نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

قبوضی که دو برابر شد، کنتوری که چهار برابر شد

قبوضی که دو برابر شد، کنتوری که چهار برابر شد


قبوضی که دو برابر شد، کنتوری که چهار برابر شد

یزد نویس ، افزایش ناگهانی نرخ انرژی شامل برق، گاز و آب  و همچنین چهار برابری شدن حق اشتراک برق در استان یزد  در روزهای گذشته، مشترکین این بخشها را غافلگیر و در عین حال ناخرسند کرد
کنتور برقی که تا همین چند هفته قبل به قیمت 250 هزار تومان خریداری میشد ناگهان به نزدیک یک میلیون تومان رسید و همه را مات و مبهوت کرد.
گفتیم تحریم ها بر قیمت ها تاثیر گذار بوده اما کدام عقل سلیمی باور می کند که تحریم ها موجب شود قیمت یکی از خدمات مورد نیاز و ضروری مردم یعنی حق اشتراک برق، یک شبه بطور سرسام آوری افزایش یابد و صدای اعتراض مردم را در آورد.
اگر مردم با وجود افزایش قیمت کنتور ، باز هم آن را می خرند نباید فکر کرد پس اعتراضی ندارند نه اینطور نیست اگر می خرند چاره ای ندارند.
وقتی یک فرد از اقشار آسیب پذیر جامعه، خانه ای هر چند کوچک و نقلی را با هزار زحمت و قرض و قوله ساخته خوب معلوم است که مجبور است برای ساکن شدن در آن برق آن را هم به هر قیمتی بخرد.
دوستان مسئولی که در استان در آن بالابالاها نشسته اند و خبر از فشاری که گرانی بر قشر اسیب پذیر وارد می کند ندارند لطفا در این زمینه تجدید نظر کنند و قیمت کنتور را به نرخ سابق خود برگردانند .
اما بشنوید از افزایش ناگهانی نرخ برق و گاز و آب که ظاهرا افزایش هزینه های جنبی و از جمله عوارض و مالیات که برخی از آنها برای چند ماه گذشته یکجا از مشترکین مطالبه شده بهانه ای برای افزایش قیمت آنها بوده است.
گفته شده افزایش نرخ قبوض، مصوب و قانونی بوده که البته ما هم تسلیم قانون هستیم اما ذکر یک نکته ضروری است.
آن دستگاههای ذیربطی که افزایش نرخ این قبوض را قانونی کرده اند آیا فکری هم برای قشر آسیب پذیری که برای خرید نان شب خود هم در تکاپو هستند فکری کرده اند؟.
مگر یک کارگر ساده که باید با اندک در آمد خود، شکم خانواده اش را سیر کند چه میزان حقوق دریافت می کند که باید بخش قابل توجهی از آن را برای پرداخت این قبوض هزینه نماید.
شاید ساده باشد اما باور کنید پرداخت این قبوض که مبلغ قابل توجهی از حقوق یک کارگر یا کارمند ساده ای را به خود اختصاص می دهد برای اقشار آسیب پذیر، سخت است.
قطعا قشر مرفه جامعه از چند برابر شدن این قبوض، ذر ه ای غم به خود را نمی دهند و اصلا برایشان مهم هم نیست اما قشر آسیب پذیر جامعه چی؟.
افزایش نرخ قبوض برق، گاز و آب با پشتوانه قانونی اما بدون در نظر گرفتن این مهم که اقشار کم در آمد جامعه چگونه باید آن را پرداخت کنند موضوعی است که باید بررسی شود و جوابی قانع کننده برای آن پیدا گردد.
ذکر این مهم هم ضروری است که مبلغ ناچیزی که مهرماه بابت یارانه داده می شود صرف پرداخت همین قبوض می گردد.و در آخر اینکه اگر مبالغ قبوض در ماههای بعد هم به همین شکل باقی بماند قطعا در توان پرداخت اقشار کم در آمد جامعه نخواهد بود.قبوضی که دو برابر شد، کنتوری که چهار برابر شد