شناسه : 21907542


الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر برخی سوپرلبنیاتی های شهرخرمای بافق را می فروشند و همه فصل سال مشتری دار‌ند. چندین سال پیش، از این خبرها نبود........

الهام نصیرزاده| به گزارش هفته نامه افق کویر برخی سوپرلبنیاتی های شهرخرمای بافق را می فروشند و همه فصل سال مشتری دار‌ند. چندین سال پیش، از این خبرها نبود و سر و کله خرمافروش‌ها اغلب در ماه رمضان پیدا می‌شد؛ اما سالهاست که دیگر به ارزش این ماده غذایی پی برده ایم نه برای مصرف که برای ارز آوری هم. به همین خاطر خرما در سبد تغذیه ای خانواده‌های ایرانی جایی برای خود باز کرده است؛ البته در بازارهای جهانی هم.
گفته می‌شود در دنیا 200 نوع خرما وجود دارد که فقط 18 نوع آن در ایران کشت و مصرف می‌شود که نوع خرما به تناسب آب و خاک و محیط کشت با نوع دیگر متفاوت است." استعمران، شاهانی، مضافتی، زاهدی، کبکاب، ربی، برهی، گنطار، آل مهتری، خضراوی، خاصویی، شکر، مردار سنگ، پیارم، زریک، شیخالی، حلاوی و دیری "انواع کشت شده در ایران هستند که از بین اینها انواع پیارم و مضافتی بیشترین مصرف داخلی را دارند و از بین همه، نوع پیارم گرانترین خرمای ایرانی محسوب می‌شود.
نیمی ‌از خرمای مصرفی کشور در ماه مبارک رمضان و نیمی‌ دیگر در طول سال مصرف می‌شود؛ البته متأسفانه بخش قابل توجهی از تولید خرمای کشور هم یا از بین می‌رود یا به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود.
با توجه به فصل برداشت این میوه بهشتی حاج محمد رضا تفکری مزرعه دار روستای حسن آباد در تماسی تلفنی بیان کرد سال گذشته چند میلیون از پسته های مرا به سرقت بردند و امسال به همراه نگهبان از آنجا مراقبت می کنم.
وی افزود: در بحث خرما چون میزان خرما برداشتی بالا نیست صرف بردن به سردخانه ندارد و در یخچالی که در منزل اضافه کردیم نگه داری می کنم. هر کیلو را به قیمت 5 هزارتومان به مغازه دارمی فروختم، حتی از سال گذشته هم خرما باقیمانده و در حال خراب شدن است. 
امیرفرجیان یکی دیگر از مزرعه داران در این باره گفت: خرماهای من کبکاب های زرد است به علت عدم وجود سردخانه در بافق خرماها در حال خراب شدن است. سردخانه مبارکه تعطیل گردیده در بافق هم سردخانه وجود ندارد؛ اگر خرما پس از چیده شدن طی ۴۸ساعت در سردخانه قرار نگیرد خراب می شود صرفه ندارد و درآمد آنچنانی نخواهد داشت.
وی افزود: خرماها را کیلویی 7تومان می‌فروشیم، چون شرایط فریز کردن خرما در بافق کم است و ما نمی توانیم به شهرهای دیگر ببریم می گذاریم خرماها بر درخت بماند و خراب می شود. 
فرجیان تصریح کرد: محصول پسته خیلی بهتر از خرما است هم برداشت آن آسان تر است و در مدت یک الی دو روز می توان جمع آوری کرد، چون جنبه صادراتی دارد بهتر از خرما است که جنبه وارداتی دارد. 
وی عنوان کرد: هرسال برای نگهداری از پسته ها نگهبان می گذاریم چندین سال پیش از باغات پسته بنده سرقت کردند.
عباس فرجیان یک کشاورز دیگر که محصولات پسته و خرما دارد از پسته هایش می گوید تا به الان پسته هایش به سرقت نرفته است؛ اما پسته های شریکانش را به سرقت برده اند امسال پسته هایمان را روی درخت فروخته ایم. 
 وی درباره برداشت و فروش خرما افزود: خرماها را بسته بندی می کنیم و در خانه می فروشیم. مغازه داری اگر بخواهد برایش می بریم. دو صندوق فریزری خریده ایم و زمانی که خرماها را چیدیم درون آنها قرار می دهیم هردور که می خواهیم بچینیم خرما سری قبل فروش رفته و فریزر جا دارد. 
 فرجیان تصریح کرد: سال گذشته خرما زیادی داشتیم در سردخانه مبارکه قرار دادیم و مبلغی بابت آن پرداخت کردیم که اصلاً به صرفه نبود؛ اما خرما را نمی توان در خانه نگه داشت شیره دارد و ترش می شود. 
رنجبر صاحب سردخانه مبارکه علت تعطیلی سردخانه را اینگونه اعلام کرد: علتش این است کسی خرما نمی آورد و هیچ شخصی مراجعه نکرده و امسال کلاً خرما کم بوده است و مقرون به صرفه نیست که سردخانه را فعال نگه داریم.