نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سنگ‌اندازی‌های سازمان انتقال خون

سنگ‌اندازی‌های سازمان انتقال خون


سنگ‌اندازی‌های سازمان انتقال خون

سلامت طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، سرحالی و نشاط جسمی، روانی، اجتماعی و نه تنها بیمار نبودن ، بلکه مولد بودن (کارآمدبودن) است. بخش کاربردی، قابل درک و ارزیابی این تعریف "بیمار نبودن" می‌باشد.‌ در حالی‌که عبارت‌های سرحالی ونشاط و مولد بودن در قالب فعالیت‌‌های جاری نظام‌های بهداشت و درمان موجود در جهان ، قابل درک ومدیریت نیست.
به همین دلیل به نظرمی‌رسداین تعریف هرچند سلامتی را در اولویت قرار داده، اما از آنجا که نمی توان آن را در عمل به اجرا درآورد، بازهم بیماری نگر است.
برای رسیدن به تعریفی از سلامت که قابل درک و ارزیابی باشد باید از زیر ساخت‌‌ها و پایه‌‌های سلامت که قابل سنجش باشند کمک گرفت.
انسان دارای دو بعد جسمی و روانی می‌باشد و علومی چون روانشناسی ،تغذیه و تربیت بدنی ، و...به بررسی این ابعاد می‌پردازد . امروزه توصیه‌‌های نظری و عملی فراوانی در باب رعایت بهداشت روان، رعایت تغذیه مناسب وپرداختن به ورزش کافی و متناسب در سطح جامعه وجود دارد. کارشناسان این سه حوزه با تکیه به تخصص خود و از زاویه آن علم به تعریف سلامتی پرداخته و آموزش‌هایی را به افراد می‌دهند. با وجودپرداخت هزینه توسط مردم و دولت در ازاء خدمات ارائه شده در قالب هر یک از این علوم، اما به دلیل جدی گرفته نشدن این حوزه‌‌ها، به عنوان زیرساخت‌‌های سلامتی ، دید بیماری‌نگر به موضوع سلامت و ضعف همکاری بین این حوزه‌‌ها ارتقای چشمگیری در سطح سلامت جامعه اتفاق نمی افتد.
به گزارش خبرنگار هفته نامه افق کویر، هفته سلامت بهانه ای شد تا گفتگویی با مسعود دانشی، سرپرست شبکه بهداشت شهرستان بافق انجام دهیم که در ادامه این گفتگو را می خوانیم.
افق‌کویر: آیا برنامه‌ای شبکه بهداشت و درمان بافق دارد تا قبل از اینکه اجناس تاریخ گذشته در معرض فروش قرار بگیرد توسط بازرسین شبکه بهداشت جمع‌‌آوری شود؟
 بازرسین در بازدیدهایی که دارند اگر با مواردی از قبیل نداشتن مجوز بهداشتی یا اجناس تاریخ مصرف گذشته برخورد کنند اقدام می کنند.
وی افزود: همچنین اگر گزارش مردمی در این زمینه داشته باشیم فوراً برای جمع‌آوری اقدام می‌کنیم و به دلیل اینکه به اندازه همه مراکز توزیع و فروش بازرس نداریم بازرسین بصورت دوره‌ای از این مراکز بازدید می‌کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک اقدام می‌کنند.
افق‌کویر: آیا روند کار کشتارگاه مورد تأیید بهداشت هست و آیا ذبح دام در آن بصورت بهداشتی صورت می‌گیرد؟
کشتارگاه دارای مشکلاتی هست، تا به حالا تحویل شخصی بوده است که شهردار جدید از شخص تحویل گرفته است و خود شهرداری کارهای آن را انجام می‌هد. یکسری از مشکلات آن برطرف شده است و یکسری دیگر از مشکلات مثل فنس‌کشی و آسفالت آن باقی‌مانده است.
