نمایش خبر نمایش خبر

روستایی با عزت و آبرومند تبدیل به عنصرحاشیه نشین شد


اکرم عباسی| به گزارش هفته نامه افق کویر، نشست هم انديشي دهياران و رؤساي شوراهاي اسلامي روستاهاي بخش مركزي بافق پيرامون تشريح طرح مشاركت روستاييان در ايجاد، استقرار و سرمايه گذاري در طرح هاي اقتصادي روستايي با حضور مديركل امور روستايي و شوراها استان يزد، معاون فرماندار، بخشدار مركزي بافق و جمعي از دهياران و رؤساي شوراهاي اسلامي روستاهاي بخش مركزي اين شهرستان در محل سالن اجتماعات فرمانداري برگزار شد.
مدير كل دفتر امور روستايي و شوراهای استانداري يزد در اين نشست ارتقاء درآمد روستائيان، مشاركت حداكثري در فعاليتهاي اقتصادي روستاييان را از جمله اهداف طرح مشاركت روستاييان بيان كرد و اظهار داشت: توسعه اقتصادی روستاها با رویکرد مشارکت روستاییان یکی از راههای مؤثر و تجربه شده در اين زمينه است.
هادي مقيمي با اشاره به مزایای طرح مشاركت روستاييان گفت: روستاييان مي توانند با هدايت نقدينگي خود به سمت فعالیت های اقتصادی مولد و پایدار گام مؤثري در اشتغالزايي و افزایش توان اقتصادی مردم، بهبود معیشت و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها داشته باشند.
وی افزود: قبل از انقلاب کمتر روستایی را داشتیم که از امکانات زیر ساختی مثل جاده، آب شرب سالم، برق، مخابرات و گاز برخوردار باشد. بعد از انقلاب تصور این بود که زیرساختها باید فراهم باشد تا مردم در روستاها بمانند و خدمات شایان توجهی شد، اما نکته ای که کمتر به آن توجه شد این است که به رفاه مناسب، اشتغال مناسب و درمان مناسب توجه نشده و واحدهای تولیدی و صنعتی را در شهرها مستقر کردیم و نیروی کار مناطق صنعتی را از روستاها آوردیم و روستایی با عزت و آبرومند تبدیل به عنصر حاشیه نشین و احتمالاً دچار آسیبهای اجتماعی در شهرها شد.
مقیمی تصریح کرد: در سال جاری در همایش ملی روز روستا رییس جمهور قول داده 500 میلیون دلار برای آب شرب روستاها اختصاص دهد. مجلس نیز علاوه بر این مبلغ 5 درصد از بودجه عمرانی کشور را برای آب شرب روستاها اختصاص داده است. اشتغال پایدار که مسئله اصلی روستاها است مورد توجه دولت قرار گرفت و قرار شد با وضعیت ویژه ای در روستاها دنبال شود. برای ایجاد واحدهای تولیدی در روستاها نیاز به تسهیلات کم بهره است دستور العمل آن اسفندماه ارسال شد و امسال به طور جدی در دستور کار دولت قرار گرفت. طرح مشارکت روستاییان برای استقرار در روستاها به این صورت است که با مشارکت خود روستاییان در روستاها واحد تولیدی ایجاد می شود،در روستاها باید به سمت واحدهایی برویم که استعداد و ظرفیت در همان روستا وجود دارد. برای این کار شرکت تعاونی یا شرکت سهامی خاص باید در روستا تشکیل شود.
وي بيان كرد: در طرح یاد شده دولت به میزان چهار برابر آورده روستاییان، تسهیلات با کارمزد سه درصد واگذار می کند که به هر 25 خانوار مبلغ هفت میلیارد ریال وام پرداخت می شود كه روستاییان باید 40 درصد آورده داشته باشند و 60 درصد مابقی به صورت تسهيلات با كارمزد سه درصد به آنها داده می شود.
مقيمي افزود: اگر تعداد خانوار بیش از 200خانوار باشد سهم مشارکت مردم 20 درصد و دولت نیز 80درصد است اما در اینجا سقف تسهیلات نداریم كه با توجه به نوع طرح و به هر میزان که نیاز باشد تسهیلات ارائه می شود.
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداري یزد گفت: استان يزد در اجراي طرح هاي مشاركتي نسبت به جمعيت روستايي كشور پيشتاز مي باشد كه ماه گذشته كلنگ اولين طرح در استان به زمين زده شد.
وي خاطر نشان كرد : از 100 طرح موجود در كشور 16 طرح متعلق به استان يزد مي باشد كه در اين راستا 12 طرح آن مصوب و براي پرداخت تسهيلات به كميته اجرايي ارسال شده است.