نمایش خبر نمایش خبر

طلا فروش باید حواسش را جمع کند تا دزدی صورت نگیرد

طلا فروش باید حواسش را جمع کند تا دزدی صورت نگیردهما السادات رضوی| هفته نامه افق کویر در این شماره گفتگویی با رییس اتحادیه صنف طلا و جواهرات بافق انجام داده است.
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید؟ 
سید مهدی فخری هستم، از 13 سالگی در این کار بودم نه بصورت مداوم؛ خارج از ساعات درسی و در تعطیلات مدرسه به این کار می پرداختم و با این کار آشنا شدم؛ حدود 11 سال است که خودم پروانه کسب دارم و قبل از آن هم به عنوان شاگرد کار کرده ام.
افق کویر: اتحادیه صنف طلا و جواهرات بافق چه کارهایی انجام می دهد؟
 آموزش، بازرسی، صدور پروانه و رسیدگی به شکایات را دستور کار داریم. تقریباً یک ماه است که از اتاق اصناف جدا شده ایم و در حال رسیدگی به کارهایمان هستیم که در پی جداسازی نظارت مان بیشتر شده است.
افق کویر: چرا تنوع طلاها در بافق نسبت به یزد کمتر است؟ 
الماس، برلیان و کارهای جواهرآلات در شهرستان زیاد مشتری ندارد و مشتری خاص خودش را دارد، برای همین در این موارد کمتر کار شده است، ولی هم اکنون تنوع زیادشده و نسبت به 3 الی 4 سال پیش تنوع بالا رفته است و طلاهای بافق هم از کارگاههایی تهیه می شود که زرگرهای یزد تهیه می کنند.
افق کویر:  چرا طلا فروشی ها طلا را از مردم نقد خریداری نمی کنند؟ 
مغازه دار موظف است که حداقل چک یک الی دو روزه به مشتری پرداخت کند؛ گاهی اوقات مشتری می گوید که هم اکنون پول نقد پرداخت کنید که مغازه دار نقدینگی ندارد. 
افق کویر: چند واحد طلا فروشی در بافق وجود دارد؟
 19 واحد طلافروشی در شهرستان وجود دارد.
افق کویر: اینکه قرآنی در کنار ترازو طلا فروشی ها قرار داده شده است به چه علت است؟
 قرآن را قاضی خودشان قرار داده اند، تا چشمشان به قرآن بیافتد وجدانشان تکانی بخورد و خدای نکرده در محاسبه طلا اشتباهی پیش نیاید.
افق کویر: برای محاسبه طلا از چه فرمولی استفاده می کنید؟
 در فاکتور عناوینی داریم به نام فی و اجرت و یکی هم 7% سود طلا است، 9% هم به عنوان ارزش افزوده است که این 16% به فی اضافه می شود، فی که مبلغ طلای خام است این فی با 7% و 9% و اجرت جمع می شود و ضربدر وزن طلا می شودو مبلغی بدست می آید که این مبلغ حساب مشتری می شود. فرصت را غنیمت شمرده تأکید می کنم و از مردم خواهش می کنم؛ وقتی طلا خریداری کرده و فاکتور دریافت می کنند در صورتی که فی یا اجرت یا وزن طلا نامشخص است و نوشته نشده است و یا عیار طلا نامشخص است حتماً با شماره هایی که داده می شود تماس بگیرند و اطلاع دهند هر کدام از این موارد که در فاکتور مشخص نشده باشد تخلف به حساب می آید.
اجرت کارها متفاوت است؛ زمانیکه یک اختلاف قیمتی بوجود می آید مال این اجرت است؛ مثلا کارهای لوکس نسبت به طلا های دیگراجرت آن بالا است  و مغازه دار فاکتور باید درج کند تا مشتری بتواند پیگیری کند که طلا گران فروخته نشده باشد.
افق کویر: آیا از طلا فروشی های بافق دزدی صورت گرفته است؟
 تا دلتان بخواهد، با اینکه طلا فروشهای خودمان را موظف کردیم که دوربین داشته باشند و مغازه از نظر امنیتی مطمئن باشد؛ ولی باز هم افراد غریبه ای که به صورت یک باند بودند برای دزدی آمدند یا افرادی که دست کج بودند و بومی نبودند دزدی می کردند. طلا فروش باید حواسش را جمع کند تا دزدی صورت نگیرد. 
افق کویر: تشخیص عیار طلا چگونه است؟
 از طریق مارک یا نشانی که روی طلا حک شده، مشتری می تواند تشخیص دهد. نشانه750 علامت مشخصه طلای 18 است، 830 یا 833 مشخصه طلای 20 و 875 مشخصه طلای 21 است. طلای 21 چون گران تر است و اجرت آن هم بیشتر می شود کمتر در طلا فروشی ها دیده می شود و از نظر ظاهری با طلاهای دیگر هیچ فرقی ندارد.
افق کویر: حرف پایانی:
شهروندان می توانند برای رسیدگی به هرگونه شکایت با شماره تلفن 32427003 و 09131532493 تماس حاصل نمایند.