نمایش خبر نمایش خبر

قصد خرید دستگاه کارتخوان سیار؛ برای حمل و نقل عمومی


به گزارش هفته نامه افق کویر، برخی از رانندگان تاکسی و آژانس ها به بهانه های گوناگون از پرداخت اضافه کرایه مسافرین یا به اصطلاح پول خرد اجتناب می کنند و حتی نرخی بالاتر از قیمت مصوب شده دریافت می کنند. دراین گزارش سعی داریم طی مصاحبه ای با " مهدی صالحی بافقی " رییس سازمان حمل و نقل شهرداری بافق که از تیرماه 99 فعالیت خود را در این سازمان آغاز نموده، این موضوع را بررسی کنیم.
افق کویر: آیا تاکسی و آژانس نباید؛ نرخنامه مصوب را روی شیشه ماشین ها نصب نمایند؟
یک سال این اقدام صورت گرفت. اما؛ تاثیر چندانی نداشت و مسافران جهت دریافت اطلاعات مراجعه خاصی نداشته و هیچ بازدهی خاصی صورت نگرفت و با توجه به این که هزینه اضافه ای انجام می گرفت. تصمیم براین شد تا هر شهروندی که گلایمند است با سازمان حمل و نقل تماس بگیرد و از نرخ ها آگاهی یابد و در صورت نیاز شکایت کتبی و یا حتی شفاهی تنظیم و با راننده برخورد خواهد شد.
افق کویر: برخی از رانندگان تاکسی و آژانس به بهانه های گوناگون مثل نداشتن پول خرد، هزینه ای اضافه تر دریافت می کنند. شما؛ چه سازوکاری را در قبال این امر اتخاذ کرده اید؟
تصمیماتی مبنی بر اینکه رانندگان می بایست قبل از شروع کار پول خرد تهیه نمایند و قصد تهیه کارتهای شهروندی جهت در اختیار قرار دادن مردم هستیم و تاکسیها را به دستگاه سیار مجهزنماییم.
افق کویر: در وضعیت کرونا برای ردوبدل شدن کرایه که آلودگی دارد چه تدابیری اندیشیده‌اید؟
در خصوص رفع این مشکل برای تاکسی ها قصد خرید دستگاه های کارتخوان سیار را داشتیم. متأسفانه به علت شرایط کشور و تحریم های موجود امکان خرید وجود ندارد و همچنان پیگیر بحث خرید این دستگاه می باشیم تا سلامت مسافر و راننده حفظ شود و تاکسی داران با مشکلات عدم دریافت کرایه از مسافر و همچنین تحویل پول خرد به مسافر مواجه نباشند.
افق کویر: چرا نرخنامه به گونه ای تعیین نمی شود تا نیازی به پول خرد که در دسترس نیست؛ نباشد؟
نرخ نامه توسط دفتر فنی و شورای ترافیک استانداری یزد تعیین می شود. برای سال 99 نرخ از طرف شورای ترافیک و دفترفنی عمرانی استانداری یزد به ما ابلاغ شد و با تایید شهرداری به رانندگان اعلام شده است. تعیین نرخ در حوزه اختیارات ما نمی باشد تا بتوانیم ارقام را رند اعلام نماییم. حتی اگر این کار انجام گیرد رقم افزایش می یابد و مسافرین معترض خواهند شد.
افق کویر: آیا نمی توانید با اداراتی مثل کمیته امداد که پول خرد در اختیار دارد تفاهم نامه ای برای حل این مشکل امضاء کنید؟
پیشنهاد شما بسیار عالی است. اما؛ مباحث مهم تری در حمل و نقل وجود دارد که در دست اقدام است و در وضعیت کرونا حمل و نقل های عمومی کاهش یافته و بحث اصلی این سازمان تهیه دستگاه کارتخوان سیار است تا با نصب نرم افزار بتوانیم تاکسی ها را بهره مند نموده و مسافرین از مسافتی که طی نمودند آگاه و میزان مبلغ را بصورت آنلاین مشاهده و پرداخت نمایند.
افق کویر: آیا درتعیین نرخنامه تاکسیرانی، مسافت ها در نظر گرفته شده و در سال 99 افزایش نرخ وجود داشته است؟
مسافت ها در نرخنامه مشخص شده و افزایش نرخ وجود داشته است.
افق کویر: تاکسی ها در خصوص پارک خودرو در میدان امام زاده عبدا...(ع)با مشکل روبرو هستند و با شهروندانی که در محل تاکسی ها پارک می کنند درگیری دارند .آیا نمی توان با خط کشی یا نصب تابلو این محل را ممنوع اعلام کرد؟
صحبت هایی با راهنمایی و رانندگی صورت گرفته تا در صورت لزوم حتما آن منطقه به صورت ویژه نظارت شود. خط کشی آن محدوده هم در برنامه کاری قرار گرفته تا در صورت تایید این کار انجام و اگر نیاز باشد جایگاه تاکسی ها تغییر یابد.

الهام نصیرزاده