نمایش خبر نمایش خبر

مدیران شهرستان دنبال جذب اعتبارات ملی باشند


به گزارش هفته نامه افق کویر، اولین نشست شورای اداری " شاه حسینی" سرپرست فرمانداری بافق با مدیران ادارات در روز سه شنبه مورخ 10تیرماه 99 در سالن اجلاس آیت ا... شیخ محمدتقی بافقی با حضور امام جمعه، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، دادستان، شهردار و شورای شهر برگزارشد.
ابتدای نشست که راس ساعت 11 آغاز گردید " شاه حسینی به صحبت پرداخت و اظهار داشت: خوشبختانه شهرستان بافق، جزء بهترین های استان در بحث پیشگیری و مدیریت کرونا بوده است. بنده بعنوان یک خدمتگزار از تمام افرادی که در این زمینه زحمت کشیدند تقدیر و تشکر دارم.

افزایش 2 برابری کرونا نسبت به ماه های اردیبهشت و خرداد
وی با اشاره به وضعیت شیوع مجدد ویروس کرونا اعلام داشت: از شما خواهشمندم؛ اهتمام، دقت نظر و تلاش و مراقبت ها ادامه داشته باشد. برخی از شهرستان ها به دلایل متعدد در وضعیت مناسب قرار ندارد. و تقریبا بستری ها نسبت به ماه اردیبهشت و نیمه اول خردادماه دو برابر افزایش یافته و آمار فوتی در حال افزایش و سن مبتلایان به جوانان می رسد.
"سرپرست فرمانداری بافق" تصریح کرد: در صورت نیاز در شهرستان، یکسری تمهیدات اجباری و الزامی اتخاذ خواهد شد. و مراسمات عزا، جشن و... محدود و حتما این اقدام جهت سلامت مردم انجام خواهد شد.
وی خطاب مدیران ادارات بیان داشت: از تاریخ پانزده تیرماه، استفاده از ماسک در ادارت و اماکن عمومی الزامی خواهد شد.تا شهرستان بافق در حفظ سلامت مردم همانند گذشته خوب عمل نماید.
شاه حسینی دربحث طرح مواسات توضیح داد:شهرستان بافق با کمک امام جمعه، بسیج، معادن، خیرین و موسسات خیریه به اذعان نماینده معظم رهبری و بزرگان در استان جرء بهترین ها حتی در کشور بوده است.
تذکر فرماندار
فَذَكِّرْ إِنْ نَفَعَتِ الذِّكْرَى
این مقام مسئول اظهار داشت: سال آخر دولت معمولا یکسری اشکالات و بی تحرکی و کم کاری در بعضی دستگاه ها، البته بیشتر در ادارات کل استان و یا دستگاه های کلان مشاهده می شود و در شهرستان ها کمتر است. و اگر بخاطر پست و مقام کار کرده باشید با این مورد روبرو هستید.
وی تصریح کرد: مبادا؛ مردم احساس کنند که امسال با دوسال گذشته متفاوت است. در پیگیری پروژه ها، در ارتباط با استان، در جوابگویی مردم و .... توجه داشته باشید. اگر محدودیت های اعتباری و هر مشکلی دیگری وجود دارد نباید! مسئولیت ما شرعا و قانونا تغییر کند.
شاه حسینی توضیح داد: ارتباط با ادارات کل استان، پیگیری اعتبارات ملی، تلاش جهت اتمام پروژه های نیمه تمام، بکارگیری ظرفیت نماینده مجلس در شورای اسلامی جهت پیگیری مسائل استان و هم کشور باید بکار گرفته شود و بر مطالبات مردم اثر منفی نداشته باشد.