افق‌کویر: پایگاه انتقال خون چندین دفعه از طرف هفته‌نامه پیگیری شد؛ اما تابه حال به جایی نرسیده است در این مورد توضیحاتی ارائه دهید و آیا درست است که گفته می‌شود به دلیل وجود معادن مختلف در بافق خون مردم بافق از نظر پالایش مقرون به صرفه نیست و دارای آلودگی است؟
از طریق رییس سازمان انتقال خون یزد پیگیری کردیم که یکی از موارد بحث امتیازی هست که هر شهرستان باید داشته باشد و دیگری بحث مجوز استخدام هست که برای مجوز استخدام فرمانداری باید پیگیری کند که نامه برای فرماندار سابق فرستادیم که در صدد هستیم که از طریق فرماندار جدید هم پیگیری کنیم؛ البته سازمان انتقال خون هم سنگ‌اندازی های زیادی کرده است. در مورد آلوده بودن خون بافقیها هم با دکتر تقوایی صحبت کردم و اصلاً چنین چیزی نبوده است. معادن برروی ریه‌ اثر می‌گذارد و کاری به خون ندارد. 
دانشی تصریح کرد: در رابطه با پایگاه انتقال خون سیار، فرمانداری باید پیگیری کند و بسته به امکاناتشان باید به شهرستانهای دیگر نیز بروند.
افق‌کویر: در رابطه با پزشک متخصص شهرستان، گاهاً مشاهده می‌شود که آن ساعتی که اعلام می‌کنند حضور ندارند در این زمینه توضیحاتی ارائه نمایید و آیا برنامه ای ندارید تا پزشکان متخصص در شهرستان اقامت داشته باشند؟
پزشکان متخصص در بافق مستقر هستند، یکسری از متخصصان در مرکز بهداشت شماره 3 هستند؛ مثل متخصص گوش و حلق و بینی، ارتوپد و در بیمارستان متخصصان اطفال - داخلی، قلب و چشم پزشک هستند و هزینه ایاب و ذهاب آنها نیز با همکاری سنگ‌آهن انجام می‌شود.
رییس شبکه بهداشت افزود: پزشکان متخصص تعداد مشخصی را در درمانگاه ویزیت می‌کنند و بیشتر از آن را ویزیت نمی‌کنند بیماران باید به مطب مراجعه کنند.
برای پزشکان متخصص در بیمارستان سوئیت هایی داریم افرادی که اقامتشان کوتاه باشد از سوئیتهای آهنشهر استفاده می‌کنند و متخصصان غیربومی که ماندگار می‌شوند در بیمارستان سوئیت به آنها داده می‌شود و آنجا ساکن می‌شوند.
افق‌کویر: اگر یکی از متخصصین در آن موعد مقرر که باید در شهرستان حضور داشته باشد مشکلی برایش پیش بیاید آیا جایگزینی برای او هست یا خیر؟ 
اگر متخصصین از قبل خبر داده باشند، بله جایگزین برای آنها تعیین می‌شود؛ ولی اگر به دلایل غیرقابل پیش‌بینی همان روز اعلام کند که نمی‌آید فرستادن جایگزین امکان ندارد و لغو می‌شود.
افق‌کویر: آیا بیمارانی با بیماری ایدز و هپاتیت در بافق داریم؟ 
بله، حتماً داریم؛ ولی از بیان آمار دقیق معذوریم.
افق‌کویر: سهیمه اختصاص یافته شیرخشک به نوزادان چگونه است؟
کمیسیون شیرخشک یکسری معیارها دارد. کودکی که به کمیسیون شیرخشک می‌آید؛ حتی اگر دوقلو هم باشند قانوناً شیرخشک حتی به یکی از آنها هم تعلق نمی‌گیرد و معیار کمیسیون سه قلو و بیشتر است، اگرکودک دچار اختلال رشد شده باشد، مادر بیماری دارد که قادر به شیردادن کودک نیست یا یکسری داروها را مادر مصرف می‌کند که نمی‌تواند به کودک خود شیر دهد و یا زمانی‌که کودک دچار اختلال رشد شده باشد شیرخشک به کودک اختصاص می‌یابد.
