نمایش خبر نمایش خبر

زیبایی شهر برای شما و در دست شماست

زیبایی شهر برای شما و در دست شماستایرسا| همه چیز از یک تبلیغات ساده در سطح شهر به وجود آمد. هر چه از ورودی شهر به سمت مرکز شهر پیش می روی شاهد بنرهای تبلیغاتی هستیم که در جاهای مختلف شهر و با رنگ و لعاب متنوع نصب شده است در این میان، چند بنر نظرم را به خود جلب کرد و آن فرهنگ زیبایی شهر و حفظ محیط اطرافمان بود" زیبایی شهر برای شما و در دست شماست" متنی که با عکس آن هم خوانی و مرتبط بود؛ یعنی من و شمای شهروند چه تأثیری در زیبایی شهرمان داریم؟ چقدر در پاکیزگی شهرمان سهیم هستیم؟
خاطرم هست جمله ای در یکی از محوطه های پارک نوشته شده بود:" کودکان به والدین خود بگویید دست به گل ها نزنند" یعنی بزرگترها الگویی برای فرزندان خود هستند.
با همه این تفاسیر یک طرف قضایا مردم شهر هستند؛ اما از طرف دیگر مسئولین هستند که باید خود را در برابر این پاکیزگی و آبادانی نشان دهند. شایسته است از مسئولین مربوطه به خاطر اینکه کم کم به سراغ ترویج حفظ محیط و آبادانی شهر می روند تقدیر و تشکر کرد؛ ولی پاسخ این پرسش را چه فرد یا افرادی باید بدهند آیا تمام موارد مهم در حفظ محیط از طرف مسئولین انجام شده و فقط شهروندان باید این کار را به اتمام برسانند. ظاهر شهر، خیابان های آن به نوعی تمیز و پاکیزه است؛ اما اگر در پس کوچه های شهرمان نگاه کنیم و اگر عزیزان مسئول به صورت رهگذر از برخی کوچه ها عبور کنند می بینند که هنوز باید مواردی اصلاح شود؛ ضایعات ناشی از کندن آسفالت ها، نخاله های ساختمانی و زباله ها ی برخی از همشهریان دیده می شود. با این حال برخی از شهروندان برای حفظ زیبایی کوچه و محل خود اهمیت قایل نیستند تا برسد به شهر، زباله های خود را طبق ساعات کار رفتگران بیرون نمی گذارند و هر موقع وقت داشته باشند به درب منزل گذاشته و در کوچه ریخته شده و یا در برخی خانه ها حیواناتی نگه داری می شود که موجب آزار خود و همسایگان می شود و نمی دانند چه عوازضی برای خود و دیگران دارند، زمین هایی افتاده ای است که راکد و یا گودبرداری شده و به عنوان زباله دانی برای شهروندان تبدیل شده است و یا زباله هایی است که مقصر آن مردم نیستند شرکتی به شرکت دیگر ارجاع می دهد؟ همچنین جدای از بحث زباله های شهر، مبلمان شهری نیزمسئله ای است که بها دادن به آن به آبادانی و زیبایی شهر اضافه می شود کار بسیار خوب و پسندیده ای که شهرداری در امر ایجاد پارک آبشار انجام داده است و با اجرای فاز دوم آن به تلاش های آن ها اضافه خواهد شد و قرار دادن سطل های زباله در تمام سطوح آبشار بود که شاید این کار را در برخی از آثار باستانی ندیده باشیم نمونه بارز آن دخمه استان با آن عظمت و بزرگی  فقط دو یا سه سطل زباله بیشتر برای آن تعبیه نشده بود. این اقدام نمونه ای کوچک؛ ولی شایسته و قابل تقدیر از شهرداری بافق است.
کاش می شد در همه جای شهرمان دوربین های مداربسته ای گذاشته می شد که همه شهروندان همانند اینکه مجبور هستند قوانین راهنمایی رانندگی را رعایت کنند این مسئله مهم و حیاتی را اجرا کنند. نتیجه اینکه زیبایی شهر اختصاص به یک بنر تبلیغاتی نیست؛ شاید برخی اصلاً بنر را نبینند و نخوانند، آن چه لازم است ایجاد فرهنگ محیط زیست در شهرمان به طرق های مختلف می تواند باعث زیبایی چند برابر شهر شود. برای این که شهرمان تغییر کند باید از خودمان آغاز کنیم؛ اگر چه برخی از ما شهروندان به مسئله محیط زیست اهمیت نمی دهیم. در حالی که عملکرد شهروند در حفظ محیط مؤثر است.
یک راهب گمنام در سال 1100 پس از میلاد گفته که در کودکی می خواستم دنیا را تغییر دهم بزرگتر که شدم متوجه شدم که تغییر دادن دنیا خیلی سخت است؛ بنابراین تلاش کردم تا مملکتم را تغییر دهم؛ وقتی فهمیدم که قادر به این کار نیستم به فکر تغییر ساکنان شهر خود افتادم؛ ولی به عنوان فرد میانسال دریافتم این تغییر نیز غیرممکن است، پس تلاش کردم که حداقل خانواده خود را تغییر دهم. حال که پیر و فرسوده هستم متوجه شده ام تنها چیزی که می توانم تغییر دهم خودم هستم. ناگهان فهمیدم اگر از همان ابتدا تغییر را در خودم ایجاد می کردم می توانستم روی خانواده ام تأثیر بگذارم. پس من و خانواده ام می توانیم روی ساکنان شهرمان تأثیر بگذاریم.
چیزی که در شهرمان هنوز به چشم نمی خورد بها و ارزش دادن به محیط اطراف خودمان است و نگریستن به این که چند سال یا چند دهه دیگر قرار است شهرمان را زیبا ببینیم و آیا آن موقع من و شما هستیم بیایید حداقل کاری کنیم که برای فرزندانمان شهری آباد همراه با شادی و سلامتی و پاک برای آن ها مهیا کنیم و شعار زیبایی شهر را همیشه به یاد داشته باشیم:" زیبایی شهر برای شما و در دست شماست".