نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

طرح فولاد باید کار خود را هرچه زودتر آغاز کند

طرح فولاد باید کار خود را هرچه زودتر آغاز کند


طرح فولاد باید کار خود را هرچه زودتر آغاز کند

در شماره پیشین هفته نامه افق کویر جزئیات گزارش نشست خبری مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی با اربابان جراید و اصحاب رسانه آورده شد و اکنون ادامه این کنفرانس خبری:

عسکری در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که چه برنامه ای برای زودتر راه افتادن طرح فولاد دارید گفت: یکی از کسانی هستم که علاقه دارم» ابویی» هر چه زودتر فولاد را، راه اندازی نماید. زمین، آب (دو حلقه چاه در کنار کارخانه کاشی در اختیار وی قرار گرفت) و برق را تأمین نموده ایم. علاقه دارم کنار صنعت «آگلومراسیون» و «گندله»، «فولاد» راه اندازی شود تا خوراک را در همین جا با نوار نقاله به آنان بفروشیم و لازم به بارگیری نباشد.

اصل قضیه خدمات درمانی تأمین اجتماعی هستند

وی همچنین در مورد بیمه216 نفر از کارگران فصل شانزده که بیمه ثابتی ندارند گفت: قانون، تفاهم نامه ای بین تأمین اجتماعی و صنعت بسته است. الآن تأمین اجتماعی تفاهم نامه را قبول ندارد. با این حال35 درصد را شرکت پرداخت می نماید. کارهای غیر قانونی قبلاً از دفترچه ها انجام می گردیده است. اصل قضیه، خدمات درمانی تأمین اجتماعی هستند. هزینه ای که حق آنان باشد پرداخت می شود. بیمه تکمیلی، خدمات درمانی و بیمه طلایی می توانند بشوند.

حاضر هستیم حق انشعاب و مصرف سال، را پیش خرید نماییم

مدیرعامل شرکت همچنین در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران که برای رسیدن گاز شهری به بافق پیله ور مدیر کل شرکت گاز گفته:، اگر مسئولین بخواهند کار انجام گیرد! آیا در زمینه گاز صنعتی کاری انجام شده است؟ گفت: نامه هایی به شرکت گاز فرستاده شده است و حاضر هستیم حق انشعاب و مصرف سال، را پیش خرید نمایم. به پیله ور نوشتم این شرکت آمادگی دارد جهت پرداخت حق انشعاب و مصرف یک یا دو سال را پیش خرید نماید. هنوز جوابی نداده است. در آگلومراسیون چون گازوئیل هست مشکلی نداریم؛ ولی در گندله که36ماه آینده راه اندازی می شود؛ حتماً باید گاز برسد و بر همین مبنا حرکت می کنیم. در ابتدا کار، گاز صنعتی می رسد. رسماً اعلام می نمایم به شرکت گاز استان، شماره حساب عنوان کنند تا مبلغ پیش خرید را پرداخت نمایم.

حسرت می خورم؛ چرا بافق اینقدر عقب است؟!!

«محمدجواد عسگری» در پاسخ به این پرسش ها که افتتاح آگلومراسیون چه فایده ای برای بافق دارد؟ با گندله، چه اتفاقی در کشور روی می دهد؟ ظرفیت گندله کشور چقدر است؟ خوراک از کجا تأمین می شود؟ افزود: با آگلومراسیون یک پله به فولاد نزدیک می شویم. تاکنون75 میلیارد ریال هزینه شده است. اگر سال78 راه اندازی شده بود، ضمن اینکه400 نفر اشتغال مستقیم داشت و4000 نفر غیر مستقیم به کار گرفته می شدند که الآن از دست رفته است. دانه بندی که امروز با قیمت شمش فولاد خوزستان حدوداً تنی115تومان در می آید و اگر همان آگلومره شود و اگر30درصد هم هزینه جابجایی دانه به آگلومره باشد250تومان می توان فروخت و عملاً130تا135 قیمت بالاتر فروخته می شود. از سال87 سالی یک میلیون تومان که تاکنون5 سال گذشته است؛5 میلیون تومان می شود که هر تنی100هزار تومان که500 میلیارد تومان می توان به بافق برگردد که برنگشته است. اگر5 سال پیش آگلومراسیون راه افتاده بود حتماً فولاد هم به جاهایی می رسید. حسرت می خورم؛ چرا بافق اینقدر عقب است؟!! با همکاری و اتحاد می توان کارهای بزرگ را انجام داد. مطمئن باشید کارهایی که الآن راه اندازی شده است به نتیجه خواهد رسید. هنر اصحاب رسانه در اینجا این است که به مردم امید به زندگی دهند. اتحاد را ایجاد نمودن است.