 مرکز بهداشت نمودار رشد کودک را بررسی می‌کند هر زمان که کودک بر اساس نمودار دچار اختلال رشد شود شیر خشک به او داده می‌شود. همه این سختگیری‌ها به خاطر این است که شیر مادر فایده‌های زیادی دارد و کودک از شیر مادر محروم نشود.
افق‌کویر: در مورد فاضلاب بیمارستان و مشکلات جانبی آن چه اقداماتی صورت گرفته است؟
تصفیه‌خانه فاضلاب بیمارستان راه‌اندازی شده است و حتی مردم هم تشکر کردند که دیگر بوی نامطبوع قبل وجود ندارد و بعد از تصفیه وارد چاه جذب می‌شود. در آینده تصمیم داریم از این آب برای آبیاری فضای سبز بیمارستان استفاده کنیم؛ ولی فعلاً بعد از تصفیه وارد چاه جذب می‌شود.
افق کویر: در مورد مشکلات فاضلاب مسکن مهر چه اقداماتی قرار هست انجام دهید؟
 مهندس جواد فتاحی کارشناس و مسئول بهداشت محیط شهرستان بافق در پاسخ به این پرسش گفت:  با مهندس فتاحی مسئول مسکن مهر صحبت‌هایی شده است تا کارشناس از تهران بیاید و در حال پیگیری هستیم. برای راه‌اندازی تصفیه‌خانه مسکن مهر اگر تا اواخر هفته خبری نشود مسئول این قسمت را به مراجع قضایی ارجاع می‌دهیم.
در ادامه مسعود دانشی سرپرست شبکه بهداشت بافق به ارائه برنامه های شبکه بهداشت در هفته سلامت پرداخت وگفت:1 تا 7 اردیبهشت ماه تحت عنوان هفته سلامت و شعار امسال هفته سلامت «یک عمر سلامت با خودمراقبتی» نامگذاری شده است.
وی افزود: خودمراقبتی  به مسئولیت‌پذیری افراد در مقابل سلامت خود از طریق انتخاب سبک سالم زندگی گفته می‌شود.
خودمراقبتی به انواعی از خودمراقبتی فیزیکی، روانشناختی، عاطفی، روحی، معنوی، شغلی  تقسیم می‌شود.
دکتر دانشی ادامه داد: فعالیت‌هایی که در هفته سلامت داریم؛ عبارتست از: برگزاری شورای سلامت که دوشنبه هفته گذشته در محل فرمانداری بافق برگزار شد که در این شورا، در مورد چگونگی برگزاری برنامه‌های هفته سلامت تصمیم‌گیری‌های انجام شد و مصوبات قبلی شورای سلامت که در اسفندماه بود مورد بررسی قرار گرفت که خوشبختانه بسیاری از کارهایی که قرار بود انجام شود انجام شد.
اما برنامه‌هایی که برای هفته سلامت داریم: روز اول دیدار با امام جمعه بافق و ارائه گزارش عملکرد ، نواختن زنگ سلامت با هماهنگی آموزش و پرورش در یکی از مدارس، اجرای برنامه صبحانه سالم در همان مدرسه، برگزاری همایش با موضوع شعار هفته سلامت، در روز دوم هفته سلامت در همین همایش به فعالین هفته سلامت جوایزی اهدا خواهد شد. ایستگاه سلامت را در امامزاده عبدا... در هفته سلامت داریم. کنترل فشارخون نمازگزاران شرکت‌کننده در نماز جمعه 5 اردیبهشت ماه را داریم. همچنین راه‌اندازی تیم سیار جهت اندازه‌گیری فشارخون برای کارکنان ادارات شهرستان، در مدارس شهرستان مسابقه نقاشی هست.
تهیه نماهنگ آموزشی که برروی پرده آب دریاچه آهنشهر به نمایش گذاشته می‌شود، همایش پیاده‌روی در روز جمعه و همایش پیاده‌روی نونهالان مهد کودک و ... را داریم.