نمایش خبر نمایش خبر

عدم امکانات مالی باعث ترک تحصیل دانشجویان است


 الهام نصیرزاده| رژیم پهلوی پس از کودتای 28 مرداد 1332، خود را بیش از پیش نیازمند آغوش گرم آمریکا می دید. در ادامه این روند، سفر نیکسون، معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به ایران در هفده آذر 1332 برنامه ریزی شد. تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران، به عنوان اعتراض به این سفر، از روز چهاردهم آذر آغاز گردید. در گرماگرم غارت سرمایه های ملی، فرهنگی، مادی و مذهبی از سوی آمریکاییان، چه کسانی جز فرزندان فرهیخته ایران می توانستند این آگاهی را به ملت خود اعلام دارند؟ در روز هفده آذر هم زمان با ورود نیکسون به تهران، تمام دانشگاه های پایتخت در اعتصاب کامل به سر می بردند؛ وقتی نیکسون برای دریافت دکترای افتخاری حقوق در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران حاضر شد، یکی از مطبوعات در سرمقاله خود با عنوان «سه قطره خون» این گونه نوشت: «آقای نیکسون! وجود شما آن قدر گرامی و عزیز بود که در قدوم شما، سه نفر از بهترین جوانان این کشور، یعنی دانشجویان دانشگاه را قربانی کردند.خون سه جوان آزادی خواه ایرانی است که نام دانشجو را در شانزدهم آذرماه هر سال بر خاطرها تلنگر می زند.
هفته نامه افق کویر در این شماره به منظور گرامیداشت این روز،گفتگویی با مسن ترین دانشجو دانشگاه علمی کاربردی شهرستان بافق انجام داده است. 
افق کویر لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
حبیب سمتی، متولد1324 از محله های شاهچراغ شیراز هستم. بازنشسته شرکت سنگ آهن مرکزی و درحال حاضر مدیرعامل مؤسسه خیریه نیلوفر و 43 سال است که در بافق زندگی می کنم و باعث افتخار بنده می باشد.
افق کویردر چه مقطع و رشته ای تحصیل می کنید؟
بنده ورودی بهمن1392 و ترم آخر رشته کاردانی مدیریت اداری می باشم.
افق کویرهدف شما از تحصیل در سن 70سالگی چیست؟
اگر گفته پیامبرگرامی اسلام که فرمودند:"اطلب العلم من المهد الی الحد" و این مصرع شعر فردوسی: "زگهواره تاگور دانش بجوی" را هدف زندگی قرار دهیم تحصیل یک امر لازم است. دیگر اینکه عامل تشویقی باشیم برای جوانان که بدانند برای خواندن هیچوقت دیرنیست. 
افق کویر آیا درصدی از هدفتان به ادامه تحصیل درمورد افزایش حقوق یا بازنشستگی نمی باشد؟
خیر، بنده علاقه به آموزش دارم و در هر مجلسی حضور دارم جهت کسب معلوماتم نکته برداری می کنم.
افق کویرآیا درتحصیل موفق بوده اید؟
بله، خوشبختانه معدلم تا به حال نزدیک به16می باشد.
افق کویر آیاخاطره یا اتفاق جالبی از محیط دانشگاه دارید؟
ترم اول بودم در اولین کلاسم دیرحضور پیداکردم دیدار اولی بود که استاد مرا می دید. وی با تعجب به من اجازه ورود داد. فکر استاد راخواندم و از او سوال کردم که شما با دیدن من به عنوان دانشجو تعجب کرده اید؟ پاسخ داد: بله، جای تعجب است که شما با سن بالا تحصیل می کنید، اما بنده را تشویق کرد. من نیز در پاسخ گفتم: برای کسب علم هیچوقت دیر نیست.
افق کویر آیا قصد ادامه تحصیل در درجات بالاتر را دارید؟
بله، پیگیر هستم که این رشته یا مشابه آن را ادامه بدهم؛ درضمن به رشته حقوق علاقه زیادی دارم؛ شاید آن رشته را دنبال کنم.
افق کویر آیا توصیه ای برای جوانان دارید؟
به دلیل علاقه زیادی که به کسب علم دارم به جوانان که می رسم از میزان تحصیلاتشان سوال و آنها را تشویق به تحصیل می کنم. 
افق کویر بیشترین پاسخ جوانانی که ترک تحصیل کرده اند در برابرشما چه بوده است؟
بیشتر افراد عدم امکانات مالی را باعث ترک تحصیل خود بیان می کنند.
افق کویر حرف پایانی:
از خیرین بافق  درخواست دارم به افرادی که هزینه ادامه تحصیل خود را ندارند کمک کنند و باور داشته باشند ثوابش کمتر از ساخت حسینیه ها و...نمی باشد.