نمایش خبر نمایش خبر

رسانه ها نقش بسیار موثری در مشارکت سیاسی دارند


رضیه زارع پور| به گزارش هفته نامه افق کویر محمد علی طالبی سه شنبه هفته گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه معتقدم رسانه‌ها نقش بسیار مؤثری در مشارکت سیاسی دارند گفت: ستاد انتخابات استان در انتخابات پیش رو تعامل همه جانبه‌ای با رسانه‌ها خواهد داشت.
طالبی در خصوص برنامه ستاد انتخابات بیان کرد: از تیرماه سالجاری ستاد انتخابات در یزد تشکیل شد و این ستاد در ۱۰شهرستان و ۱۱ بخش مستقل، ۲۴ جلسه با ۱۲۱ مصوبه داشته است.
وی افزود: عمده کار ستاد انتخابات تا به امروز تمهیدات مقدمات برگزاری انتخابات بوده است. در این مدت پیش بینی عوامل اجرایی، شعب اخذ رای و تعرفه‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم. پیش بینی می شود ۲۰ هزار نفر از عوامل اجرایی، نظارت، امنیتی و پشتیبانی درگیر انتخابات باشند و تا به امروز با توجه به برآوردهای اولیه که شده حدود ۷۳۰ شعبه ثبت نام و اخذ رأی خواهیم داشت.
وی در ادامه با بیان اینکه از تمامی شعب اخذ رأی بازدید به عمل آمده و تمام امکانات این شعب مورد ارزیابی قرار گرفته، گفت: با توجه به تعدد فرایندهای رایانه‌ای در انتخابات امسال مشکل آنتن دهی برخی شعب سیار برطرف شده است و در حال حاضر استان یزد جزو استانهای بر‌تر در زمینه برگزاری انتخابات رایانه‌ای است.
محمد علی طالبی در بخش دیگری از جلسه با بیان اینکه در این مدت نشست‌های مختلفی با هیأت نظارت استان، شورای پیشگیری وقوع جرایم انتخاباتی در دادگستری و دستگاه‌های متولی استعلامات قانونی تعیین صلاحیت کاندیدا‌ها داشته‌ایم، گفت: در این دوره کمیته‌های امنیت، فناوری اطلاعات، انتظامات و حراست، اطلاع رسانی و تبلیغات و کمیته مالی و پشتیبانی در ذیل ستاد انتخابات استان یزد تشکیل شده و قرار است با تأکید وزرات کشور هیأت بازرسی انتخابات با حکم وزیر کشور تشکیل شود تا موضوع بازرسی انتخابات انجام شود.
رئیس ستاد انتخابات استان یزد در تشریح برنامه زمانبندی پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: از ۲۰ آذر ماه با دستور وزیر کشور انتخابات مجلس خبرگان شروع خواهد شد و اولین برنامه ستاد انتخابات استان تشکیل هیات‌های اجرایی در بخش‌های مستقل و شهرستان‌ها با هماهنگی هیأت‌های نظارت خواهد بود.
وی گفت: از ۲۶ آذر ماه ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری در فرمانداری مرکز حوزهٔ انتخابیه یعنی فرمانداری شهرستان یزد به اضافه وزارت کشور انجام خواهد شد. مهلت ثبت نام نامزد‌ها به مدت یک هفته تا دوم دی ماه خواهد بود، بررسی صلاحیت نامزد‌ها در هیأت مرکزی نظارت انجام خواهد شد و هیأت‌های اجرایی و نظارتی استان نقشی نخواهد داشت. 
محمدعلی طالبی بیان داشت: ۲۱ بهمن اسامی دواطلبان تأیید شده انتخابات خبرگان رهبری اعلام خواهد شد و نامزد‌ها به مدت دو هفته از ۲۲ بهمن تا ۵ اسفندماه مهلت تبلیغات خواهند داشت و در ۷ اسفند انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار خواهد شد.