نباید پایان شهریور اعتباری از شهرستان جابجا شود
وی در خصوص تمدید سال مالی با توجه به شرایط کرونا اعلام داشت: یک لیست از کل پروژه های سال 98 اعم از تملک دارایی، اعتبارات استانی و ملی، موافقت نامه های مبادله شده بین شما و استان، وضعیت فعلی پروژها، وضعیت جذب اعتبارات، تخصیص ها، دو درصد نفت و.... به فرمانداری ارائه تا در صورت وجود هر گونه مشکل در استان مورد بررسی قرار گیرد. و بنحوی نباشد که پایان شهریور اعتباری از شهرستان به دلیل سهل انگاری، اعمال سلیقه مدیر استانی جابجا شود.
سرپرست فرمانداری بافق با اشاره به شعار سال از سوی مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: قطعا یک هدف از انتخاب نامگذاری می باشد و حتما بایستی دستگاه ها و نهادهای دولتی برای این موضوع یک برنامه هدف گذاری، کار عملیاتی و حمایتی داشته باشید.
وی افزود: نباید گزارشاتی در خصوص سرمایه گذاری، کار آفرینی، ایجاد اشتغال وجود داشته باشد که یک اداره با سلیقه کارشناس یک نامه را به یکماه بعد موکول کند.
استاندار اسبق (کلانتری) در جلسه ای اعلام کرد: به زودی موضوع اشتغال درب خانه تک تک شماها را خواهد زد. آن زمان با خود گفتم معنای این حرف چیست؟ اکنون متقاضی کار وجود دارد و باید تمام تلاشتان را بکار گیرید تا سنگی برداشته شود و سنگی گذاشته نشود. من آماده هر گونه همکاری هستم و هنگام مراجعه سرمایه گذار، دستگاه های مربوطه از جمله: آب، برق، گاز و حتی مجوز محیط زیست همکاری نمایند. اگر مشکلی در استان وجود داشت. من پیگیری خواهم نمود.
مدیر جهادکشاورزی
بازدید از شهرستان های موفق را در کار خود قرار دهد
سرپرست فرمانداری بافق اظهار کرد: شهرستان بافق در بحث کشاورزی دانش بنیان، توسعه گلخانه، پرورش اسب، استفاده مناسب از زمین، انرژی و خاک، صنایع تبدیلی کشاورزی برنامه داشته باشد. و یکی از مطالبات مردم بخش کشاورزی است. و مدیر جهاد برنامه بازدید از شهرستان های موفق را در کار خود قرار دهد.
رییس اداره صمت
پیگیر استقرار صنعت کاغذ و کاشی و سرامیک باشد
وی خطاب به رییس اداره صمت شهرستان گفت: دکتر رنجبر، که صاحب نظر و یکی از نیروهای خوب شهرستان است. بایستی پیگیر استقرار صنعت کاغذ، صنعت کاشی و سرامیک و صنایع تبدیلی و... باشد. البته رعایت مسائل زیست محیطی، مطالبات مردمی و بکارگیری از کار آفرین های بومی باید مدنظر قرار گرفته شود.
برنامه متفاوت با چاشنی خلاقیت ایجاد شود
شاه حسینی خطاب به تمامی مدیران اعلام کرد: باید سنگ بنای خیر را برای نسل های بعدی بگذاریم. باتوجه به اینکه بسیاری از شما مدیران، بومی هستید. دل در گره منطقه خود دارید. وظیفه ما این که حمایت و پیگری نماییم. نباید برنامه ای بصورت کلیشه ای برای چند ارگان صورت بگیرد. و باید متفاوت با چاشنی خلاقیت ایجاد شود.
باید مدیران در روز ملاقات عمومی حاضر و پاسخگو باشند
وی افزود: بحث تکریم ارباب رجوع، پاسخگویی به مردم، بحث راه اندازی مسائل و مشکلات مردم، بحث در دسترس بودن، مسائلی از آموزه های شرعی و قانونی و دستورات اداری ما است. و باید مدیران در روز ملاقات عمومی حاضر و پاسخگو باشند. اگر مدیری به دلایلی نتواند حضور داشته باشد حتما جایگزین برای خود قرار دهد. ضرورتی ندارد ارباب رجوع به دفتر امام جمعه، شورای شهر، فرمانداری حاضر شود.
شاه حسینی گفت: یکی از اعضای شورای منطقه ای دور دست به من مراجعه و معترض بود که رییس یکی از ادارات بافق نگاه به نامه من نیانداخته است. شما باید شنونده خوبی باشید و انها را راهنمایی کنید.
تذکراستاندار به مدیران
فرماندار با اشاره به تذکر " دکترطالبی" استاندار تصریح کرد: تمامی دستگاهای دولتی موظف هستند در چهار چوب قانون نهایت همکاری را با نماینده و ارتباط خوب و تعریف شده ای با شوراهای روستا و شهر داشته باشند و این جزء وظایف ما است.
وی در خصوص بودجه سال 99 بیان داشت: در روزهای آینده کمیته برنامه ریزی شهرستان برگزار و محدودیت ها و وضعیت بودجه، تخصیص ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و باید حداکثر استفاده را به نفع مردم داشته باشیم.

