نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ما شبه خصوصی ها را قبول نداریم

ما شبه خصوصی ها را قبول نداریم

به گزارش خبرنگار هفته نامه افق کویر؛ جلسه هم اندیشی، با حضور سردار محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه 7 اردیبهشت ماه در محل سالن سلف دانشگاه علمی کاربردی شهرستان بافق برگزار گردید.
جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر بعد از افتتاح ساختمان اداری دانشگاه علمی کاربردی به سالن سلف این دانشگاه رفت و بعد از قرار گرفتن پشت تریبون برای حاضرین در جلسه سخنرانی نمود. وی در ابتدا جلسه گفت: در حقیقت از دو عنصر مهم یک جامعه برای نامگذاری سال 93 در نظر گرفته شده است، اگر بخواهیم پیش زمینه ای برای این موضوع داشتیم رهبرمعظم در سال های اخیر به موضوع اقتصاد زیاد پرداختند و در چند سال گذشته این را تأکید نمودند تا به عنوان یک مسئله اساسی جامعه توجه همگان به آن جلب شود.
وی ادامه داد: در سال گذشته که به نام حماسه سیاسی و اقتصادی نامگذاری شده بود ما بیشتر به حماسه سیاسی پرداختیم. افتخارات پرشور با حضور 73 درصد از واجدین شرایط و در پایان سال هم با حضور گسترده مردم در مراسم راهپیمایی 22 بهمن این موضوع تکمیل گردید؛ اما درمورد بحث اقتصاد یک مقدار از آن غفلت شد.
جوکار تصریح کرد: امسال تلفیق دو عنصر سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی را در پیش رو داریم. این دو بحث را در کنارهم این طور تدبیر نمودند که واقعاً جامعه ای اسلامی ما بایستی هم برخوردار از نعمات مادی و دنیوی باشد هم از نعمات اخروی.
جوکار عنوان نمود: مردم را تنها نمی توان به آخرت دعوت کرد باید به فکر دنیای مردم نیز بود. زندگی که در شأن نظام اسلامی و منطبق با فرهنگ اسلامی باشد را مهیا نماییم.
نماینده مردم یزد و اشکذر گفت: امروز در دنیا می خواهیم اعلام کنیم ما در سمتی حرکت می نمائیم که در آنجا تمدن اسلامی شکل بگیرد. قدر مسلم نگاه جهانیان به ماست. الگویی که نظام جمهوری اسلامی تعریف نموده است در ابعاد مختلف خودش چه شاخصه‌هایی دارد و چگونه تحقق پیدا خواهد کرد؟هر دو جنبه کار امنیت دارد که بر روی این موضوع انجام شود.
وی افزود: موضوع فرهنگ بحث زیرساختی است؛ یعنی عنصر فرهنگ که در عرصه های اقتصادی، فناوری، سیاست، آن را جلو ببریم. مصداق هایی دارم که می توان این عنصر فرهنگ را در پیشبرد اهداف انقلاب دانست. جوکار گفت: در رسیدن به علم و فناوری، در پیروزی های رزمندگان در دفاع مقدس که خلق نمودند؛ اگر به پهنه دفاع مقدس در این 8 سال نگاه کنیم عنصری که انرژی تولید می کرد و شفابخش فرهنگ بود اعتقادات و ارزش ها بوده است.
وی ادامه داد: ایران در بحث دفاعی جزء دوازدهمین کشور دنیا هستیم که موشک های دوربرد و بالیستیک  تولید کردیم. این به خاطر اعتقاد و درک کردن تهدید و توجه نمودن می باشند.
جوکار تصریح کرد: چگونه به 20 درصد غنی سازی در بحث هسته ای رسیدیم؟! چون حس نمودیم عزت ما در گرو غنی سازی بود. روزی در کاخ سعدآباد تهران اروپائیان ما را تمسخر نمودند، غیرت ایرانی به جوش آمد در سایه توکل به خدا و ایمان توانستیم به 20 درصد غنی سازی دست یابیم.
وی افزود: فرهنگ برای ما به عنوان یک عنصر حیاتی در جامعه مطرح می باشد. فرهنگ را از هر ملتی بگیرند جامعه بی هویت خواهد شد.
جوکار گفت: در بخش معدن، تمام عناصری که در جدول مندلیف طراحی شده است در ایران وجود دارد در همین شهرستان بافق که مردم محروم در شرایط بسیار سخت زندگی می کنند خداوند نعمت سنگ‌آهن را به آنها  عنایت نموده است. این نعمت چنان باید پرورش داده شود که مزیت هایی برای ما ایجاد کند. شغل، ارزش افزوده، و خدمت به جامعه از این نعمت خدادادی می باشد. هیچ جایی از کشور فاقد منابع نیست. موقعیت جغرافیایی ایران در کل خاورمیانه تک است.
وی بعد از سخنرانی خود به سؤالات کتبی که توسط حاضرین نوشته شده بود پاسخ داد.
جوکار در مورد تعطیلی گمرک شهرستان بافق گفت: تا به امروز خبر نداشتم، می شود پیگیری کرد.
 وی درمورد تقسیمات کشوری چنین بیان کرد: مشکلات زیادی در این باره وجود دارد پهنا و گستردگی شهرستان های کشور یکسان نیست وقتی پرونده ها را بررسی کردم با بعضی مقاطع زمانی مواجه شدیم که در محدودیت های مرزی جابجایی رخ داده است. خوب بود همان زمان مسؤلین شهرستان را در جریان این برنامه قرار می دادند تا الآن مواجه با دلسردی نشویم و مردم نسبت به نظام بدبین نشوند. پیگیری های توسط دوستان انجام شده که بعید می‌دانم در این مقطع زمانی کار به جایی برسد و در حال حاضر کارهای مهم تر و با اولویت بیشتری در دست کار داریم در بحث اقتصاد مقاومتی اگر این موضوع ها مطرح گردد حاشیه سازی درست خواهد شد و نمی توان به اهداف اصلی رسید؛ ولی بایستی از طریق نامه نگاری در یک محیط آرام دنبال شود حق شهرستان است که این کار صورت گیرد.
وی در مورد خصوصی سازی سنگ‌آهن گفت: طبق اصل 44 قانون سازی باید اجرا شود دو نکته داریم بعضی وقت ها اصل 44 را داریم. شرکت دولتی را واگذار می نمائیم و خصوصی به معنای واقعی نه شبه خصوصی ها، ما شبه خصوصی ها را قبول نداریم شفاف برآورد قیمت شود در دید عموم قرار گیرد در وهله اول به مردم همان جا واگذار شود.
اما در مورد بحث معادن طبق اصل 45 قانون اساسی جزء انفال می باشد. نمی شود معادن را واگذار کرد خلاف اصل 45 می باشد. وزیر صنعت، معدن و تجارت طبق نامه ای مخالفت خود را اعلام نموده است.                                   راضیه بیگی