نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مردم از پرستاران خانگی اطمینان خاطر می خواهند

مردم از پرستاران خانگی اطمینان خاطر می خواهند


رییس اداره بهزیستی شهرستان بافق در گفتگو با خبرنگار هفته نامه افق کویرگفت:

این روزها خیلی‌ها خود را پرستار می‌دانند؛ از مراقب سالمندی که شاید تا کلاس پنجم درس خوانده باشد تا مغازه داری که ورشکسته شده و حالا هوس شغل مراقبت از بیمار به سرش زده است و یا زنانی که به هر دلیلی سرپرست خانواده و به اصطلاح نان آور خانواده محسوب می شوند. اگر گمان می‌کنید این حرف‌ها اغراق است، می توان به  گفته‌های حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در گفتگو با روزنامه جام جم در اول بهمن ماه سالجاری که با گلایه از بی سر و سامانی وضع پرستاری در منازل، تأکید کرد: تاکنون از پرستارنماها فقط زشتی دیده ام و هیچ کدام از پرستارنماهای مقیم منازل، پرستار نیستند؛ اشاره نمود.
و این که وزیر بهداشت تصریح می کند پرستارانی که برای مراقبت در منزل انتخاب می شوند باید در انتخاب آنها دقت کرد، زیرا ناموس و خانواده بیماران را در اختیار آنها می گذاریم.
 بعد از این تفاسیر بارها شاهد این بودیم که مادران کارمند بعد از به دنیا آوردن فرزندانشان مهمترین دغدغه شان پیدا کردن پرستار برای فرزند خود هست و تا آنجایی که شخصاً اطلاع دارم در شهرستان بافق مرکزی که بتوان برای تأمین پرستار خانگی به آن مراجعه کرد وجود ندارد و اگر هم هست به دلیل عدم اطلاع رسانی خانواده ها در جریان چنین مرکزی نیستند.
خبرنگار هفته نامه افق کویر برای پیگیری این موضوع گفتگویی با رییس اداره بهزیستی شهرستان بافق انجام داده است که دکتر خوشگذران در این رابطه گفت: مردم، سازمان بهزیستی را به‌ عنوان سازمان تخصصی این امر قبول دارند و به اداره مراجعه می‌کنند و در واقع اطمینان خاطر می‌خواهند برای اینکه فردی که برای کودک، سالمند و یا بیمارشان می‌رود و خدمات انجام می‌دهد خیالشان راحت باشد منتهی اینکه به صورت منسجم و کلاسیک باشد در تعریف سازمانی این موضوع نیامده است.
وی ادامه داد: پیشنهاد کاربردی این است که اگر بخواهیم این امر محقق شود مؤسساتی که با ما همکاری می‌کنند یا این که مؤسسه جدیدی که این همکاری را در واقع جزء شرح وظایف آنها بیاوریم تا در این زمینه ورود کنند و خوراکشان را از کسانی که ما در جریان هستیم؛ مثلاً مددجویی هست که در این زمینه مهارت دارد یا اینکه به این مهارت و امیدواریشان یعنی آموزشهای لازم باید فرا بگیرند تا فرد آماده این کار باشد به محض اینکه مطالبه مردمی صورت گرفت و افراد آموزش‌دیده و آماده به کار را به مردم معرفی کنیم. این کار دو حسن دارد؛ اگر از طرف مؤسسه باشد یکی این که کار تخصصی می‌شود و جزء شرح وظایف مؤسسه می‌آید و هدف شخصی ما هم تأمین می‌شود دیگر اینکه افرادی که با سازمان ارتباط دارند مشکلشان مالی هست که مشکلشان با این کار تأمین می‌شود.
رییس اداره بهزیستی افزود: یک شاخصه‌ای در شرح وظایف سازمان بهزیستی آمده است به عنوان «طرح مراقبتی توانبخشی بهزیستی» در این طرح افرادی هستند که حداقل دیپلم دارند و از خانواده‌های معلولین یا از کسانی که علاقه‌مند هستند می باشند و آموزش‌های اولیه را می‌بینند که بعد از اتمام دوره آموزشی کمک حال خانواده‌هایی می‌شوند که پیش‌بینی می‌کنیم در آینده نزدیک اینقدر خسته شوند که مجبور می‌شوند بیمار یا معلولشان را در مراکز نگهداری کنند؛ یعنی متقاضی این امر در سازمان باشند. در این زمینه اگر بتوانیم این دو طرح را با هم لینک کنیم طرح موفقی خواهد‌شد.
خوشگذران: افراد می‌توانند مؤسسات و شرکت‌هایی هم در این زمینه تشکیل دهند و به بهزیستی مراجعه کنند تا اطلاعات و مشاوره‌های لازم به آنها داده ‌شود. با این کار مشکلات شهروندان هم برطرف خواهد‌شد.