نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

علاقمنـدی غیـر یـزدی ها به گویـش یزدی

علاقمنـدی غیـر یـزدی ها به گویـش یزدی


گفتگو با مجری رادیو و تلویزیون:

از آنجایی که طرفدار برنامه های مستند استان آن هم از نوع کار آفرینی هستم، همیشه دوست داشتم گوینده این مجموعه ها را از نزدیک دیدار کنم. روزی که در افتتاحیه همایش کمال الدین محمد وحشی بافقی حضور داشتم از قضا مجری این همایش، همان گوینده مورد علاقه ام بود به همین دلیل بعد از مراسم افتتاحیه گفتگویی با گوینده و مجری توانای استانمان انجام دادیم که توجه خوانندگان گرامی را به آن جلب می نماییم.
 افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
فاطمه زارع، متولد 1354 یزد، متأهل و دارای دو فرزند می باشم، از سال 1375 وارد صدا و سیما شدم، کارم را با گویندگی پخش رادیو شروع کردم؛ بعد از  آن وارد برنامه های سیما هم شدم و در حال حاضر گوینده برنامه خانواده رادیو و تلویزیون هستم. گویندگی برنامه هایی مثل «پردیس سخن» که برنامه ادبی است، برنامه «گلستانه» برنامه با گویش محلی مثل: «شاخه نبات»، «باغ خیال» که تعریف افسانه های محلی است و تهیه کنندگی کودک را در رادیو یزد به عهده دارم.
افق کویر: چگونه وارد عرصه صدا و سیما شدید؟
در سال 1357 از طریق فراخوان متوجه شدم، رادیو یزد گوینده می گیرد، من هم مصاحبه دادم و از طریق آزمونی که برگزار شد جذب رادیو شدم.
افق کویر: آیا قبل از این فراخوان متوجه استعداد خود شده بودید و آیا اطرافیان هیچ گاه به شما گفته بودند که چنین توانایی  دارید؟
 اطرافیان که خیر؛ ولی خودم از کودکی خیلی دوست داشتم و در تنهاییم برنامه اجرا می کردم و وقتی متوجه شدم که صدا وسیما  فراخوان داد با اشتیاق استقبال نمودم و همچنان به کارم علاقه دارم.
افق کویر: عامل موفقیت خود را چه می دانید؟ لطف خدا، علاقه، تمرین
افق کویر: آیا کار و شرایط خاص آن برای زندگی شما مشکلی به وجود نمی آورد؟
خیر، برنامه های کارم را تنظیم نموده ام که صبح تا ظهر باشم و عصر بتوانم به کارهای شخصی و زندگی ام برسم.
افق کویر: آیا هیچ وقت در حین برنامه اتفاق افتاده است که به مشکلی برخورد کنید؟
 بله، در برنامه های زنده امکان رخ دادن هر اتفاقی هست. با توجه به اینکه به برنامه لطمه زده نشود و مخاطب نفهمد که چه ناهماهنگی در برنامه به وجود آمده، حل می شود.
افق کویر: چرا از لهجه یزدی بیشتر استفاده می کنید؟
 به یزد و مردم و لهجه علاقه خاصی دارم و دلیل دیگر آن علاقمندی مردم به گویش یزدی است؛ خصوصاً غیر یزدی ها علاقه زیادی دارند.
افق کویر: از خاطراتتان برای خوانندگان بگویید؟
 یکی از برنامه های که با کمیته امداد مشارکت داریم به اسم «نسیم همدلی»  هست که در ماه مبارک رمضان به صورت ویژه در 10 شب به صورت زنده اجرا شد، گزارشگر و تهیه کننده با مددجویان کمیته امداد گفتگو می کردند، به سبب مشکلات زیادی که آنها داشتند از جمله مسایل مالی، بیماری، نداشتن سر پناه، بی سرپرستی و بد سرپرستی؛ بعد از اجرا مردم کمک های زیادی را ارائه می دادند و برای بچه های رادیو خیلی جالب بود، کسانی که برای مشکلاتشان به گفتگو نشسته بودند با توجه به همان مشکل مردم کمک می نمودند.
افق کویر: چگونه شد که مجری کنگره وحشی بافقی شدید؟
 اجرای  برنامه ادبی را دوست دارم، همچنین لطف دوستان باعث شد تا برای اجرا افتتاحیه کنگره وحشی بافقی معرفی شدم.
افق کویر: همایش کمال الدین محمد وحشی بافقی چگونه برگزار شد؟
همایش به بهترین نحوه برگزار گردید.
                     راضیه بیکی- اکرم عباسی