شناسه : 21727778


۱- از قدیم الایام رسم بوده که هرگاه یکی از سران مملکتی قصد داشتند تا به یک منطقه یا شهر و آبادی بروند در ابتدا فرستادگان خود را روانه می کردند تا..........

۱- از قدیم الایام رسم بوده که هرگاه یکی از سران مملکتی قصد داشتند تا به یک منطقه یا شهر و آبادی بروند در ابتدا فرستادگان خود را روانه می کردند تا اوضاع منطقه را بررسی کرده و بعد در قالب گزارشاتی به سمع و نظرآن مقام می‌رساندند. به عنوان مثال، وقتی که مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی در زمان ریاست جمهوری خود به بافق سفر کردند در مجتمع ورزشی آزادگان یا کلوپ ورزشی این جمله را قریب به مضمون نقل کردند که خرمای بافق اگرچه در زمان کودکی ایشان در روستای نوق خوب نبود، ولی وقتی پیله وران بافقی آن خرما را برای فروش به آنجا می بردند استقبال می شده است. او مصوب کرد که برای احیا نخیلات باید طرحی بکار برد و اقلام مرغوب را جایگزین خرمای بومی کرد "و این منجر به طرحی شد که در سال 1375 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، طرحی مشترک بین میناب و بافق با اعتباری بالغ بر ده میلیارد ریال که 60 درصد متعلق به میناب و 40 درصد به بافق " از آن زمان بود که اداره کشاورزی آن موقع دست بکار شد و با ایجاد یک طرح تحقیقاتی کوچک در محوطه اداره که هم اکنون اثری از آن مزرعه نیست خرمای کبکاب را آزمایش کرد و نتیجه گرفت این خرما مناسب با آب و هوای بافق است. از سال 1375 تاکنون کشاورزانی که از این رقم خرما استفاده کرده اند توانستند محصولات خود را به بازار بافق و سایر شهرها عرضه کنند و با فروش خوبی هم بحمدا... روبرو شدند.
نتیجه این که شناخت مرحوم هاشمی رفسنجانی از بافق و نیز اطلاع و آگاهی کارگزاران به ایشان موجب اراده دولت برای احیا نخیلات در بافق شد. 
۲- حال تصور کنید وزیر جهاد کشاورزی در پنج شنبه به یزد سفر می کند و قدم رنجه کرده به بافق می آید وقتی از او درباره طرح نخیلات و این که آیا دولت حمایتی از کشاورزان در زمینه تداوم این طرح مبنی بر در اختیارنهادن نهال رایگان مثل سنوات قبل می کند یا خیر؟ او با چشمانی از حدقه در رفته می‌گوید؛ ( نخیلات؟!) این نشان ازآن دارد که وزیر اصلا به مسایل کشاورزی بافق اشراف ندارد! شاید بگویید باید حق به جانب وزیر داد که نمی تواند نسبت به جز جز مسایل کشاورزی کشور اگاهی داشته باشد ولی چرا اطرافیان و مدیران کشاورزی استان مشکلات و خواسته های کشاورزان را مطرح نکردند! آیا آنها نیز آگاهی نداشتند! ایا برای انها کشاورزی بافق مهم نبود! ایا وزیر جهاد کشاورزی از جمله وزارتخانه هایی است که زیاد مهم و استراتژیک نیست؟!
۳- در پاسخ به این پرسش باید گفت مطابق با قانون اساسی تمامی وزارتخانه ها در راستای اهداف و ماموریت های خود وظایفی دارند که همه انها در جهت توسعه و عمران و ابادانی کشور خواهند بود و محققان وزارت جهاد کشاورزی همین وظیفه را دارد که در راستای حمایت از کشاورزان حرکت کند! اما چرا وزیر از طرح نخیلات بافق اگاهی نداشت؟! باید گفت این وظیفه استاندار، معاونین مربوطه وی، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوده که به وزیر اطلاعات و اخبارداده تا او از قبل پیش زمینه داشته باشد. 
۴- متاسفانه چیزی که در سفر وزیر به شیلات بافق روی داد عدم پاسخگویی وزیر به سوالات خبرنگاران بود، سوالاتی از قبیل مهم ترین وظیفه جهاد کشاورزی یا دولت در زمینه حمایت از طرح نخیلات یا دومین سوال ایا بافق مستحق پرورش تیلاپیا نیست که او هم تند و تیز در یک کلمه نه را بر زبان جاری کرد و پاسخ منفی داد!
۵- به هر حال یادآور می شود که مسولان دولتی یا مردمی در بافق از قبل اطلاعات و خواسته ها را به وزیر مربوطه انتقال بدهند که او در این مواقع الکن صحبت نکند و اگر صحبتی هم دارد متقن بوده و ناشی از اطلاع و آگاهی وی باشد!
 
 
محمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسین تشکری بافقی
صاحب‌امتیاز و مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یرمسئول