حال حاضر درس خارج فقه اصول مراجع تقلید فعلی را در محضر حضرات آیت ا... وحید، مکارم شیرازی، سبحانی و نوری همدانی می گذرانم.
رساله ای در محرمات احرام که متن آن کاملاً عربی است نوشتم. یکی از محرمات احرام در مناسک حج، نگاه کردن به آینه است، چون فردی روی آن بحث نکرده بود، به این موضوع پرداختم و از طرف آیت ا... مکارم شیرازی نیز تشویق و مورد عنایت قرارگرفت.
افق کویر: در مورد پدر بزرگوارتان مرحوم حاج سید جواد میرغنی زاده که چند روزی بیشتر از فوت ایشان نگذشته، بفرمایید:
وی در خانواده علم و تقوا پرورش پیدا کرد. پدر ایشان معروف به آسید علی مجتهد که این لقب را مرحوم آیت ا... حاج میر سید علی لب خندقی به ایشان داده است و پدر سید علی مجتهد حضرت آیت ا... العظمی سید جعفر میرغنی زاده بوده که وی هم بحث و درس مرحوم آیت ا... العظمی سید محمد کاظم یزدی صاحب عروه الوثقی بوده است. نامه ای که مرحوم آیت ا... سید محمد کاظم یزدی به وی داده هنوز موجود است که هم از نظر تقوا و هم از نظر علم وی را ستوده اند. عمویی پدر بزرگوارم داشتند به نام آقا سید موسی شیرازی که هم فامیل با وی نبوده است؛ وقتی مرحوم آیت ا... حاج رضا همدانی که از استوانه فقه نجف بوده به یزد می آید تا با مرحوم حاج سید یحیی بزرگ مباحثه علمی داشته باشد گویا آن زمان حاج سید یحیی حضور نداشته و با سید موسی شیرازی بحث می کند حاج رضا همدانی به یکباره عماعه خود را از سر برداشته و زمین می گذارد و می گوید: وقتی شاگرد حاج سید یحیی اینقدر عالم باشد، استادش چطور است! می خواهم بگویم پدرم در چنین خانواده ای بزرگ و متولد شده است و جد هفتم ایشان امامزاده سید گل سرخ در یزد است. خود ایشان نیز استعداد سرشاری داشته اند. در سن 3 الی 4 سالگی قرآن و در سن 5 الی 6 سالگی بوستان و گلستان سعدی را خوانده است.
 ادبیات عرب را نزد پدر بزرگوار خود و همچنین نزد ملا غلامحسین مروج و در یزد هم منطق و حاشیه را نزد آیت ا... کازرونی و ادبیات را نزد آیت ا... شیخ محمود فرساد گذرانده است. آیت ا... فرساد، استاد مرحوم امام خمینی(ره) نیز بوده است. زمانی که پدرم به قم می روند، شرح لمعه را نزد آیت ا... نوری همدانی، آیت ا... مکارم شیرازی و مرحوم آیت ا... ستوده، بعضی از کتابهای شرح لمعه را نزد آیت ا... میرزا جواد تبریزی، مکاسب را نزد آقای اردبیلی و همچنین آیت ا... منتظری، فضائل و رسائل را نزد آیت ا... مشکینی و دیگر فقهاء قم، منظومه حاجی سبزواری را نزد آیت ا... شهید دکتر مفتح و آیت ا... سبحانی و آیت ا... منتظری، جلد اول کفایتین را نزد آیت ا... میرزا محمد مجاهدی تبریزی و جلد دوم را نزد آیت ا... سلطانی طباطبایی، درس خارج فقه را نزد آیت ا... حاج سید حسین طباطبایی بروجردی و همچنین آیت ا... شیخ عباسعلی شاهرودی و نزد آیت ا... نجفی مرعشی که علاقه فراوانی پدرم به این مرحوم داشتند، گذراندند، همچنین نزد آیت ا... حاج سید ابوالقاسم خوئی و حضرت آیت ا.. سید محسن حکیم درس می خواندند و گاهی اوقات که قم بودند و به مشهد می رفتند از مظهر حضرت آیت ا... حاج شیخ هاشم قزوینی که استاد رهبر معظم انقلاب هم بودند، استفاده می کردند.
وی زمانی که در قم حضور داشته مدرس هم بود؛ بعضی از شخصیتهای علمی مبرز قم از جمله حضرت آیت ا... قمی ادبیات را نزد پدر بنده خواندند. حضرت آیت ا... مومن که خداوند ایشان را حفظ کند، شاگرد مرحوم پدرم بودند.
افق کویر: از پدر بزرگوارتان چه درسهایی آموختید؟ 
ساده زیستی و پاک زیستن. همیشه به ما می گفتند: «واجبات و بایدها را انجام دهید و محرمات که نبایدها است را ترک کنید.»
ایشان بسیار مردمی بود. خاطرم است خدمت آیت ا... نوری همدانی بودم، یکی از منبری های مبرز حضرت حجت الاسلام و المسلمین صالحی خوانساری آنجا بود؛ وقتی آیت ا... نوری همدانی احوال پدر مرا جویا شد. صالحی خوانساری گفت: وی حتی برای زن ها هم روضه می خواند. 