مد نظر قرار دادن مطالبات مردمی
شاه حسینی بیان کرد: سازمان مدیریت برنامه ریزی الویت اول را پروژه های نیمه تمام می داند. اما؛ در کنار آن مطالبات مردم و خواسته های نیار روز شان را مدنظر قرار و مناطق محروم و کم برخوردار شهرستان را در نظر داشته باشید.

روسای ادارات بودجه سال 99 را با دقت بخوانند
وی خطاب به مدیران گفت: بودجه 99سال را چند نفر از روسا کامل و دقیق با تبصره و بند ها مطالعه نمودید؟ تا از ظرفیت های بودجه برای شهرستان بیشتر استفاده نمایید.
رییس اداره آب و فاضلاب
جذب اعتبار نماید
سرپرست فرمانداری بافق به رییس اداره آب و فاضلاب شهرستان تاکید کرد: اعتبارات ملی خوبی برای انتقال، ساخت مخازن، تعویض و ترمیم شبکه های فرسوده وجود دارد. و مبلغ سی میلیارد تومان برای ساخت مخازن اختصاص داده شده و اگر "فلاح" اقدام نکند شهرستان های دیگر جذب خواهند کرد.

مدیران شهرستان بخاطر داشتن 2 درصد نباید از حقشان در استان محروم شوند
این مقام مسئول گفت: مدیران شهرستان بخاطر داشتن 2 درصد عوارض معادن نباید از حقشان در استان محروم شوند. دیده شده مدیران ادارات یک آدرس و سیگنال هایی برای مدیران کل ارسال می کنند.
حق مردم را ادا و دنبال پست و مقام نباشید
وی در پایان به مدیران ادارات گفت: شما؛ چه مدیر و چه سرپرست اگر سال آخر دولت و حتی سال آخر بازنشستگی هستید باید همه توانتان را بکار گیرید و حق مردم را ادا کنید. مردم نجیبی داریم و شرایط سختی وجود دارد. دنبال پست و مقام نباشید.
در ادمه آیت ا... سلیمانی امام جمعه بافق در آستانه ولادت امام رضا(ع) با بیان روایتی از آن حضرت، بهترین رفیق انسان را عقل او دانست و اظهار داشت: بالاترین دشمن انسان جهل و نادانی است .انسان با عقلانیت می تواند در همه فراز و نشیب های زندگی موفق باشد.
وی با توجه به موقعیت حساس کشور و اوج گیری دوباره کرونا در برخی شهرستان ها،تاکید کرد: مردم از حضور در مجامع عمومی پرهیز نمایند و موارد بهداشتی را رعایت کنند تا وضعیت شهرستان حاد نشود.