رئیس ستاد انتخابات استان یزد در تشریح برنامه زمانبندی دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از ۲۸ آذر ماه با دستور وزیر کشور انتخابات مجلس شورای اسلامی شروع خواهد شد و همزمان به مدت ۷ روز نامزد‌های مجلس شورای اسلامی مهلت ثبت نام خواهند داشت. این مسئول گفت: در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام را در چهار حوزه انتخابیه به اضافه وزرات کشور خواهیم داشت. حوزه یزد و اشکذر به مرکزیت فرمانداری یزد؛ حوزهٔ مهریز - بافق- ابرکوه- خاتم و بهاباد به مرکزیت فرمانداری شهرستان مهریز؛ حوزهٔ تفت- میبد به مرکزیت فرمانداری شهرستان تفت و حوزهٔ اردکان به مرکزیت فرمانداری شهرستان اردکان. 
طالبی اظهار داشت: بعد از ثبت نام، مرحله کار استعلام مراجع چهار گانه شامل دادستانی کل کشور، سازمان ثبت احوال، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی شروع خواهد شد. هیأت اجرایی استان هم در ۲۸ آذر انتخاب خواهند شد و به بررسی صلاحیت نامزد‌ها در این چهار حوزهٔ انتخابیه را شروع و نتایج را به هیات نظارت اعلام خواهد کرد. 
وی عنوان کرد: در ۲۷ بهمن اسامی نامزدها اعلام خواهد شد و از ۲۹ بهمن ماه به مدت یک هفته نامزد‌ها حق تبلیغات خواهند داشت.
رئیس ستاد انتخابات با بیان اینکه یکی از تفاوت های این دوره از انتخابات، مدت زمان تبلیغات مجلس خبرگان رهبری با مجلس شورای اسلامی است، گفت: مدت زمان تبلیغات مجلس خبرگان رهبری دو هفته و مجلس شورای اسلامی یک هفته است، ولی در مجموع هر دو انتخابات در ۷ اسفند ماه برگزار خواهد شد.
انتخابات رایانه ای
محمد علی طالبی در مورد انتخابات رایانه‌ای بیان داشت: در مورد انتخابات رایانه‌ای بنابر آنچه تا امروز مشخص شده، از زمان شروع ثبت نام تا تشکیل هیأت‌های اجرایی ۲۵ فرایند برای انتخابات تعریف شده که ۲۴ فرایند آن به صورت رایانه‌ای از طریق سامانهٔ جامع انتخابات و یک فرایند که اخذ رأی است به صورت دستی انجام خواهد داشت.
شرایط رای دهندگان
رئیس ستاد انتخابات استان گفت: در بحث رأی دهندگان تفاوتی که امسال با بعضی از دوره‌ها دارد این است که در این انتخابات سن ۱۸ سال تمام را برای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی داریم؛ یعنی متولدین 7/12/1376  به قبل می‌توانند در این دوره از انتخابات مشارکت نمایند.
برنامه‌های آموزشی
محمد علی طالبی در مورد برنامه آموزشی برای مسئولین اظهار داشت: یکسری برنامه‌های آموزشی برای فرمانداران و بخشداران داشته‌ایم و با تأکید وزرات کشور آزمونی از این دوره‌ها برگزار شد که خوشبختانه تمام فرمانداران و بخشداران استان یزد در این آزمون قبول شدند. وی در ادامه افزود: دوره‌های آموزشی برای کار‌شناسان داریم، حتی برنامه‌ای آموزشی برای مسئولین ستاد نامزد‌ها و نامزد‌ها پیش بینی کرده‌ایم. 
وی در پایان گفت: زیر ساخت‌های ارتباطی لازم بین مراکز و واحد‌های متولی شکل گرفته و افزایش پهنای باند را برای دستگاه‌های درگیر انتخابات داشته‌ایم تا بخشی از دغدغه‌های مربوط به روز انتخابات برطرف شود. 
طالبی تأکید کرد: در این انتخابات، ستاد انتخابات در حوزه تبلیغات بسیار قانونمند عمل خواهد کرد و تلاش داریم با کمترین تخلف و کمترین تنش این انتخابات را برگزار نمائیم. 
به تمام دستگاه‌های اجرایی استان به منظور عدم استفاده از امکانات دولتی و عمومی تذکرات لازم داده شده و فعالیت نامزدهای احتمالی از طریق هیأت‌های اجرایی و نظارتی در حال رصد است.