آیت ا... نوری همدانی تعجب کرده بود! مردی با این فضیلت، فقیه و دانشمند؛ حتی اگر بنا بود برای دو نفر هم روضه بخواند، می خواند.
وی مردی ولایتی و دوستدار حضرت زهرا(س) بود. می گفت: دستگاه حضرت  سیدالشهداء(ع) دستگاه منحصر به فردی است؛ وی چند صباحی که بیمار بودند، شبهای جمعه فرزندان را جمع می کرد و برای آنها روضه می خواند.
افق کویر: رمز موفقیت پدر بزرگوراتان را در چه می دانید؟
 مردمی و ساده بودن و تواضع و صداقت
افق کویر: رفتار پدر بزرگوارتان با نوه ها و کودکان به چه شکلی بود؟ 
آنقدر مهربان بود با آنکه کسالت سختی داشت، هرگز ناراحت نمی شد و همیشه لبخند می زد.
افق کویر: چه توصیه ای به افرادی دارید که علاقمند هستند به کسوت روحانیت در بیایند؟
 از افرادی که وارد حوزه می شوند، خواهشمندم خوب زحمت بکشند، بعضی، هم جنبه مادیات را در نظر بگیرند هم جنبه معنویت. جنبه مادیات؛ یعنی اینقدر تلاش کنند که سراغ خواب نروند؛ بلکه خواب سراغ آنها بیاید و خواب نروند و به قدری مطالعه کنند که وقتی موذن اذان صبح را می گوید، متوجه نشوند. از نظر معنویت هم طوری باشند که نماز شب آنها ترک نشود، به گونه ای شوند که طی الارض یک امر عادی برای محصلین علوم دینی باشد. افراد علاقمند باید با این دید وارد حوزه علمیه شوند که پا جای پا امام جعفر صادق(ع) بگذارند. بگویند می خواهیم امام جعفر صادق(ع) و شاگرد امام جعفر صادق(ع) شویم. با دید و همت بلند وارد حوزه شوند؛ متأسفانه در حال جاضرحوزه خروجی ندارد؛ یعنی افرادی مثل شیخ طوسی، مفید، سید مرتضی ها، علامه محقق، شهیده، شیخ انصاری و شاگردانش و آیت ا... بروجردی که همه شاگردان علماء نجف بودند. 
دغدغه همه مراجع تقلید این است که از حوزه علیمه قم نیز علمایی برخیزند؛ مثل شیخ انصاری، شیخ طوسی و امثال آنها.
افق کویر: به نظر شما با توجه به شرایط کنونی و مسائل و دغدغه های مختلف طی الارض امری امکان پذیر است؟
 اگر انسان تسلیم و مطیع حضرت حق شد، همه اشیاء مطیع و تسلیم او می شوند.
افق کویر: به نظر شما چرا حوزه علمیه خروجی ندارد؟
 برای اینکه موضوع برای طلبه ها مشخص نیست. حوزه الآن شده فرمالیته و مدرک. زمان قدیم مدرک نبود؛ حتماًحوزه علمیه امتیازی بر جاهای دیگر داشته که مدرکی نبوده، درس را تا یاد نمی گرفتند از آن نمی گذشتند؛ ولی الآن اینطور نیست.
در گذشته ادبیات عرب و علوم عقلی مثل فلسفه و حکمت خیلی قوی بوده است، باید انسانهای خوش استعداد و نابغه وارد حوزه علمیه شوند.
افق کویر: آیا برنامه ریزی صورت گرفته تا خروجی حوزه بهتر شود؟
 با توجه به اینکه در کمیسیون طرح برنامه ریزی حوزه هستم، طرح هایی در حال ارائه است. از زمان آیت ا... بروجردی حوزه علیمه قم قویتر از نجف است.
افق کویر: چه توصیه ای به مسئولین برای پیشرفت شهر دارید؟
باید مردم از مسئولین بخواهند تا آنها برای شهر کار انجام دهند. همت مردم در این زمینه کم است. مردم اردکان قابل مقایسه با مردم بافق نیستند، از لحاظ همت و درخواست از مسئولین! تا به حال نشده یک نماینده از شهر خودشان انتخاب کنند و موقع آن هم که رسیده به فرد بافقی رأی نمی دهند؛ البته نماینده ای هم که می خواهند انتخاب کنند عالم و شاخص باشد.
هر موقع خواستند کاری انجام دهند نحوه درخواست آنها مشکل داشته، وارد بازی های سیاسی نشوند؛ چرا که پشت پرده همه اینها یکی است و رمز موفقیت اتحاد و همت بلند است؛ البته مردمی به مانند مردم خطه بافق ولایتی هستند؛ ولی و تا به حال به آنها کم لطفی شده است. مردم باید دست به دست هم بدهند و نگذارند کسی در کار آنها دخالت کند و نگذارند تفرقه بین گروه های سیاسی بیفتد. 
افق کویر: چه توصیه ای به مسئولین دارید؟
 به داد و فریاد این مردم برسند.
افق کویر: حرف پایانی:
 امیدوارم آنهایی که در کسوت روحانیت در می آیند با مردم با صداقت و مردمی باشند. هم و غم را از مردم بردارند. فریاد رس مردم خصوصاً فریاد رس شهرستان شوند.