اهل قلم، جهت پیشگیری از وقوع جرم اقدام کنند
سپس چمران بهارلوئی دادستان عمومی و انقلاب بافق با تاکید به سرمایه گذاری برای پیشگیری از وقوع جرم اظهار داشت: افراد اهل قلم و فرهنگ و هنر به این حوزه ورود پیدا کرده و نگذارند جرایم اتفاق و کانون خانواده ها متلاشی شود.
وی ادامه داد: افرادی که دست روی اراضی و طرح ها گذاشته اند و باید به آنان فرصت داد تا طرح ها انجام و سرمایه گذاری روی آن صورت گیرد، در غیر این خلع ید از اراضی می شوند. و دلال بازی و واگذاری و امتیازدهی به این اشخاص نباید انجام شود و افرادی که اهل کارند وتوان دارند بیایند سرمایه گذاری کنند.
وی خاطر نشان کرد: نظارت بر قوانین باعث کاهش مراجعات مردمی به دادگستری ها و پرونده های دادگاه ها می شود.
دادستان عمومی و انقلاب بافق در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به نقش رسانه ها که باید شفاف سازی و مطالبه گری را نهادینه کنند،گفت: رسانه ها باید مردم را با مباحث حقوقی آشنا و آنان را به سمت امانت داری،شئونات اسلامی سوق دهند. هر کجا نقصی ایجاد شده پیش از برجسته کردن موضوع آن را به ارگان مربوطه اعلام و تذکر دهند تا برطرف شود.
حسن محمدی رییس شورای اسلامی شهر به صحبت پرداخت و گفت: زمین های وقفی زیادی در محدوده شهر وجود دارد و در قبال آن از سرانه ما کم می‌شود. تقاضا داریم دادستان و فرماندار جلساتی برگزار و قسمت‌های کشاورزی که کشت و کار انجام نمی شود و خشک شده است تغییر کاربری یابد تا مشکلی از مردم حل شود.
وی در خصوص بحث شهرک صنعتی گفت: دو سال از پیشنهاد ایجاد شهرک صنعتی می گذرد و همیشه آن موضوع را مطرح نمودیم. اما؛ متاسفانه هرگز عملی نشده است.
رنجبر رئیس شورای اسلامی شهرستان در ادمه به صحبت پرداخت و گفت:: شهرداری از پرداخت حقوق کارگران فضای سبز و خدمات ناتوان شده و برخی معادن نیز بدهکار هستند و تا پایان سال 98 پیگیری های بسیاری انجام گرفت اما توجه و اقدامی از سوی آنان نشد
وی موضوع دیگر را در خصوص کمیته برق اعلام داشت: پیشنهاد دارم کمیته برق تشکیل شود. روشنایی سطح معابر شهری بسیار بد است. من، بارها با شماره ۱۲۱ تماس گرفته و 2 ماه زمان برده و هیچ اصلاحی صورت نگرفته است.
در ادامه نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر چه تعامل و همراهی مسئولان با نماینده مجلس و بالعکس بیشتر باشد سرعت و کیفیت کار بالا می رود،گفت: کار نماینده قانون گذاری و نظارت است و در واقع مسیر حرکت دستگاه ها برای حل مشکلات مردم را مشخص می کند.
اما متاسفانه مجلس از کارکرد خود خارج شده و درگیر مسائلی می شود که باید به دستگاه مربوطه آن ارجاع داده شود.
وی با توجه به وسیع بودن حوزه انتخابیه و اقدام به تشکیل کارگروه توسعه در پنج شهرستان برای مشخص نمودن الویت ها و پیگیری آنان ،افزود: مسئله مهمی که باید فرهنگ سازی شود،آگاه سازی مردم برای مراجعه به دستگاه مربوطه برای حل مشکلات است و مراحل بعد در صورت عدم نتیجه به فرماندار،استاندار و نماینده مجلس مراجعه کنند،اما متاسفانه این امر انجام نمی گیرد و مسائل مستقیم به نماینده ارجاع داده می شود و این سبب از دست رفتن وقت برای پیگیری و رسیدگی الویت ها می شود.
نماینده مجلس در بحث کمک های معادن با بیان مساعدت های شرکت سنگ آهن در بحث راه و شهر،اظهار کرد: رؤسای معادن باید علاوه بر پرداخت 2 درصد عوارض سهمیه کمک به روستاها،بهداشت و درمان،مناطق محروم و جاده سازی را نیز پرداخت کنند.
سید علی نوروززاده نیز با بیان اینکه بافق نسبت به دیگر شهرستان ها بر اساس آمار استانداری یزد قانونمند تر بوده ،اعلام کرد: تعداد صدور پروانه ساختمان در این شهرستان به شدت بالاتر از سرانه استان بوده است و بالای ۷۰ درصد مردم پروانه دریافت کرده اند.
الهام نصیرزاده|