نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

رونمایی از بزرگترین مجسمه یوز آسیایی در اردکان

با حضور عضو شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور انجام شد؛

به گزارش قدس آنلاین از یزد، «محمدرضا تابش» در مراسم رونمایی از بزرگترین مجسمه یوز آسیایی ،در اردکان با بیان اینکه اهتمام به محیط‌زیست از وظایف حاکمیت‌ها و در زمره‌ی مؤلفه‌های مورد سنجش در ارزیابی حکمرانی مطلوب است اظهار داشت : شاید بی‌توجهی به محیط‌زیست و طبیعت در فرایند صنعتی شدن کشور در گذر از دوران سنت به مدرنیته، باعث شده امروز با مخاطرات جدی در این عرصه روبرو باشیم و تخریب‌ها در عرصه منابع طبیعی آنقدر جدی است که پایداری تمدن ایرانی را مورد تهدید قرار داده است.
رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس با تأکید بر اینکه وضعیت تخریب طبیعت و محیط‌زیست در استان‌هایی نظیر یزد که از اقلیم گرم و خشک و شکننده‌ای برخوردار هستند، واجد دقت و مراقبت بیشتری است افزود: در استان با بحران‌هایی مواجه هستیم که اگر به مدد عقل و تدبیر و بهره‌گیری از علم و تکنولوژی، از هم اکنون با آنها مقابله نکنیم، فردا خیلی دیر است.
نماینده مردم اردکان با اشاره به برخی معضلات زیست‌محیطی استان یزد نظیر آلودگی هوا در دشت یزد- اردکان که عمدتاً صنایع در آن مستقر هستند، دفع غیر بهداشتی زباله‌ها و پساب فاضلاب‌ها، کمبود منابع آب حتی برای شرب و مصارف بهداشتی، مسئله ریز‌گردها، از بین رفتن گونه‌های نادر جانوری و گیاهی و در کل تنوع زیستی، خواستار جدیت مردم و مسئولان برای حل آن شد.
عضو شورای عالی محیط‌زیست کشور اقدام نمادین در ساخت مجسمه یوز آسیایی که در زمره گونه‌های درحال انقراض جانوری است و تعداد اندکی از آن در استان یزد وجود دارد را ارزنده و درخور تقدیر ذکر کرد.
«تابش» با اشاره به زیستگاه یوزپلنگ آسیایی یا ایرانی در سطح کشور گفت:  در استان یزد نیز در پارک ملی سیاهکوه و پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان ، کویر بافق و منطقه حفاظت شده کالمند بهادران مهریز وجود دارد و مستلزم توجه ویژه و فوری بخصوص برای تأمین امنیت، غذا و آب سه فاکتور مهم تداوم حیات این گونه جانوری نادر است.
نماینده مردم اردکان همچنین با اشاره مناطق حفاظت شده شهرستان اردکان گفت: متأسفانه یکی از زیستگاه‌های مهم این جانور که پارک ملی سیاهکوه است مورد بی‌توجهی محض قرار گرفته و حتی برای تأمین امکانات و تجهیزات اولیه منطقه اقدامی اساسی صورت نگرفته است.
وی با انتقاد از این موضوع ، خواستار توجه جدی به رفع مشکلات پارک ملی سیاهکوه و انتقال دفتر سرمحیط‌بانی پارک به اردکان، همچنین آغاز عملیات اجرایی احداث مرکز تحقیقات محیط‌زیست اردکان شد.
شایان ذکر است مجسمه یوز آسیایی به طول ۷ و ارتفاع ۴ متر در محل میدان چادرملوی اردکان نصب گردید.