باید بافق به حقی که بیست سال پیش بایستی به آن می رسید؛ الآن برسد

مدیر عامل سنگ آهن در پاسخ به این پرسش»با توجه به رو به پایان یافتن معدن( سنگ آهن) خوراک آگلومراسیون از کجا تأمین می گردد؟ گفت: الآن خوراک کنسانتره190تومان فروخته می شود؛ ولی در آینده به قیمت420تومان فروخته خواهد شد و مثال نان خانه پزی بافقی است. ارزش افزوده پیدا می کند. گندله در کشور با توجه به طرح فولادی هیچکدام گندله ندارند. فولاد مبارکه با مشکل روبروست. چادرملو فقط می تواند برای خودش تأمین داشته باشد و فولاد خوزستان ازکشور امارات وارد می نماید که جدیداً امارات نیز گندله را به آنان نداده است. گندله بافق با مشخصاتی که داریم اولین گندله در ایران است. باید خودمان را باور کنیم. باید بافق به حقی که بیست سال پیش بایستی به آن می رسید؛ الآن برسد.

برای عاقبت به خیری باید کار نمود

در مورد خوراک آگلومراسیون هیچگونه دغدغه ای نداریم. با دلیل و مدرک می گویم برای آنکه نام بافق بعد از شرکت سنگ آهن محو نگردد به ازای هر روز باید دو روز فعالیت داشت. «پست و مسئولیت» برای من و دیگری ماندگار نیست. برای عاقبت به خیری باید کار نمود. هر فردی بتواند با زبان و قلم، آرامش را به بافق برگرداند باعث پیشرفت شهر می شود

برای ماهی تیلاپیا و100میلیون هزینه پرداخت نمودیم

عسکری به این پرسش که آیا شرکت سنگ آهن در نظر دارد که شیلات را در کارهای پژوهشی یاری نماید؟پاسخ داد:
2مرحله طرح پژوهشی با شیلات داشتیم برای ماهی تیلاپیا و100میلیون هزینه پرداخت نمودیم و جدیداً طرح تمدید شده است.

خود معدن خصوصی نمی شود

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی به این پرسش» بحث خصوصی سازی شرکت سنگ آهن به کجا رسید؟» اینگونه پاسخ داد:
مصوبه در تاریخ22/7/91 گذرانده است که مربوط به سال72 بوده است. اگر بخواهیم در کارهای اداری پیشرفت کنیم باید سیاست گذاری خصوصی سازی را پیش ببریم. خود معدن خصوصی نمی شود. شرکت سنگ آهن خصوصی می گردد و از یکسری مقررات دست و پاگیر کنار می رود. از محل فعالیت، سرمایه گذاری می نماید. طرحهای توسعه ای و تعهد کاری داشته باشد. شرکت سنگ آهن هم اکنون همانگونه که بوده هست. سود سهام فعلاً به صندوق تعلق می گیرد و انتقالی صورت نگرفته است. در قانون اصل44 روش واگذاری مشخص است و بر همان مبنا حرکت می شود. باید خود را بسازیم تا دغدغه ای برای فردا نداشته باشیم.

 الآن طبق قانون کار حقوق پرداخت می شود

در ادامه پاسخ سؤالات مطرح شده از سوی خبرنگار هفته نامه افق کویر را می خوانید
افق کویر: آیا نظارتی بر روی قراردادها انجام می شود؟ و اگر هست چرا بین نیروهای پیمانکار و تبدیل وضعیت تفاوت حقوق مشاهده می شود؟
بحث تفاوت حقوق در مجموعه شرکت سنگ آهن مرکزی، نیروی رسمی، مزد دائم، تبدیل وضعیت، پیمانکار داریم که خود به خود این اتفاق روی می دهد و هر کس بر حسب سابقه، حقوقی را دریافت می نماید و سعی می شود الآن طبق قانون کار حقوق پرداخت شود. ساختار حقوق سر و سامان داده شد و چارت سازمانی برای همه دیده ایم و تعدادی از آن نزدیک هم شده است. اگر نظارت نبود حقوق به موقع و اضافه کاری و بن که به پرسنل داده می شود به آنان داده نمی شد. شرکت سنگ آهن نسبت به کل ایران بر نیروی پیمانکار نظارت کامل داشته است.
افق کویر: با توجه به اینکه منازل شهرک آهنشهر قرار است خصوصی سازی و واگذار گردد؛ گاهاً دیده می شود برخی از مسئولین هزینه های میلیونی برای تعمیر خانه انجام می دهند. با توجه به فروش خانه ها در آینده آیا حق شرکت سنگ آهن پایمال نمی گردد؟
هر وقت واگذاری انجام شود؛ فراخوان عمومی داده می شود؛ به مزایده گذاشته شده و به بالاترین قیمت فروخته خواهد شد.

بهتر است سؤالاتی که باعث وحدت می گردد جوابیه داده شود

وی در پایان در مورد شفاف سازی عملکردهای شرکت سنگ آهن گفت: بهتر است سؤالاتی که باعث وحدت می گردد جوابیه داده شود و از روابط عمومی شرکت خواسته شد در این راه همکاری داشته باشد. وی گفت جلسه پرسش و پاسخی حاضرم برای مردم داشته باشم.