نمایش خبر نمایش خبر

متقاضی فیبرنوری در بافق بسیار کم است


به گزارش هفته نامه افق کویر،جهت پیگیری طرح فیبر نوری در شهرستان بافق گفتگویی با "محسن حسنی نژاد" رییس اداره مخابرات انجام شده است. که شما خوانندگان گرامی را به خواندن آن دعوت می نماییم.
افق کویر: طرح فیبر نوری در این شهرستان در چه مرحله ای قرار دارد؟
در سطح شهر بسیار هزینه در بر دارد. مکان های خاص را مخابرات آغاز خواهد نمود. برای شروع طرح آن در محله مظفریه انجام شده و هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است . برای توسعه مکان باید به سمت فیبرنوری رفت و دیگر کابل مسی صرفه اقتصادی ندارد. سیستمی دیگری به نام "وایرلس" به شهرستان بافق آورده ایم که پهنای باند آن دوبرابر فیبر نوری است.
افق کویر: آیا هزینه "وایرلس" زیاد است؟
هزینه وایرلس با فیبرنوری تفاوتی ندارد. اما؛ هزینه "دیش" که در دوطرف باید نصب ‌شود مقداری هزینه ها را افزایش می دهد.
افق کویر: آیا مخابرات برنامه ای جهت گسترش فیبرنوری دارد؟
بله، تمام طرح های جدید، فیبر نوری است. و افتتاح خواهدشد. به یکباره نمی‌توان کل شهرستان را گسترش داد، هزینه بسیار بالایی دارد. بطور مثال برای بستن یک فیبر نوری برای "جی پی اس" موبایل باید حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان عوارض به شهرداری بپردازیم.
افق کویر: آیا مشکل شما فقط با شهرداری است؟
خیر؛ در هیچ نقطه از کشور حتی مرکز استان هنوز کار انجام نشده است. و فقط در جای خاص، شاید صورت گرفته باشد. و در شهرستان بافق به واحدهای طبقات بالا، مانند مسکن مهر می‌توان این فرآیندفیبرنوری را اجرا نمود.
افق کویر: استقبال مردم چگونه بوده است؟
در سطح شهر در سال گذشته 50 الی 60 نفر ثبت نامی داشته ایم. بطور مثال؛ در خیابان امام رضا(ع) هیچ استقبال کننده ای وجود ندارد. یا در خیابان چهارده معصوم تنها امکان وایرلس که پهنای آن دوبرابر فیبرنوری است وجود دارد. زمانی که فیبر نوری وارد یک مجموعه شود خیلی کارها می توان انجام داد. و فیبر نوری تا ۵۰ سال آینده منسوخ نمی شود.

محمدحسین تشکری