نمایش خبر نمایش خبر

طلای کثیف


الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر، در صدای افق این هفته نامه شهروندان از ما درخواست تهیه گزارش از روند جمع آوری، بازیافت یا دفن زباله داشتند که در این شماره گفتگویی با مسئول امور شهری شهرداری بافق انجام شده است.
فق کویر: لطفاخودتان را معرفی کنید؟
"محمدقاسمی"، مسئول امورشهری شهرداری بافق هستم که قریب به 20 سال در خدمت شهروندان بافقی هستم.
فق کویر:در بافق سالانه چه مقدار زباله جمع آوری می شود؟
7000تن در سال تولید زباله داریم.
فق کویر:چه فرآیندی روی این زباله ها صورت می گیرد؟
زبالهای تولیدی بصورت دستی و مکانیکی در محله ها از درب منازل جمع آوری و توسط خودروهای مجهز و مخصوص به محل انتقال داده می شود.
فق کویر:آیا تاکنون مقایسه ای در استان صورت گرفته و رتبه بندی شده که مثلاً در اردکان یا مهریز چه مقدار زباله جمع آوری می کنند؟
اساسا جمع آوری زباله ملاک مهمی در امر شهری نمی باشد، ولی مقدار زباله های بازیافتی از اهمیت ویژه برخورداراست، اما شهرداریها مستقلاً این کار را برای مقایسه با سالهای قبل انجام می دهد و سالانه براساس فرم های اطلاعاتی که مرکز استان از شهرداریها درخواست می نماید مقدار زباله‌ها و چگونگی حمل و دفن آنها جمع آوری و گزارش می گردد.
فق کویر: انهدام زباله های بیمارستانی چگونه صورت می گیرد؟
تاکنون زباله های عفونی همراه زبالهای خانگی جمع آوری و به محل دفن انتقال داده می شد که اکنون با هماهنگی شبکه بهداشت و درمان تمهیداتی اندیشیده شده است و شرکتی انتخاب تا زباله های عفونی را براساس موازین بهداشتی از تولیدکننده تحویل و توسط خودروهای مجزا حمل و در محل مخصوص دفن گردد.
فق کویر:کدام محله ها بیشترین همکاری با مأمورین جمع آوری زباله دارند؟
الحمدا... شهروندان بافقی شهروندانی بافرهنگ دیرینه و خصلتهای پسندیده ای هستند که دوست دارند محله و شهری بهداشتی و عاری از زباله داشته باشند برهمین اساس جای تقدیر و تشکر از همکاری آنها دارد.
فق کویر:چه توقع و انتظاراتی از شهروندان دارید؟
انتظار شهرداری از شهروندان این است که شهر را خانه خود بدانند و سعی نمایند نسبت به تفکیک زبالها در خانه اقدام و زبالهای تر خود را در روزهای و ساعات تعیین شده در نایلونهای مخصوص در بسته بیرون بگذارند و از گذاشتن زباله در خارج از زمان خود خوداری نمایند و به فرزندان خود سفارش نمایند که خیابانها و محله، جزئی از خانه ما است که در نظافت آن کوشا باشیم.
فق کویر:مردم شکایات و گله مندی خود را در باره جمع آوری زباله چگونه اعلام نمایند؟
شهروندان می توانند در صورتی که انتقاد و پیشنهادی دارند با شماره 137بصورت 24ساعته و یا با شماره های 32420880 و 32422444 شهرداری تماس حاصل نمایند.
فق کویر: مناسب ترین فرآوری زباله در کجا انجام می شود؟
بهترین روش فرآوری، تفکیک زباله ها از مبدا می باشد که شهروندان سعی نمایند نسبت به تفکیک زباله ها در خانه و محل تولید اقدام و تحویل نمایند تا بتوان استفاده بهینه از این طلای کثیف نمود.
فق کویر:صحبت پایانی؟
"شهرماخانه ماست"مادوست داریم شهری زیبا و شایسته مردم بافق داشته باشیم؛ لذا در این راستا بصورت شبانه روز تمام فعالیت وتوان خود را در جهت ارائه بهترین و جدیدترین تکنولوژی به کار می‌بندیم؛ باتوجه به هزینه های زیاد جمع آوری و تفکیک و نظافت شهر از مردم خواهش می کنیم ما را در خدمت رسانی یاری و راهنمایی نمایند. تا شهری ایده‌آل باهمکاری شهروندان به وجود آید. شهروندان سعی کنند در مراسمات مختلف یاری رسان "پاکبانان" باشند.